fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Prosze o rady ...Moje własne małe zaciszne studio amatorskie :)
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
piotrektb
fotografia cyfrowa
2010-05-06 13:16:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
SĘK W TYM ZE MAM POMYSŁY NA FOTKI W GŁOWIE ALE NIE ZREALIZUJE ICH W PLENERZE POTRZEBNE MI JEST ODPOWIEDNIE OSWIETLENIE I KIEDY NIE MA POGODY ZAWSZE MOGE FOCIC W DOMCIU
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-06 20:40:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to ja postaram się jeszcze bardziej namieszać :)
Kup sobie lampy błyskowe na "gorącą stopkę", mogą być używane - jedyne co ważne to żeby były sprawne i w pełni manualne.
Tzw. "sabinki" - Nikon SB-24 albo SB-28 są przykładem takich kultowych staruszków ale mogą być jakiekolwiek inne byle z liczbą przewodnią wyższa niż 30, a najlepiej z 50.
Warto mieć chociaż jedną taką, którą będziesz mógł zapiąć na aparat, choć i tak na ogół nie będziesz jej tak używał. I nie mogą mieć wysokiego napięcia na stopce. System dla jakiego przeznaczone są pozostałe twoje lampy (Canon, Nikon) i tak nie ma znaczenia, ponieważ do nich dokupisz wyzwalacze radiowe. No może ma znaczenie - do Sony/Minolta przejściówki są potrzebne (po jakieś 50 zeta za sztukę).
Wyzwalacze polecam takie http://www.allegro.pl/item1021687154_wyzwalacz_radiowy_have_yongnuo_rf_602_2x_odbiornik.html (sam mam Yongnuo - ale wygląda identycznie i to chyba to samo). Myślę, że mają najlepszy stosunek jakości do ceny i są 150 razy lepsze niż phottixy.
Do tego możesz dokupić tanie statywy oświetleniowe (w okolicach stówki jeden) i jakieś parasolki, softbox'y czy co tam dusza zapragnie.
Wprawdzie takie lampy nie mają żarówki pilotującej i musisz zgadywać jak będzie wyglądać scena po doświetleniu, ale za to nie musisz ich podłączać do prądu i dzięki temu możesz je zabrać i użyć dosłownie wszędzie. Do tego akumulatory eneloop w ilościach nadmiarowych (ja mam po dwa komplety na lampę) i powinieneś być zadowolony. W praktyce i tak raczej nie będziesz błyskał pełną mocą, a pewnie tylko doświetlał więc akumulatorki powinny być zupełnie wystarczające. W domu możesz pozwolić sobie na częste wymiany akumulatorów.
Zakładając, że chcesz mieć dwie lampy i jakieś modyfikatory - myślę, że spokojnie zmieścisz się w 1000 złotych. I wtedy masz łatwo przenośny i lekki zestaw, który daje Ci swobodę błyskania i możliwość użycia dosłownie wszędzie.
Jeśli chodzi o modyfikatory światła to często zapomina się i nie docenia możliwości wykorzystania światła zastanego, a także że odbicie od ściany/sufitu też daje miekkie światło. Na małych lampach możesz też użyć małych filtrów - co też jest ważne ze względu na koszty i przenośność.
Na alledrogo znalazłem na ten przykład coś takiego http://www.allegro.pl/item1026808801_strobist_rosco_komplet_cto_5szt.html.
Wprawdzie to tylko CTO, ale pewnie sprzedawca ma tak na prawdę pełny wybór i dobierzesz sobie coś dla swoich potrzeb (inny filtr na doświetlanie przy pochmurnej pogodzie, inny do światła żarowego, itd.)
Mam nadzieję, że porządnie zamąciłem i będziesz jeszcze bardziej rozdarty. ;)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-06 20:53:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i zupełnie nic się nie nauczy bo powtarzalności nie będzie w stanie osiągnąć...

Lampy systemowe i owszem są doskonałym pomysłem, ale dopiero wtedy gdy cokolwiek się nauczysz, Ja ze swojej strony bym polecał zestaw ekonomiczny a bardzo ciekawy w użyciu. 2x Quantuum 300RS Dual Power. Dostajesz lampy całkiem przyzwoicie wykonane w pełni pracujące w studio z możliwością błyskania w plenerze z trzech źródeł zasilania, albo z pradu z gniazdka, albo z akumulatora dającego około 150 błysków albo z gniazda zapalniczki w samochodzie. A cały czas są to lampy studyjne z mocowaniem osprzętu w systemie bowensa, dzięki czemu masz całą możliwość podpięcia całej masy osprzętu, od softboxów oct stripów itd począwszy przez wrota, strumienice, plastry miodu aż po beautydishe.
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-06 21:20:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres: tylko ja w plecaczek nieduży wkładam aparat z obiektywem, drugi obiektyw, filtry i różne graty, akumulatory pod dostatkiem i wpycham tam jeszcze wyzwalacze i trzy lampy, problemem w przenośności są w zasadzie tylko statywy, bo parasolki np. włażą w torbę od statywu. A na te dwie twoje lampy mój cały plecak nie da rady. :)
Dlaczego uważasz, że nie uzyska powtarzalności?
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-06 21:21:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres: a - i sam niewiele umiem, a błyskotkami nie czuję się stłamszony... może pilot by się przydał, to fakt, ale z drugiej strony na pilocie te akumulatorki - bez szans
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-07 22:13:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
I co założysz na ten zestaw?? Założysz disha? założysz stripa? Mam dalej wymieniać?
Piszę to jako ktoś kto również sporo błyska lampami systemowymi, ale błyskam z czystego lenistwa, a w pomieszczeniu nie ma już żadnej przewagi, za to wad jest całkiem sporo.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-05-07 22:36:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ech...

http://photography.dustindiaz.com/
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:09:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern ale tu za przykład przez MooMina są podawane parasolki i filtr... a sam doskonale wiesz że to jest niewielki procent całego arsenału... co więcej chyba najgorsza czesć...
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:11:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A poza tym wychodzimy od tego stwierdzenia: "Prosze o rady ...Moje własne małe zaciszne studio amatorskie :)" a tutaj lampy systemowe akurat są rozwiązaniem całkowicie partyzanckim.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:14:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres, wiem, dlatego podałem adres Dustina. Myślę, że warto przyjrzeć się temu co facet wyprawia z takim przenośnym arsenałem, tym bardziej że efekty swoich zmagań z opisami pokazuje też na flickr.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:18:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zdecydowanie bardzo dużo można osiągnąć lampami systemowymi, ale po pierwsze trzeba mieć pewne doświadczenie, po drugie jednak przyda się coś więcej niż parasolka czy filtr a po trzecie jak już pisałem w studio to jest partyzantka.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:22:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres, zdanie do drugiego przecinka - tak!
Po przecinku, dlatego podałem konkretny link, który sprawę rozwiązuje, nawet z parasolkami.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-05-07 23:24:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uzupełniając poprzednią wypowiedź, do parasolek można dokupić coś więcej, ale lampy są takie, że na domowe warunki w pełni wystarczą.
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 10:40:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres: napisałem "jakieś parasolki, softbox'y czy co tam dusza zapragnie"
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 10:49:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.fotoellite.pl/index.php?products=product&prod_id=36
http://lightingmods.blogspot.com/2007/06/diy-black-straws-snoot-grid-part-1.html
http://www.fotoellite.pl/index.php?cat_id=106&page=0&view=3&sort=default
... i pełno innych.
Myślę, że nieco demonizujesz. Co do filtrów na błyskotkę to chyba jasne jest, że w kolorowej fotografii są zwyczajnie niezbędne.
Z lampami systemowymi większym problemem jest ograniczona moc i brak żarówki pilotującej imho.
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 10:49:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bernard: świetny link
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2010-05-08 12:57:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres - o może po prostu nie potrafisz użyć lamp systemowych ;-)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-08 20:42:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Robert - a może nie oceniaj wszystkich swoją miarą :))))

A teraz do rzeczy...
MooMin linki i akcesoria ciekawe, ale mam nadzieję, że nie twierdzisz, że światło z softboxa 20x30 = światłu z boxa 80x120 (albo i więcej). Dalej spróbuj oświetlić tym malutkim dishem w ten sam sposób sylwetkę człowieka co dishem powiedzmy 70cm. Różnica jest gigantyczna... Powtórzę... zaletą lamp systemowych jest tylko i wyłącznie ich rozmiar, bo już w przypadku gdy masz powerpacka mobilność jest identyczna. O mocy i pilocie sam wspomniałeś.
Oczywiście jak ktoś ma dużo samo zaparcia i mu się chce to z systemówek wyciągnie duuuużoooo, pytanie tylko po co bawić się w partyzantkę, skoro całkiem przyzwoity zestaw studyjny można już nabyć za stosunkowo niewielką cenę. Dla mnie to jest zabawa dla samej zabawy.
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 22:04:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres: nie przeczę, że prawdziwy studyjny sprzęt będzie łatwiejszy/lepszy/bardziej elastyczny.
Nasz "współgalernik" pytał o "małe, zaciszne studio amatorskie".
Softbox 80x120 do małych nie należy i w mieszkaniu może być problematyczny. Jakbym przywlókł coś takiego do domu to żona by mnie wyeksmitowała zapewne. ;)
Amator hobbysta może zadowolić się półśrodkami (odbić sprytnie od ściany, użyć zastawek w celu ograniczenia "rozlewania" się światła, zrobić sobie grida ze słomek do drinków, itd.) i być zadowolonym z efektów.
Bardzo prawdopodobne, że jako amator już dysponuje lampą systemową, którą może łatwo wykorzystać.
Dodatkowo małe lampki możesz mieć zawsze w plecaczku i jak zapragniesz ich użyć to je wyciągasz i włączasz - taki bonus, że nie musisz mieć od razu vana, żeby sprzęt mieć zawsze ze sobą, a jak będzie potrzeba to możesz znacznie poprawić jakość swoich zdjęć rodzinnych. ;)
A do modyfikowania światła hobbysta zawsze może użyć ... inwencji. Nawet głupia folia bąbelkowa z folią aluminiową założona na lampę może robić za "niby softbox" na potrzeby amatorskie i dawać satysfakcjonujące efekty.
Daleki jestem od przedstawiania tego pomysłu jako jedynej słusznej prawdy objawionej. To tylko następna możliwość na konstruowanie sobie zaplecza światełek - do rozważenia (co zaznaczyłem mówiąc o rozdarciu).
Swoją drogą główny zainteresowany chyba już stracił zainteresowanie albo podjął decyzję. ;)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-05-08 22:26:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MooMin -> ale zdjęć telefonem nie robisz? :o)
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 22:32:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wowa: Czasem jak patrzę na swoje zdjęcia to sobie myślę, że telefon by wystarczył.
Na szczęście czasem też cieszę się, że mam jednak lustrzankę - telefon jest zdecydowanie za wolny i ma kiepski zoom. ;)

fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-08 22:37:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MooMin jaśniej już chyba nie napiszę... Bawię się w strobist i wiem co masz na myśli, sam bardzo często błyskam lampami systemowymi, ale.....
Softbox 80x120 nie jest duży i nawet w domowym zaciszu spokojnie można z dwoma takimi pracować... czego potwierdzenie może być chociażby w relacjach z kuchni rollera która ma w porywach z przedpokojem i jadalnią może 14m2
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-224156.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-196423.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-197030.php
gdzie nie było ani szeroko, ani wysoko ani pusto....
i teraz wracamy do stwierdzenia, że lampy systemowe o ile na zewnątrz się sprawdzają tak w domu są pełną partyzantką.
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-05-08 22:53:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ok. Przyjmuję do wiadomości twoje stanowisko. Chodzi mi tylko o to, że nie każdy może sobie pozwolić na inny sprzęt na każdą okazję. Systemowych (po partyzancku) użyjesz w domu. Ale możesz je zastosować również poza studiem. A ja wchodzę do babci na urodziny, ustawiam po cichutku na szafach lampkę, albo dwie wcelowane w rogi sufitu i pstrykam, a rodzinie efekty się podobają. Tą samą lampkę raz mogę zapiąć na aparat, a za drugim razem użyć w piwnicy bez prądu - bezprzewodowo wygłupiając się ze znajomymi. I to wszystko za rozsądne pieniądze. Bez ton sprzętu. Pewnie, że chciałbym zgromadzić arsenał lamp, powerpack'ów, agreagatów prądotwórczych i modyfikatory na każdą okazję. Nie żyję jednak z fotografii, a jedynie się nią bawię. Myślę, że to warte rozważenia dla hobbystów.
I tak - zgadzam się z Tobą. To jest partyzantka. Tylko, że taka partyzantka też może być frajdą.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-05-09 03:00:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres ma w 100% racji jeśli nie chcesz mieć potem bólu głowy ;)

sam w swim pokoiku fotograficznym używam lamp systemowych - również do produktów - i największym ich zarzutem jaki Andres podał jest brak powtarzalności - nie mówiąc już o "kulturze pracy" wyładowanych co chwile 16 kompletach akumulatorków i 5 nienadarzających ładowarkach,

jeszcze jakoś sobie poradzisz jak będziesz miał najmocniejsze i "najlepsze" lampy systemowe wtedy chociaż możesz ustawić moc błysku i np zoom flasha...
ja używam 2x 580EX + 2x ruska lampa z targu...( na allegor kupiłem po 50zł) - niestety 580 na pewno szkoda bo eksploatacja jest łątwa do wyliczenia - dlatego systemowe zostają jako ewentualne doświetlenie a już zamówiłem chinski zestawik 2xlampa 2x softbox 2xparasolka 2xstatyw + w bonusie wyzwalaczo pilot radiowy ;)

oczywiście wybór podyktowany tylko kryzysem światowym i tym że na takie quantumy poprostu mnie nie stać ...

Andres - chętnie bym kiedyś na jakieś warsztaty "strobistyczne" się umówił - na razie co prawda mam inne techniki i warsztaty do douczenia ale zabawa flashami w niestndardowy sposób to jest chyba następny krok...

pozdro
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2010-05-09 10:22:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pablo quantuum-y to też jest chińszczyzna a lampy 300R dual power kosztują obecnie około 950zł brutto czyli niewiele więcej niż inne lampy np z serii K (CY) a zarazem mniej niż nowe lampy systemowe.
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa