fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia 360 z obiektywem 16mm x1.3 :(
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-19 16:54:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
probuje swoich sil z moim zestawem i troche sie z tym mecze,

czytam juz kilka tutoriali i w sumie nie wiem za jaka technike i jakim softem sie za to brac a temat wydaje mi sie ciekawy...

bede wykonywal teraz kilka prób - z jakiego softu najlepiej korzystać a jaki jest darmowy?

jest ktos na forum doswiadczony w tym temacie??
fotografia cyfrowa
krokodyl
fotografia cyfrowa
2009-05-19 22:54:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wiem co to jest 16 mm ale jakoś mam problemy z tym 1,3 :(

Co do panoram 360: próbowałem z kilkoma programami, wydaje mi się że bardzo dobrym rozwiązaniem jest Ptgui,
Troszkę posiedzenia nad interfejsem i wszystko (większość) wydaje się proste ;)
http://www.ptgui.com/
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2009-05-19 23:07:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bardzo fajne to PTGui :)
fotografia cyfrowa
nibler
fotografia cyfrowa
2009-05-19 23:44:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zasadzie każdym obiektywem można zrobić panoramę 360 st, różnica polega jedynie na ilości zdjęć, które są potrzebne do takiej "składanki". Ja przy tego typu panoramach używałam swojego "kitowego" obiektywu 17-55 mm (zdjęcia robiłam na najszerszym kącie, w skład jednej panoramy wchodziło ok. 40 takich zdjęć). 1,3 to zapewne mnożnik, który można ustawić we wspomnianym już PTGui. Możesz zobaczyć jeszcze na takie programy jak PTAssembler czy Hugin. Właściwie są to nakładki (podobnie jak PTGui) na PanoramaTools, tyle, że - w odróżnieniu od PTGui - darmowe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w próbach :)
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-20 00:53:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nibler - no wlasnie to pierwsze moje pytanie powinno brzmiec czy robic na najszerszym czy jednak np na 20mm - pytam bo nie do konca wiem jak to potem takiemu programowi ulatwia z krzywiznami perspektyw itp.

popatrze na te darmowe softy bo raczej nie bede narazie inwestował,

a jakies rady jak planowac podział kadrów, jak najlepiej sie ustawić np we wnętrzach budynków itp...

wszelkie rady please.... lepiej przygotować sie wcześniej niz potem sie wsciekac ze mozna bylo zrobic lepiej ;)
fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-20 12:00:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Obiektyw, program. A pomyślałeś o odpowiedniej głowicy do panoram sferycznych? To jest bardzo ważne. Kadry musza oczywiście zachodzić na siebie ale jeśli nie zależy Tobie na komplikacjach i bardzo dużych panoramach to najlepsze do takich panoram są obiektywy fisheye. Szczególnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Poczytaj sobie również o Nodal Point bez ustawienia tego punktu nie zejdą się różne płaszczyzny.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-20 16:17:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nodal Point - juz sobie googlujeee dzieki,

co do glowicy to znam sprawe ale tak sie zastanawiam czy w pomieszczeniach nie poradze sobie narazie z samym monopodem albo wypoziomowanym statywem, jednak tak naprawde nie wiem ile bedzie mnie kosztował jakości, czy nie wiem jeszcze czego, minimalny blad np z korygowaniem statywu według jakiegoś pionu pozycji szkla...

fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-20 19:44:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie poradzisz sobie. Przesunięcie o kilka cm od punktu nodalnego spowoduje, że panorama nie zejdzie się poprawnie i żadne naciąganie warstw nie pomoże. A tak naprawdę potrzebna jest precyzja rzędu mm. Głowice panoramiczne tak są skonstruowane iż aparat obraca się w tym punkcie. A korygowanie poziomu to sprawa drugorzędna jeśli robisz panoramę sferyczną. Co do programów to naprawdę polecam dwa PTGui i Pano2VR jeśli chcesz robić prezentacje we Flashu albo QuickTime. polecam link: http://www.hugha.co.uk/NodalPoint/Index.htm oraz http://panoforum.vr360.pl/
fotografia cyfrowa
nibler
fotografia cyfrowa
2009-05-20 20:20:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
PiotrekOK ma rację, aparat musi się obracać wokół odpowiedniej osi (tzn osi w odpowiednim miejscu) inaczej zdjęcia będzie bardzo ciężko złożyć. Na 2 sąsiadujących ze sobą ujęciach dany fragment będzie się różnił, tzn. na jednym zdjęciu np. będzie widać wazon za telewizorem (taki przykład ;) ) a na drugim nie. Problem ten (tzw. zjawisko paralaksy) pogłębia się, jeśli odległość pomiędzy przedmiotami jest duża (tzn. jeden obiekt jest stosunkowo blisko aparatu, drugi daleko). O ile w przypadku panoram na zewnątrz, krajobrazów, gdzie poszczególne obiekty są daleko od obiektywu problem ten może zostać nawet niezauważony tak w przypadku panoram wykonywanych wewnątrz pomieszczeń zjawisko paralaksy utrudnia trochę pracę. Aby się tego pozbyć aparat musi się obracać wokół tzw. punktu nodalnego. Są strony, na których dla poszczególnych modeli aparatów i obiektywów są podane odległości w jakich ten punkt się znajduje, są też strony, na których jest opisany sposób wyszukania takiego punktu - poszperaj w internecie, a na pewno znajdziesz. Jak już będziesz wiedział, gdzie ów punkt się znajduje to pasuje zaprojektować coś co pozwoli na obracanie aparatem na statywie wokół tego punktu. Oczywiście możesz zakupić specjalną głowicę, ale jak ja się zajmowałam takimi panoramami (ponad 1,5 roku temu) to ceny była dla mnie dosyć kosmiczne i... postanowiłam ową głowicę sama sobie wykonać. Jak postanowiłam tak zrobiłam, wystarczył kątownik, parę blaszek, śrubek, nakładek i dużo chęci i zamiast 300 zł wydałam pewnie coś ok. 10 zł, także oszczędność dosyć duża. A jaka satysfakcja! :D

Co do porad odnośnie ustawienia się, wyjdzie w praniu, że tak powiem. Porobisz trochę to sam dojdziesz do tego jak Ci najlepiej, najwygodniej. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli robić panoramę na zewnątrz, w słoneczny dzień to - o ile nie zepsuje to kąta widzenia danej sceny - polecam ustawić się ze statywem w cieniu. Będziesz miał później mniej roboty z wystemplowaniem cienia swojego i statywu na zdjęciu :)

Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-21 01:00:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nibler - masz gdzies zdjecie tej konstrukcji? :) - tez juz myslalem o spedzeniu chwili "ma warsztacie" i wykuciu takiego zelaztwa :))))

powaznie - w necie nie widze nic sensownego poniezej 120dolcow - na alegro jest jeden za 300 zl a reszta to kosmos... czytałem ze w sumie to prowadnica do makro moze byc uzyta do przesuniecia obiektywu w odpowiedni punkt NODAL. tylko co wtedy z ustawieniem aparatu bo zostaje horyzontalny a tu chyba do panoram 360 potrzeba ustawienia pionowego kadru...

tyle tutoriali juz poczytalem ale jakos nic nie jest na praktyce oparte...

uzywac bede na 100% canona 16-35/2.8 X 1,3 co mi daje 45,5mm i tak na moje to zawsze myslalem ze do panoram to raczej bede uzywal szerokosci typu 16mm a tu wszedzie pisza ze najlepiej to 50mm no i oczywiscie zrozumiale bo najmniejsze znieksztalcenia perspektywy itd...

ale znowu na moje - taka panorama tak czy inaczej jest zniekształcana wiec tutaj poprostu nie wiem na ile jest to istotne dla programu...
- szeroki obiektyw 16mm zrobi pewnie o 50% mniej kadrow tej samej panoramy wiec laczen bedzie mniej...

to takie moje teoretyczne przygotowanie bo lubie wiedziec z czym bede mial do czynienia... jak narazie to od was mam najbardziej wiarygodne dane
fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-21 08:19:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ci co piszą o 50 mm dla panoram 360 chyba nie maja litości nad sobą, chyba, że robią tylko wycinki bez punktów zenitu i nadir ale wtedy nie zrobisz pełnej panoramy sferycznej. Im szerszy kąt tym lepiej. Tylko uwaga. Czasami szerokie (tradycyjne) obiektywy tak korygują rzeczywistość iż pTGui nie jest w stanie poprawnie skorygować ich i wtedy zostają eksperymenty. Dodatkowa uwaga. Bardzo często Punk Nodalny zależy od ogniskowej obiektywu. Kadry zdecydowanie lepsze pionowe. A teraz podstawowe pytanie czy masz zamiar robić panoramy 360 sferyczne czy tylko 360 stopni bez ze zenitu i nadir. Jeśli te drugie to nadają się one do krajobrazu, a w pomieszczeniach ich wynik jest bardzo kiepski, i wtedy może być dowolna ogniskowa nawet 100 mm jeśli tylko Tobie pasuje.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-22 11:45:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bede robil 360 - sferyczne

- czyli wychodzi mi ze najszerszym koncem 16mm x1,3 = 20,8 bedzie najwygodniej i najmniej laczen, mozliwe ze ustawie z 20mm x1,3 = 26mm
no bo wtedy przeciez mniejsze zniekształcenia i obiektyw ostrzejszy na calym kadrze...

- pewnie go przymkne do przylsony 9 albo i wiecej

- ISO zostawiam na 100 chyba ze juz sie nie da kombinowac czasem i przyslona i bedzie nadal troche za ciemno

- Blokuje ekspozycje i ostrość na M

- wykonuje kadry pionowe z nakladka ok 20-30%

- ....

jeszcze cos wam sie nasuwa z technik i trikow?? ;)
fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-22 15:17:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Założenia całkiem poprawne jeszcze nie zapomnij o manualnym balansie bieli. Gdzieś widziałem stronę z optymalnymi ustawieniem ilości klatek i rzedów dla konkretnych modeli i ogniskowej obiektywu. Natomiast jak zaczniesz łączyć panoramę z punktami zenit i nadir to zobaczysz że to nie takie proste szczególnie bez odpowiedniej głowicy. Przy obiektywie fisheye masz cztery do sześciu zdjęc na składową panoramę i jak dobrze ustawisz Nodal Point to panorama łączy się idealnie i wtedy zobaczysz różnicę. Ja już to przerobiłem po przesiadce z 10-20 sigmy na 8 fisheye Obiektyw tego typu spokojnie może być manualny.
fotografia cyfrowa
boleczek
fotografia cyfrowa
2009-05-22 15:52:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hej!
Za kilka dni wypuszczamy do klienta duży virtual tour... to podeślę linka.
Jak to ma na siebie zarabiać to...
Tak po krotce:
- fish - niezbędny - my na pełnej klatce robimy 6 poziomych zdjęć, 1 zenit, 1 nadir
- dobra glowica - niezbędna - przy niedporacowanych ustawieniach w życiu nie skleisz dobrze trudnych wnętrz... przy dobrej zrobionej masz połowę albo 10x mniej roboty . Możesz kupić polską wersję nodal ninja za niewielkie pieniądze.... Na priva dam Ci adres... Z dobrą glowicą i wprawą zrobisz nawet panorame WCtu
- poziomiczki takie z 5cm kapilarki z uchywtami (castorama)... dobre do doklejenia na glowice, położenia na obiektyw itp - po to żeby obraz się dobrze w osi obracał.
- PTG licencja PRO...
- soft do dobrego eksprti do flasha...
Tylko w tutorialach na youtube to wygląda banalnie... jak wejdziesz do trdnego wnętrza to się schody zaczynają...
Pozdrawiam
boleczek
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-22 18:19:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
boleczek - dajlinki głowicy itp.

troche mnie ten fish zaniepokoił ....

tak naprawde to wydawalo mi sie nie majac fish'a i robiac kilka klatek wiecej ustawiajac w sofcie ze to szeroki obiektyw powinno byc ok....

narazie posciagalem troche softu i poprostu zrobie sobie pokoj czy cos zeby zobaczyc co i jak...

statyw mam wiec bracket do panoram żeby ustywić obiektyw w nodal point (na alegro jest np taki z mala poziomica...

bede czekal na linka do VT - rozumiem ze probowales innymi obiektywami i niebardzo to wychodzilo...

mam do wyboru canona 16-28mm 2,8 albo jeszcze mozliwosc porzyczenia sigmy chyba 10-20mm ale jak sie nie myle to nie fisheye i jeszcze do tego duzo gorsze wlasciwosci ptyczne niz canon....
fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-22 18:31:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co do fisha to mozesz spróbować http://www.optyczne.pl/161.11-Test_obiektywu-Samyang_8_mm_f_3.5_Aspherical_IF_MC_Fish-eye_Podsumowanie.html
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-22 20:57:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wolal bym nie inwestowac wiecej w szklarnie :(

natomiast po wypowiedzi boleczka o fish'aju juz troche zwatpilem, z tego co widzialem w pierwszym zainstalowanym sofcie to tam wybierasz jaki rodzaj obiektywu, ogniskowa itp.

nie zapominam caly czas ze mowimy o panoramach 360 sferycznych - czyli do prezentacji z zenitem i z podloga

ciezko mi bez prob i sampli zrozumiec jaka roznica jest dla softu

- wiem ze dla mnie czym szerzej tym lepiej bo np. mniej kadrow i laczen - ale nie wiem jak to sie ma do jakosci i znieksztalcen??
- wiem ze z rybiego oka mozna softem ladnie wszystko poprostowac ale czy lepiej niz z normalnego obiektywu np. 20mm

no i teraz ostatnia istotna sprawa - jakosc takowych zdjec - chyba nie mam wierzyc w to ze sigma czy ten singczang da mi taka sama jakosc jak canon, chyba ze sie myle albo zle rozumuje
fotografia cyfrowa
boleczek
fotografia cyfrowa
2009-05-22 21:37:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No dobra... puszczam na OT :)
Po kolei...
(Sorrrrrry za stylistykę, interpunkcję etc., ale zalewa mnie katar i nie jestem w formie)
Statywy:
- musi być stabilny, co by się nie przestawiał przy byle przekręcaniu głowicy, musi też dąć się wypoziomować w rożnych warunkach. Małe poziomiczki z castoramy przyklejone na taśmę do wykładzin grają. Masz kilka punktów do wypoziomowania.
Statyw z głowicą poziomujesz od dołu... czyli najpierw nogi, potem głowicę, korpus i obiektyw... Jak zrobisz to odwrotnie to okazuje się że obiektyw był w poziomie, ale jak odchylisz głowicę to wszystko leci. Do dziś mi się to zdarza...

Głowice:
- samoróbka (bleeeeee...... – precyzja powtarzalność jest istotna)
- MANFROTTO – niestety majątek. Można kupić ramię na aparat i głowiczkę kątową z i blokowaniem skoku o zadany kąt... W rękach nie miałem ale podobno super... ale ceny....
- NODAL NINJA – w rożnych edycjach – super, ale też tanie nie jest. To jeszcze jest łączone z w/w głowiczką kątową...
- Polska wersja Vizyer – na stornie mają podstawową, ale spod lady można u nich dostać wersję przedprodukcyjną, „beta” – w wersji PRO. Zupełnie inna konstrukcja zbliżona do nodal ninja... zainwestowaliśmy i jest to bardzo solidna konstrukcja. D700 z fishem się na tym trzyma. Namiar ni Vizyera
http://www.firma.vizyer.pl/glowice_panoramiczne.html
To nie kryptoreklama! To jawna reklama! Koleś z Vizyera, jest miły kompetentny, słowny, zaangażowany, pomocny i odpowie na sto pytań... mają też drugą stronę www.wizyer.pl

Programy
Tak jak wspomniałem PTGUI – wersja PRO ma tyle opcji że można zgłupieć. Na pierwszy rzut oka banalne, potem rozpacz mnogości, a potem się już odkrywa o co chodzi... Tu wspiera mnie kolega bo nadal nie mam czasu na zgłębianie... U nas w firme ja robie foty, kolega sticzuje a następny fleszuje ☺)))
O innych się nie wypowiem, bo ja działam na macu więc są inne...
Crossplatformowy, podobno dobry i free jest HUGIN.... engine programu podobni zbliżony do PTGUI... uprzedzam nie sprawdzałem
http://hugin.sourceforge.net/


Kto coś mądrego napisał i pokazał...
W Polsce:
Polskie forum – podpowiedzi sporo:
http://panoforum.vr360.pl/
Autorzy poniższych 2 stron wiedzą o co chodzi w tej działce:
http://www.zdjecia-panoramiczne.pl/
http://zieba.wroclaw.pl/wirtualne_zwiedzanie.htm
ciekawa strona z cenami....
http://vr360.pl/

Na świecie:
Najważniejsza strona
http://www.panoguide.com/
Super tutorial o nadirze i zenicie – zobaczysz że to esencja ☺
http://rosaurophotography.com/html/technical6.html
znana strona
http://www.panoramas.dk/

Tyle...
Wnioski...
Jak się chce na tym zarobić to trzeba:
- mieć dobry sprzęt (oszczędza czas)
- opanowanie sticzowanie, ale też techniki fleszowo quicktimowe, często na poziomie skryptów przy robieniu virtual tour... (dziś się nawet o tym przekonałem że action script potrzebny)
- zacięcie...
- pomysł na klientelę, która jest w stanie zapłacić... Za małą kasę za duże inwestycje i za dużo roboty jeżeli chcemy utrzymać odpowiedni level... jak wszędzie konkurencja "bylejkośćiowa za pół darmo i marnie" rośnie...
Powodzenia

Pozdr

fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-22 21:56:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Panoramy sferyczne są zazwyczaj konwertowane do Flasha QuickTim'a lub na inną platformę ( do konwersji polecam pano2VR). Główne przeznaczenie to internet gdzie wielkość wynikowego pliku ma znaczenie zatem jakość jest sprawą drugorzędną - tym bardziej że wszędzie masz kompresję jpg. Wydruki raczej nie wchodzą w rachubę. Ważniejsze jest odpowiednie złożenie składowych plików aby nie straszyć kiepskimi łączeniami bo to jest gorsze. Dowolny obiektyw Fish jest teoretycznie odpowiedni ale tutaj warto sprawdzić wcześniej ponieważ ten wymienione przeze mnie może mieć inny sposób odwzorowania i wtedy będzie kiepsko z uzyskaniem odpowiedniego efektu. Ponadto masz problem jeśli chcesz być wierny Canonowi gdyż nie ma on odpowiedniego Fisha. Właśnie takie obiektywy są lepiej korygowane przez programy. Dodatkowo obiektywy rektilinearne - czyli twój - mają wady optyczne: poduszka lub beczka. O ile same właściwości obiektywy programy typu pTGui (i ten naprawdę polecam) wspaniale korygują to najmniejsza nawet wada optyczna nie jest korygowana. Stąd między innymi ciężko z takich obiektywów składać dobrej jakości panoramę bez kiepskich łączeń.
Ja stosuję połączenie sigmy 8 mm i odpowiedniej głowicy i dopiero ustawienie punktu nodalnego z dokładnością do mm dało odpowiednie efekty przy pięciu lub sześciu ujęciach. Stosując obiektyw 10-20 tylko męczyłem się niezależnie od ogniskowej nie mówiąc o kilkunastu zdjęciach składowych, konieczności korekcji i dużych problemach z punktami zenit nadir.
fotografia cyfrowa
PiotrekOK
fotografia cyfrowa
2009-05-22 21:58:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
widzę że powtórzyłem post boleczka:)
fotografia cyfrowa
boleczek
fotografia cyfrowa
2009-05-22 22:46:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
eeeee tam :)
fotografia cyfrowa
nibler
fotografia cyfrowa
2009-05-23 00:18:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"tak naprawde to wydawalo mi sie nie majac fish'a i robiac kilka klatek wiecej ustawiajac w sofcie ze to szeroki obiektyw powinno byc ok..."

To nie jest tak, że bez obiektywu typu fisheye i całego wymienionego sprzętu nie da się zrobić panoramy sferycznej. Owszem, da się, tylko trzeba dużo więcej napracować się podczas obróbki. Jeśli planujesz na tym zarabiać (a co za tym idzie zależeć Ci będzie na stosunkowo szybkim i dobrym wykonaniu takiej panoramy) warto - tak jak napisał boleczek - zainwestować w sprzęt. Znacznie ułatwi i przyspieszy Ci to pracę. Ale to nie znaczy, że bez tego sprzętu panoramy zrobić się nie da. Owszem da się, przykład - http://mbuczak.com/rzeszow/panorama_16.html . Panoramę zrobiłam wspomnianym już, "kitowym" obiektywem 17-55 mm na najszerwszym kącie. Na 1 panoramę składa się ok 40 zdjęć, wszystkim parom leżącym obok siebie należy znależć wspólne punkty. Właściwie parom to trochę źle powiedziane, bo na moją jedną panoramę sferyczną składały się 3 rzędy zdjęć (tzn. tak jakby 3 panoramy poziome) plus jeszcze po 2 zdjęcia góry i dołu. Dla każdego zdjęcia (np. ze środkowego rzędu) ustawiałam wspólne punkty z od 4 do 9 zdjęć. Dla zdjęć góry i dołu szukałam wspólnych punktów ze wszystkimi zdjęciami z odpowiednio górnego i dolnego rzędu. Nie powiem, pracy jest co nie miara. Robiłam średnio jedną panoramę dziennie, gdyż pod koniec już dosyć mocno mieniło mi się w oczach, z resztą jest to bardzo praco- i czasochłonne (samo generowanie panoramy chwilę trwa, szczególnie jak się nie posiada super maszyny ;) ). To samo tyczy się głowicy (wszystkie panoramy zostały wykonane z jej udziałem, a zdjęcia tego ustrojstwa podeślę jak tylko je zrobię). Jak planujesz się zająć tą dziedziną na poważniej to pewnie przyda Ci się profesjonalna, ale jak na razie chcesz tylko popróbować takich panoram to możesz "pójść po kosztach" :) Jako ciekawostkę napiszę, że wszystkei panoramy wykonałam na darmowym oprogramowaniu (Hugin, Pano2QTVR oraz Gimp) i "darmowym" sprzętem (oczywiście aparatu nikt mi za darmo nie dał, ale też nie kupowałam specjalnej głowicy czy wężyka - zarówno jedno jak i drugie wykonałam sama, nie jest to może mistrzowski sprzęt, ale do hobbystycznych zadań się sprawdza :) ). Właśnie, apropos wężyka - jest bardzo przydatny, szczególnie jak robisz zdjęcia przy słabym świetle. Wystarczy, że jedno na 40 zdjęć będzie zruszone i już możesz zapomnieć o panoramie... Początkowo robiłam wszystkie zdjęcia na samowyzwalaczu ale czekanie 40 razy po 10 sekund przy jednej panoramie (szczególnie przy 20-sto stopniowym mrozie) mi się szybko znudziło i zmajstrowałam sobie wężyk. Oczywiście panoramom, które podałam jako przykład do ideału bardzo daleko (szczególnie jest tam jedna, której się wstydzę - odmrożonymi, zgrabiałymi rękami nieopatrznie trąciłam obiektyw, zmieniając ogniskową... Musiałam później dorabiać bruk...), ale są to moje pierwsze próby w tej dziedzinie.
Chciałam po prostu zachęcić do prób. Wiedz, że bez sprzętu też się da zrobić panoramę sferyczną. Później, jak się wciągniesz i spodoba Ci się taka "zabawa" to zainwestujesz w sprzęt - tak jak moi przedmówcy pisali. A wcześniej czytaj (wypowiedź boleczka możesz odznaczyc jako bardzo przydatną :) ) i ćwicz. Widzę po sobie, że z każdą panoramą szło mi trochę lepiej.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-23 12:49:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dziek za wszystkie uwagi - troche juz poczytalem z tych linkoww wiec coraz bardziej zaczynam to lapac...

nibler - zobaczymy co wyjdzie - w terenie raczej bym sie nie obawial 16mm - ale w sumie w pomieszczeniach tez bede musiał sobie poradzic...



fotografia cyfrowa
fotokotz
fotografia cyfrowa
2009-05-23 18:29:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
probuje swoich sil z moim zestawem i troche sie z tym mecze,

czytam juz kilka tutoriali i w sumie nie wiem za jaka technike i jakim softem sie za to brac a temat wydaje mi sie ciekawy...

bede wykonywal teraz kilka prób - z jakiego softu najlepiej korzystać a jaki jest darmowy?

jest ktos na forum doswiadczony w tym temacie??
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2009-05-23 22:19:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fotokotz ???
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa