fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Canon 450 i fotografia w podczerwieni.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Realista
fotografia cyfrowa
2009-04-14 22:59:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam wszystkich odwiedzających.

Jestem na kupnie nowej lustrzanki. Mój wybór padł na Canona 450d + Canon EF-S 18-200
Robiłem wcześniej zdjęcia kompaktami, więc moje doświadczenie z lustrzankami niewiele przekracza poziom "zero". Wiem że fotografia w podczerwieni nie jest łatwą działką, ale coś zawsze do niej mnie ciągnęło. Więc jeszcze przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu zacząłem szukać filtrów IR. I w tym momencie zaczęły się mnożyć pytania na które jednoznacznej odpowiedzi w googlach nie znalazłem. A mianowicie: doczytałem się że nie każdy aparat nadaje się do zdjęć i IR, co więcej nie każdy obiektyw się do tego nadaje. Na matrycy montowany jest specjalny filtr IR który utrudnia nam tego typu fotografię. Można go ściągnąć... owszem... ale ja z nowiuteńkiego canonika, mojej perełki, na pewno tego nie zrobię. Powodów jest masa.
I tutaj kieruję pytanie do was. Czy ktokolwiek, kiedykolwiek z was robił zdjęcia techniką IR używając Canona 450d? Ewentualnie jakąś inną lustrzanką Canona która ma taki sam Filtr podczerwieni na matrycy jak mój wybrany model. Jakiego filtra najlepiej użyć do fotografii? (chodzi mi o jego przepuszczalność), bo też przeczytałem że to zależy, a raczej należy to dostosować do filtra IR na matrycy.
Proszę o konkretne odpowiedzi, nie domysły czy coś. Fakty się liczą ;) Przyszło miesięczny zakup opróżni moje konto, dlatego wolał bym uniknąć wydawania kasy na rzeczy które nie zdadzą egzaminu. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
xfreak
fotografia cyfrowa
2009-04-15 16:03:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Fotografia w podczerwieni występuje zarówno w "postaci" analogowej, jak również cyfrowej. Podczerwień wykorzystywaną do celów fotograficznych zamyka się w przedziale od 710nm do 1100nm. Ten obszar dzielimy jeszcze na podczerwień bliższą - do 800nm, oraz na podczerwień dalszą - między 800nm a 1100nm. W ogromnej większości przypadków fotografuje się w pierwszym przedziale - po pierwsze z racji większej dostępności do materiałów, dwa - z racji lepszej kompatybilności z obecnymi aparatami cyfrowymi - filtry na matrycach pozwalają na fotografowanie w tym zakresie. Jeśli chodzi o drugi zakres, to są one całkowicie bezużyteczne (chyba, że mamy do dyspozycji aparat ze zdjętym filtrem IR)."


http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-182-1.php
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa