fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
kompilacja zestawu sprzętu Canon - prośba o opinie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-04 11:15:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dla znajomego mam zopiniować (lub poszukać opinii) wybór z kilku opcji.

Body - wybrane: Canon 50D
Szkła:

- Zestaw 1:
Sigma 24-70mm f/2,8 IF EX DG HSM / 82 mm / -3699pln
Sigma 70-200mm f/2,8 EX APO DG MACRO HSM II / -3299pln

- Zestaw 2:
Sigma 12-24mm f/4,5-5,6 EX Aspherical DG HSM / -3199pln
Sigma 24-70mm f/2,8 IF EX DG HSM / 82 mm / -3699pln

- Zestaw 3:
Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX HSM DC (Canon) / 77mm / -2299pln
Sigma 18-50mm f/2,8 EX DC MACRO / 72 mm / -1799pln
Sigma 50-150mm f/2,8 EX APO DC HSM / 67 mm / -2899pln

Telekonwerter - jeden z dwóch:
Sigma APO 1.4x EX DG /Canon / 999pln
Sigma APO 2x EX DG Canon / 1199pln

Zestaw będzie służył organizacji pozarządowej, a wiec będzie niemal 'do wszystkiego', głownie do dokumentacji imprez, zabytków, fotografii dokumentalnej w terenie... przy okazji zostanie wykorzystany rodzinnie, podróżniczo. User to dojrzały 'semi-pro' z ambicjami, ale w kierunku dokumentacji itp, obserwacji świata, bez aspektu fotografii komercyjnej. Nie jest nastawiony na kreatywną fotografię, choć ma ambicje do eksperymentów.
--------------------------------------------------

To co wiem od siebie:
Widziałem w sieci dla Sigmy 10-20 alternatywę Tokiny (11-16), ocenianą niby lepiej ale i droższą o 15%
Nie mam kompletnie rozeznania w zakresach 20-80, prosze tutaj o rady, opinie.
Sigma ma też w ofercie szkła o potężnych widełkach (Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC OS HSM - pod Zestaw nr 2) ale tu mam obawy o ich jakość obrazu przy takich widłach. Sigma jest preferowana przez nabywcę, ale nie jest to decyzja ostateczna.

Ograniczenia:
Powyższe Kompilacje Zestawów Szkieł to wynik budżetu: 10-11k (jest tam juz ustalony plecak, statyw za 300 pln, brak wyboru filtrów)

Proszę o Wasze opinie, rady. Kwestia, że to Canon jest ustalona. Dodam, że trzeba bedzie w to wprasować filtry i raczej będzie to najwyższa średnica + pierścienie (jesli macie spojrzenie pod tym kątem na własne zestawy - proszę o rady, czasami różnice jakości miedzy szkłami na poziomie 5% są mniej ważne gdy trzeba sie pier...lić z przejściówkami pod filtr)
Decyzja musi zapaść dzisiaj.


fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-04 12:48:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pojawiła sie też opcja zamiany 50D na 7D kosztem jednego szkła, choc sam uwazam ze lepiej inwestować w szkła niż w body...
lepsze/nowsze body z kolei pozwoli robić zdjęcia dokumentacyjne w pomieszczeniach - na wysokim ISO, choc pozwala na to też niskie światło niektórych szkieł... a takowe posiadają dwa zoomy (18-50, 50-150) z 3 Zestawu. o dziwo nie najdroższe mimo stalego światła :):) Wyjatkiem jest 24-70 / 3,7k pln
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2010-01-04 13:42:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dodaj jeszcze jakąś lampę błyskową z odchylanym palnikiem i jakąś jasną stałkę ( 50mm f1,8 lub 50mm f1,4 ) a zamiast 70-200 f2,8 sigmy chyba wolałbym 70-200 L f4 usm Canona.
fotografia cyfrowa
chulap
fotografia cyfrowa
2010-01-04 13:47:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To ja się wykorzystam wątek - mam nadzieję, że autor się nie obrazi.
Chdzi o sigmę 24-70mm f/2,8 IF EX DG HSM. Czy ktoś jej używa z Canonem? Jak się sprawuje? Warto? Czy lepiej poczekać, doskładać i o Canona 24-70 2,8.
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2010-01-04 13:52:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
I te telekonwertery nie wiem po co - i tak prawidłowo działają tylko z kilkoma szkłami a ten 2x w dodatku mydli okropnie.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-01-04 14:00:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Powiem tak:
Z tego co piszesz to starałbym się kompletować zestaw oparty o S10-20 S24-70 i S70-200 przy całkowitej rezygnacji z TC. Mam TC x2 i szczerze mówiąc nie dość że zabiera światło to jeszcze jakość się robi na maxa mydlana więc szkoda kasy, tym bardziej, że piszesz do jakich celów będzie używany zestaw i TC imho nie jest tam niezbędny.
Niektórzy piszą o tym że Sigma przy 200mm na f2,8 robi się mydlana, ale ja przy tej którą miałem nie zauważyłem tych objawów. Ktoś tu zaproponował żeby kupić C70-200/4 L IS. Ciemno i tyle i nikt mi nie wmówi, że IS da więcej niż jasne szkło. IS może się jedynie w niektórych zastosowaniach pomóc osiągnąc taki sam efekt jak jasne szkło i tyle, a jak jeszcze będziecie mieli ciśnienie na TC do z owej eLki zrobi się ciemnica p.t. f8 zamiast f5,6 przy jasnym szkle, w wtedy ustawienie AF już praktycznie nie istnieje w gorszych warunkach oświetleniowych.

Sigma 24-70mm f/2,8 IF EX DG HSM / 82 mm / -3699pln
Sigma 70-200mm f/2,8 EX APO DG MACRO HSM II / -3299pln
Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX HSM DC (Canon) / 77mm / -2299pln

Teraz się zastanawiam... bo mamy S10-20 i dałbym sobie rrękę uciąc, że ma tą samą średnice filtra co S70-200 i C70-200/2,8 oraz C24-70 czyli wydawało mi się że 82mm, ale pewnie się mylę, albo znów coś pomieszałem.... aż sprawdzę po powrocie do domu.
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2010-01-04 14:24:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
70-200 Canona f4 nie z IS tylko USM - około 2tysi - w sam raz zostanie na lampę albo jasną stałkę.
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-04 14:39:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres, dziękuję... cenię merytorykę i konkret :)
Rzeczywiście to będzie zestaw o priorytetowości 15-80mm, kluczowe w nim bedzie światlo (strzały z ręki we wnętrzach, często ciemnych bo drewnianych), być może dopalane lampą...
sprawdzę mu te filtry/mocowanie. UVki i tak musi kupić tyle ile szkieł.

Ten sprzęt będzie dużo objeżdżał różnych wnętrz (skansenów, miejsc twórczości ludowej), spotkań z ludźmi, zebrań nawet i faktycznie to światło ma znaczenie...
Zgoda też z tym TCx2, w ostateczności kiedyś tam sobie kupią 1,4 jak im będzie bardzo trzeba do pstrykania kuraków na wieży ratusza :)
Ice, trafna uwaga, lampa z odchyłem do bicia w sufit lub ścianę to ważna sprawa, dzięki za przypomnienie!

Nabywca (jestem pewien) przekona się z czasem do jakiejś stałki (lubi ładną fotografię opartą na GO)
----------------------
Nabywca sprzętu czyta ten wątek i Wasze wypowiedzi, dlatego dodaję swoje komentarze. Jeszcze raz dziękuję za Wasze podpowiedzi i sugestie.
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-01-04 14:45:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
marekmarian -> w sprawie filtrów UV - warto się zapoznać z artykułem Mike'a Johnstona, a decyzję podjąć potem. :o) Pozdrawiam!
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-01-04 15:47:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
marekmarian - andres napisał same konkrety i moge to potwierdzic - konwerter nawet x1,4 to szkoda kasy - mydlo i brak ostrosci

70-200 sigma czy canon - wybierałbym jaśniejsze i w tym wypadku moge polecic sigme gdzie zabawa z GO tez jest przednia.

Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX HSM DC (Canon) / 77mm / -2299pln
Sigma 18-50mm f/2,8 EX DC MACRO / 72 mm / -1799pln
Sigma 70-200mm f/2,8 EX APO DG MACRO HSM II / -3299pln

to chyba optymalne zestawienie o ile potrzebny az taki szeroki 10-20
fotografia cyfrowa
capa
fotografia cyfrowa
2010-01-04 15:56:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Gdybym mial dokonac wyboru, proponowalbym taki zestaw:

EOS 50D
EF 24-70/f2.8L USM
EF 50/1.4 USM

lub 35/f1.4LUSM / 70-200/f4LUSM IS

Tomek
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2010-01-04 16:00:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeśli już inwestować dzisiaj pieniądze to chyba tylko w pełną klatkę :)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2010-01-04 16:09:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Generalnie inwestowanie w body, to nie jest inwestowanie, chyba że sprzedajemy zdjęcia za niezłą kasę :)
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-04 17:50:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Panowie, dziękuje za Wasze opinie. Raduje mnie ten odzew bo sam troche nie wiedziałem co wybierać/doradzać....

1. myślę ze na ten moment 7d to bedzie jednak za duzo 'niewykorzystanych mocy przerobowych', kolega nie jest aż takim macherem by to wykorzystać, bedzie chciał najpierw do tego pudełka (lub FF) 'dorosnąć'. Nieprzekraczalny jest tez budżet.
2. pomysł ze stałką jest ok, choć prawdopodobnie jako trzecie szkło. Kluczowe są sprawy pstrykania w ruchu, w trakcie przebiegania, a wtedy zoom'y sie sprawdzają lepiej (mz).
3. konwerter spadł na 5 miejsce po lampie i filtrach ('wowa' - dzięki wielkie za link) . Cos podpowiecie kwestii lampy do 50d z dwoma płaszczyznami ruchu miotacza? Zasięg wielkosci wiekszego pomieszczenia (max 7m)
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-04 17:51:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ad 3 - Lampa. chodzi o średni poziom/możliwości. Niekoniecznie z wyższej półki
fotografia cyfrowa
marconi
fotografia cyfrowa
2010-01-04 20:09:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeśli miałbym dziś wydać 11K złotówek na sprzęt fotograficzny nie dałbym ani jednego zeta na Sigmę i tym podobne wynalazki. Miałem tego cztery sztuki, wszystkie EX i napiszę jedynie tyle ze swych doświadczeń, że EX to chyba skrót od sformułowania "eksperyment szczególnie ryzykowny".

Tylko systemowe obiektywy.
fotografia cyfrowa
sylwesterc70
fotografia cyfrowa
2010-01-04 21:34:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fajne takie gdybanie , kompletowanie :) ale jak by nie bylo , to popieram marconiego :) capa , podal dobry set :) a z lampa jak by zabraklo kasy , to mozna poczekac :) laampy wbudowane w te aparaty nie sa jeszcze tak tragiczne , oczywiscie nie biorac pod uwage zdjec pionowych :)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-01-05 21:07:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sylwek... capa podał fajny set ale są dwa "ale"
primo: do tego setu pozostanie jedynie podpiąć 300D bo na nic więcej nie wystarczy kasy (oczywiście ciut przesadziłem bo nie chce mi się sprawdzać cen, ale sądzę że na 50D nie styknie a warunkiem jest górna granica budżetu)
secundo: 24mm pod cropem to już nie jest szeroko więc w wielu zastosowaniach odpada. O 70-200/4 USM IS nawet nie chce mi się powtarzać, bo jest to dobre szkło tylko ciut ciemne i żaden IS tego nie wyrówna, szczególnie, że mają też być zdjęcia w ruchu.
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-06 10:02:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
witajcie
na ostatni moment jak rozmawiałem z moim kolegą to jego koncepcja zakupu wyglądała tak:
Canon 50D (poczytałem troche o 7D i Waszych opinii na forum także)
Canon 17-55 2,8 IS USM (bez L), sprzedawany niby jako kitowy w zestawie z 50D / 77mm / -4100pln (w komplecie z 50d - 6579,00
Sigma Sigma 70-200mm f/2,8 EX APO DG MACRO HSM II / 77mm / -3299pln

co o tym sadzicie ? brakuje środka 15mm (to chyba ważne) ale jest dość szeroki na szerokim :)
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2010-01-06 10:54:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sigma to psujący się syf, często wymaga dopasowania do body (najblizszy serwis w Gdyni ;-))) ), jakosć usług serwisu jest żałosna.
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-06 18:23:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w takim razie połowicznie jest to zakup ryzykowny, stanęło bowiem na tym co opisalem powyżej. czyli 50tka z literką D + Canon 17-55 2,8 IS USM + Sigma 70-200 ..... Do tego rozne pierdółki. Lampa na wiosne.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim opiniodawcom i podpowiadaczom :)
Wowa, nie zgodzę sie tak do końca z tezą wysuniętą w podanym przez Ciebie linku :), a raczej nie zgodzi się mój stary soniaczek w którym zobaczył swoje odbicie pewien mały kotek i zaciekawiony dał sobie pazurkiem po domniemanej mordce :):)
Od tej pory bardzo lubię uv'ki :) Niemniej zacznę baczniej zwracać uwagę czy zawsze jest to wskazane. Kolegę także poinstruowałem.

Popieram sugestię, iż jak brac 70-200 to nie wiecej niz 2,8 (Andres, dzięki za meritum) jesli chodzi o S70-200mm to ma wg opisu gwint na 77mm (co było dość kluczowe w dopasowaniu tego kompletu).
Dziękuję za wnioski na temat TC, to dla mnie również ważna wiedza. Jeśli ktos z Was ma czas i doświadczenia napiszcie jak dużo lepsze są w Waszej ocenie oryginalne canonowskie TC.

jeśli chodzi o 'stałkę' to jedynie ja (kiedyś) sie na to zdecyduję, kolega nie odnajduje w sobie tak mocnej wrażliwości plastycznej i inklinacji w tym kierunku (portretowym szczególnie) Zresztą po kolei. Ma teraz swoją ścieżkę do przejścia, za rok dwa moze sobie dokupić wiecej.

jeszcze raz wielkie dzięki za szybką pomoc.
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2010-01-06 18:29:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dodam, że jestem miło zaskoczony kulturą wymiany opinii i dyskusji (o ile ta ostatnia wogóle jakakolwiek była). Byłem dotąd przyzwyczajony do tego, że wiekszosc postow w takich wątkach to sa przepychanki i bicie piane z wielowątkowością siegającą średniowiecza i noktowizorów do Katiuszy :) Być moze znaczenie miało to iż decyzja wyborusystemu już zapadla i rozmowy sprowadzały sie już do merytoryki...
przyznaję uczciwie, Forum OB (pisząca część userów) pod kątem trzymania sie tematu jest godna pochwały i wskazania jako dobry przykład (pomocny)
fotografia cyfrowa
capa
fotografia cyfrowa
2010-01-06 20:05:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam, skoro decyzja juz zostala podjeta to pewnie nie bedzie przydatna moje spostrzezenie. Z tego zestawu, ktory ostatecznie zostal zaakceptowany, zrezygnowalbym z obiektywu 70-200 i pozostal jedynie przy tym 17-55/f2.8. A pozniej dokupil Canona 70-200/f.4L IS USM, ktory daje naprawde genialnej jakosci obrazy. Nie jest wbrew pozorom zbyt "ciemny". Ale to juz pozostawiam do rozwazenia. Nieraz moze lepiej chwile poczekac (chyba, ze od razu niezbedny jest taki zakres ogniskowych) i kupic doskonaly obiektyw, niz sie pospieszyc i kupic po to, aby kupic. Pozdrawiam, Tomek.

Ps. A propos Canona 70-200/f4.0 mam przeststowany osobiscie i porownany ten z f/2.8. Roznicy w jakosci zdjecia prawie zadna, oczywiscie "wolniejszy", ale ma bardziej prezycyjny IS (wersja f4) i lzejszy o polowe. Jest jeszcze takze doskonala wersja f/4, ale bez stabilizacji. ;)To tak tylko uzupelniajaco ;)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-01-06 20:25:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Capa a ja znów napiszę to samo. O ile ograniczysz się do fotografowania obiektów statycznych IS może Ci pomóc osiągnąć podobny efekt co f2,8.... Ale w momencie gdy zaczniesz fotografować obiekty już minimalnie dynamiczne IS i tak musisz wyłączyć więc lepiej mieć więcej światła bez IS niż mniej z IS. Nie negując jakości zachwalanego przez Ciebie szkła pomyśl i wyciągnij wnioski dlaczego 70-200/4 L (IS czy bez) jest całkiem sporo na rynku wtórnym, a 70-200/2,8 trafiają się pojedyncze egzemplarze?
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-01-06 20:27:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A jeszcze dodam do tego o czym pisał Wowa.... Całkowicie się z tym zgadzam, a jak już się ktoś upiera żeby dawać UVki to brać tylko te z najwyższej półki pamiętając, że cały zestaw optyczny jest dokładnie tyle wart ile jego najsłabsze ogniwo.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa