fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Canon 50D co o nim sądzicie....?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-16 21:43:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam takie pytanko jak oceniacie ten aparacik? Mam pentaxa i co prawda nie mam na niego jeszcze kupca ale mogę tanio wyrwać 50D z interesującym mnie obiektywem ;) 28-75 tamron... o obiektyw mniejsza... ;) Ps jak jest z Raw ami w tym canonie...? Coś gdzieś chyba źle przeczytałem ż robi jakieś zmienione jpg czy coś tam o mniejszej rozdzielczości...? Sam nie wiem co i gdzie przeczytałem ;) Jak z szumem w tych aparatach na jakim to mniej wiecej poziomie stoi? Moje K10D jest dla mnie uzyteczne do iso 400 ;) chyba wiekszego nie uzywam :P a by mi się przydało... Pozdrawiam....!!
fotografia cyfrowa
EPHMOC
fotografia cyfrowa
2009-06-16 21:47:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
50D robi sRAW czyli rawy o mniejszej rozdizelczości ;)
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-16 21:59:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no właśnie... A że tak powiem co to zmienia dla mnie...? ;) Nie bede z sRawa mogł zrobić sobie tak duzej odbitki np...? I to tyle...?
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2009-06-16 22:00:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Używam 50D od początku roku i bardzo sobie chwale. Szczególnie z przesiadki z 400D. Szumów nie musze się w sumie obawiać do iso 2000 nawet 2500 ( do iso 1600 poziom porównałbym do Canona 5d mark 1 ). Całkiem nieźle sprawuje się korekta winetowania obiektywów a co do baterii to trzyma do 1000- 1500 zdjęć ( bez lampy ). Z minusów to ma ogromne wymagania co do kart pamięci - nie dość, że muszą być duże to jeszcze szybkie. Jeżeli chodzi o wywoływanie rawów to potrzebne będą najnowsze uaktualnienia do programów. Jpg i tak robi dodatkowo nawet jak zmienisz na same rawy z tym że one są zawarte tylko w rawie i służą do przeglądania zdjęć na lcd body aby szybszy był podgląd.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
EPHMOC
fotografia cyfrowa
2009-06-16 22:01:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jesli nie potrzebujesz pełnej rozdizelczosci RAWa przełączasz sobie na sRawa i możesz wiecej na karcie/szybciej je zapisywać - taka roznica.
fotografia cyfrowa
EPHMOC
fotografia cyfrowa
2009-06-16 22:03:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
p.s. ja sRAWy bardoz sobie chwalę - przydatne to jest, gdy nie potrzebujesz super rozdizelczości...
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-16 22:26:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czyli normalne Rawy robi... :) Mam 8 sandisk sdhc jakąś najszybszą 30mb/s to chyba nei bede musiał zmieniać ;) a teraz takie pytanie co do pokreteł bo ma dwa oczywiście i czy jest jakiś szybki dostep do ISo...? A co do pokręteł przyzwyczajony jestem do Ustawień TV u siebie czyli tylny przesłona a przodem korekcja EV jako dodatek u mnie.... Tak mi sie najszybciej koryguje i robi zdjęcia, zapewne taka możliwość to standart...? Ps a jak z uzytkowanie w kiepskich warunkach atmosferycznych? Pentax nigdy nie robił problemów ;)
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2009-06-16 22:55:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i canon nie robi problemow - czy to zima czy deszcz daje rade

ale obawiam sie ze sdhc bedziesz mogl schowac do szuflady bo 50tka dziala z ceefkami
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-16 23:39:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uuuuu :((( ;-) a jakie tam sa ciekawe szkiełka.... jakiś jasny zoomik... w przedziale do 80mm...? :)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-06-16 23:59:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Szumów nie musze się w sumie obawiać do iso 2000 nawet 2500 (...)"

To jeśli chodzi o tzw. "małą klatkę" można raczej włożyć między bajki. No chyba, że mowa o bardzo słonecznej pogodzie, to przepraszam :)
W normalnych warunkach (wnętrza) ISO 800-1000 to granica, której raczej nie warto przekraczać... Można za to całkiem zgrabnie odszumić, ale to dotyczy zdjęć naświetlonych "perfecto" :)
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2009-06-17 00:01:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hmm - caly zestaw szkiel do canona znajdziesz w niejednym miejscu w necie - na pewno sporo wiedzy na forum CB

ode mnie w tym przedziale to na przyklad 24-70 f2,8L - ale nowe bardzo ciezko dostepne i drozalo ostatnio powaznie [okolo 5-5,5 tys] [nie wiem jak z uzywanymi] oraz ewentualnie 24-105 f4L IS - tansze i ciut ciemniejsze ale za to wiekszy zakres zooma, mniejsza waga latwiej dostepny itd
fotografia cyfrowa
EPHMOC
fotografia cyfrowa
2009-06-17 00:13:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rafi, co do obslugi 50d

http://media.the-digital-picture.com/Owners-Manuals/Canon-EOS-50D-Manual.pdf

od iso masz przycisk przy spuscie - naciskasz i kółkiem kręcisz...
fotografia cyfrowa
capa
fotografia cyfrowa
2009-06-17 19:39:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam,

Dolaczam Tobie dwa dodatkowe linki z testami 50D. Moze sie przydadza.


http://www.dpreview.com/reviews/canoneos50d/
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-50D-Digital-SLR-Camera-Review.aspx
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-17 22:09:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dziękuję za wszystkie linki :) Na za dwa tygodnie w weekend bede go miał znaczy do obejrzenia na calutki weekend ;) Wiec bede mogł sie pobawić i zobaczymy czy mi zgra... A mam takie dodatkowe pytanie bo zamierzałem sobie lampe dokupić i teraz co polecacie do Canona...?
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2009-06-17 23:00:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tu wybor juz troche mniejszy niz w szklach - rozejrzec sie mozesz za nowa i malutka 270ex, troche wieksza 430exii lub najwieksza i wg mnie najlepsza 580exii - w zaleznasci jaka sila i czas ladowania bedzie ci potrzebny - lub jesli liczy sie cena to poprzednie modele czyli 430ex 550ex lub 580ex z rynku wtornego
fotografia cyfrowa
jagular
fotografia cyfrowa
2009-06-18 02:34:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jako kanonista, napiszę parę komentarzy:
1. Tak, 50D może zrobić "mniejszego" RAWa. Masz wybór pomiędzy pełną rozdzielczością, wersją 7.1Mpix i 3.8Mpix.
Podobno sRAW z 50D jest na tyle dobry, że jest w stanie jednoznacznie i bardzo brutalnie wygrać z RAWami 8Mpix korpusów XXD typu 30D, 20D.
2. Użyteczne ISO? Rzecz bardzo osobista. Nie dość że zależy od "progu akceptacji" użytkownika, to jeszcze zależy BARDZO od warunków świetlnych, możliwego odszumiania specjalistycznym oprogramowaniem w rodzaju Noise Ninja itp.
Generalnie jednak powinno być zauważalnie lepiej, niż w Pentaxie. Sprawdź jednak sam - są dostępne na sieci różniste sample.
3. Wymagania co do karty...hmm, nie wiem czy są "ogromne" - przynajmniej w stosunku do sprzętów typu 1Dm3 (duża prędkość) czy 1Dsm3 (duże pliki, dosyć duża prędkość). W każdy razie 50D obsługuje technologię UDMA, więc warto używać kart wspierających ten standard - bufor powinien być zauważalnie szybciej (niż na karcie bez UDMA) opróżniany. Oczywiście dyskusja na temat prędkości kart ma sens w przypadku robienia zdjęć seryjnych.
4. "Ciekawy zoomik do 80mm". Wszystko zależy od kasy. Jeżeli ona nie jest problemem, to legendarnym zoomem "standardowym" dla Canonów z matrycami 1.6x jest Canon 17-55 f2.8 IS. Inne propozycje? 24-70L f2.8 (oceny niejednoznaczne na temat ostrości na tzw. pełnej dziurze - nie jest oczywiście źle, po prostu są konstrukcje w tej cenie lepsze), 24-105 f4 LIS (trochę ciemno, ale jednoznacznie bardzo dobra jakość, wydajny IS, bardzo dobry obiektyw "standardowy", jedynie nieco wąski szeroki kąt na APS-C).
5. Lampa - zdecydowanie nic, co nie ma w pełni ruchomego palnika. Czyli realnie coś warte są lampy od 430EX (swobodnie można kupić wersję I).

I na koniec: skoro 50D, to może warto pomyśleć nad...40D? Sprzęt stosunkowo mało się różniący, a powinien być zauważalnie tańszy.
Przewaga 50D nad 40D to głównie +5Mpix (realnie jednak nie dostaje się +50% detalu więcej, przyrost ilości rozpoznawanych szczegółów jest dużo mniejszy), lepszy LCD i korekta microadjustments AF (pozwala na usunięcie w wielu przypadkach zjawiska BF/FF obiektywów).
fotografia cyfrowa
pablo77
fotografia cyfrowa
2009-06-18 11:07:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zmienilem wlasnie 400D na 50D i jestem zachwycony. Fotografuje glownie z Tamronem 28-75 f2,8 i jest to jeden z lepszych i ostrzejszych obiektywow jakie znam (w swojej klasie zoomow). W testach wyszly mi ostrzejsze fotki niz staloogniskowa 50-tka canona f1,8.
Jak chodzi o 50D to genialny jest wyswietlacz - rzeczywiscie mozna na nim wiele rzeczy zobaczyc nawet bez powiekszania. Z tego co widzialem pisales cos o karcie SDHC - ona Ci sie nie przyda bo 50D pracuje na CF.
fotografia cyfrowa
jagular
fotografia cyfrowa
2009-06-18 17:09:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Heheh...

Tamron vs 50/1.8? To zależy na jakiej przesłonie porównujesz. No i pamiętajmy o "drobnej" różnicy w cenie (tak jakby wszystko inne się nie różniło...).
Myślę że f5.6 pokaże "potęgę" tej najtańszej stałki na pewno. Być może na f2.8 również stałka będzie troszkę lepsza (w końcu solidnie przymknięta vs zoom na maksymalnie otwartej przesłonie).
Na "pełnej dziurze" - tu stałka najprawdopodobniej wymięknie i to znacznie na APS-C, ale z drugiej strony, zoom nie ma f1.8 :)

Poza tym, jak zawsze, jakość obrazu z danego obiektywu wynika nie tylko z samej jakości obrazu obiektywu, ale także użytego korpusu.
Mam 3 korpusy Canona i na każdym z nich obiektywy zachowują się inaczej. Oczywiście, nie biorę pod uwagę ewentualnych różnic w pracy AF itp.
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-06-18 17:35:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pablo77, jagular dzi4eki za podpowiedzi teraz pierwsze rozumiem ze jest mozliwość regulacjoi bf ff...? Mój daleki niestety :(((( wujek ma go właśnie z tym obiektywem zdjęci kompletnie nie umie robić ale ma w ch... kasy i jak go kupował na początku roku to mnie sie pytał o jakiś obiektyw jaki tam jest dobry Ja nie znając sie na canonach powiedziałem że jest taki tani nizły tamron właśnie ten co go masz pablo77 i go kupił zrobil chyba 2000 zdjęci i ostatnio dzwonił ze kupił sobie A900 z jakimś 70-200 bo tamten mało zbliżał na polowaniu i w ogóle... Hahahaha no a jak z nim gadałem to jest na sprzedaż mam mu wystawić na allegro albo mogę kupić... I teraz takie pytanie za ile najtaniej body mozna wyrwać np na forum canona sa ogloszenia...? Żebym mogł sie potargować w razie czego, na pewno mi go za darmno nie da ;P bo onchytry lis jest.. ;P Za obiektyw zaproponuje z 1000zl ale za body nie mam pojęcia :(
Teraz kolejne na co zwrocić uwage jakie mogą być defekty jakieś uszkodzone czy tam czarne pixele...? Czy coś takiego....? Bo on to na pewno nic nie zauważy oby nei był jakiś porozbijany.... :) pozdro i dzieki!!
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2009-06-19 01:56:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
na szybko analizujac sytuacje to zrobilbym tak - zaproponowalbym wujkowi sknerusowi za puszke [tylko] jakies 3tys - jesli bedzie krecil nosem to podskoczylbym jakies 200 max i zobaczyl co powie - jesli bedzie krecil nosem nadal to juz twoja inwencja i chec czy bardzo go bedziesz chcial - ale wnioskujac z opisu to wujo raczej nie bedzie patrzyl na kase i pusci po cenie wyjsciowej [chyba ze da sie go namowic na jeszcze nizsza cene ale to juz na twoje ryzyko :)))]

dokladnie tak jak piszesz - 50ka ma mozliwosc regulacji FF i BF ale ... - i tu jest maly myk - nie jestem pewiem i prosze o zweryfikowanie - on wyreguluje to co trzeba tylko w obiektywach canona - wszelkie sigmy i tamrony chyba nie

2000 zdjec to zaden przebieg wiec to wlasciwie nowka jest

jesli egzemplarz jest ok to bad pixele i hot pixele powinienes zobaczyc najwczesniej za 3-4 lata

ciezko to sprawdzic ale jezeli robi zdjecia [migawka pracuje i lamelki smigaja] a jednoczesnie nie trzeszczy w rekach to raczej jest ok

podsumowanie wg mnie:

50D na plus
+ genialny w porownaniu z poprzednikami wyswietlacz lcd
+ mozliwosc precyzyjnego wyregulownia ff i bf [robilem to tylko ze szklami canona i na kilku puszkach dziala do tej pory - nie rozregulowal sie]
+ zdjecia seryjne 6,3 fps - nie wiem czy dokladnie tyle [nie mierzylem] ale jest naprawde szybki jak na swoja klase i w wiekszosci wypadkow wystarcza [dodatkowo dodam ze mozna mu te predkosc obnizyc do 3 fps]
+ 15 mega mimo ze to nie ma az tak duzego znaczenia to jednak sie przydaje
+ spokojnie sobie radzi w zlych warunkach [deszcz, kurz] - bez przesady ale daje rade
+ osobiscie uwazam ze uzyteczne iso mozna spokojnie ustawiac na 1600-3200 [choc aparat pracuje ze skokiem mniejszym niz 1ev]
+ na koncu live view i najnowszy procesor obrazu

50D na minus:
- podobno z innymi niz canonowskie szklami potrafi mydlic bez uzasadnionej przyczyny [nie wiem - mialem w rekach tylko z canonami]
- obslugiwanie go w trybie live view jest nieco malo intuicyjne [ale da sie przyzwyczaic po kilku razach]
- podobno rejestruje mniejszy zakres tonalny niz 40D ale to niech sie wypowiedza ci co mieli oba modele w lapkach

generalnie - bralbym go [a jesli sie da to kombinowal jakby tu najlepsza cene uzyskac :)))]

jesli o szkla idzie to jeszcze tylko dodam ze 50f1,8 to jakby nie patrzec najnizszy model stalek w tym zakresie ogniskowych wiec tez nie ma co porownywac - rozgladalbym sie w przyszlosci za 24-105f4IS lub za 24-70f2,8L [sprawdzajac egzemplarz przed zakupem] - no i 24-70 swoje wazy :)))
fotografia cyfrowa
jagular
fotografia cyfrowa
2009-06-19 03:50:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bregu, mam doświadczenie z AF microadjustments z 1D Mark III, ale powinno być podobnie w 50D.

Możesz regulować KAŻDY obiektyw, który jest elektronicznie rozpoznawany przez korpus. Czyli wszystkie możliwe Tamrony, Sigmy i inne wynalazki również MOŻNA regulować. Jedyna różnica to to, że korpus nie poda nazwy producenta obiektywu, tylko opisze 'regulowany' obiektyw jedynie jego ogniskowymi. Ale będzie regulacja działać.

Rzeczywiście, bad i hot-pixele to nie jest sprawa często spotykana w obecnych lustrach Canona. Oczywiście, jak się ma pecha, to się trafi na pierwszy model w historii :>, ale generalnie to bardzo mało prawdopodobna wada.

Trzeszczeć w rękach nie będzie, no chyba że się postarasz i użyjesz większego młotka itd. 50D ma korpus z metalu i ciężko wywołać tutaj jakiekolwiek dźwięki :)

Nie słyszałem i nigdy się nie spotkałem, żeby 50D (czy inny korpus) "mydlił" z innymi niż Canonowskie szkłami, tylko dlatego że one nie są od Canona. To bajka jest. Będzie mydlił, gdy szkło będzie mydlane, lub będzie miało BF/FF (częsta przypadłość np. Sigm). Będzie produkował ostre pliki, jak tych wad nie będzie. A producenci niezależni też potrafią wyprodukować ostre szkiełka :)
Jedyne co tu można napisać to to, że 15Mpix w przypadku wymagania "żylety" będzie wymagał lepszego szkła, niż starsza generacja. Mniejsze piksele swoje robią i nie ma to nic wspólnego z producentem obiektywu, który przykręcamy do korpusu.
No i można dodać prawdopodobną genezę tej plotki: obiektywy np. Sigmy wielokrotnie częściej mają problemy z BF/FF, niż optyka Canona - więc po prostu w ten sposób mogła się ta plotka wytworzyć - z powodu zauważalnej ilości szkieł, które trzeba dać do regulacji. Inaczej ustawiają w złym miejscu ostrość.

LV...ma swoje zastosowania, ale chyba nie ma sensu tego przeceniać.

Zakres tonalny - siłą rzeczy nie może być większy od np. 40D z powodu większej ilości pikseli w 50D - to cena, jaką się płaci za Mpix. Nie jest do końca w stanie to zneutralizować technologia w rodzaju gapless microlenses, czy nowszy Digic....
Trzeba jednak napisać że różnica wcale nie musi być taka kosmiczna - wszystko zależy od tego, jak się foci i co się foci.

No i ostatnie: za ile można wyrwać najtaniej 50D? Google chyba nie daje banów. Allegro również :P
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-06-19 10:20:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Najlepszy sposob na sprawdzenie obecnosci hot pikseli to naswietlanko tak na oko 500s ;)
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2009-06-19 15:43:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ano - i dlatego ze regulowalem tylko szkla canona z 50tka prosilem o weryfikacje - jesli daje rade to zrobic z kazdym rozpoznawalnym szklem to tylko plus dla body :)

jesli idzie o to trzeszczenie to zgadzam sie ze trudno trzaski wywolac i dlatego napisalem ze jesli trzeszczy to lepiej go sobie darowac bo to wtedy chyba juz powoli agonia - ale wiem ze puszki mozna do takowych trzaskow doprowadzic :)

i jeszcze sprawa mydlenia - napisalem "podobno" bo to wlasnie plotka - jesli piszesz ze nieprawdziwa to tez tym lepiej dla aparatu - a slyszalem ja baaaardzo czesto w najrozniejszych miejscach - poczawszy od uzytkownikow [nie wiem na ile swiadomych tego o czym pisza] skonczywszy na sprzedawcach ktorzy chyba chcieli w ten sposob wyczyscic magazyny ze starych zapasow 40tek :)) - no i oczywiscie to prawda ze niezalezni potrafia zrobic dobre szkla [nawet samyanga chwala ludzie za 85f1,4]

a nowszy digic zaliczylem jako plus dlatego ze po prostu szybciej te miliony pixeli mieli
fotografia cyfrowa
jagular
fotografia cyfrowa
2009-06-19 16:01:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
KLi_Sensei...a jak często "w życiu" używasz naświetlanka 500s? ;)
Osobiście nie widzę sensu w takich testach. Nawet jak jakieś hoty po 500s wyjdą, to co z tego?
No chyba że się jest fotografem astronomicznym....
fotografia cyfrowa
jagular
fotografia cyfrowa
2009-06-19 16:02:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Aaa - Samyang 85/1.4 rzeczywiście podobno ok. Ale przy braku AF, małych wizjerach większości luster cyfrowych i takiej małej GO, to używanie jego jest bardzo ciężkie...
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa