fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jak wycenić zdjęcia ???
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
ja_majka
fotografia cyfrowa
2010-05-20 17:46:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hej

CZy możecie mi doradzić w jaki sposób wycenić zdjęcia? CZy wycenia się każde zdjęcie z osobna, czy bierze jakaś stawkę za całość sesji bez wzgledu na to ile zdjęc się zrobi?
Sprawa dotyczy zdjęć róznych przedmiotów, którymi się firma zajmuje... będa to zdjecia reklamujące firme na targach itp.
Jakie zdjęcia robie mniej więcej wiecie... Tylko nie piszcie abym szukala w googlach wolę się dowiedzieć od osób, które takie zdjęcia robiły i się mniej więcej orientują. Nie jestem fotografem, do profesjonalisty tez mi daleko.
Nie chcę przesadzić z ceną, a zdrugiej strony nie chcę tego robic za free.
Będa wdzięczna za informację
Pozdrawiam
Majka
fotografia cyfrowa
emzet
fotografia cyfrowa
2010-05-20 18:20:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.zpaf.pl/pl/content/prawa_aut/tabele.php

Myślę, że to jest sensowny punkt wyjścia.
Ja w każdym razie od tego bym zaczął.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-05-20 19:56:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pytasz o konkretny rodzaj fotografii - dodatkowo doskonale znam twoje zdjecia więc wiem że możesz zaproponować wysoki standard wykonania takiej sesji.

W tym przypadku wziął bym pod uwagę kilka aspektów:

1. Przeznaczenie takowych zdjęć - niby najmniej istotny element ale jednak
- jeśli mają to być zdjęcia przedmiotów tylko do sprzedaży online to nikt nie zapłaci za to kokosów... - osobiście trochę tego się napstrykałem i chyba i przy ilościach przedmiotów np. 50-100szt jeden PAKSHOT wyceniłem na 15zł (5zdjęć jednego produktu) - oczywiście taka rzemieślnicza praca opłaca się dopiero jak masz wszystko przygotowane i dopracowane i tak naprawdę tylko podmieniasz przedmioty...
- te same zdjęcia ale np. do druku w folderze czy katalogu śmiało + 100% -dlaczego? - dlatego że muszą być w większej rozdzielczości dokładniej przygotowane, czyli dochodzi ci +100% czasu postprocesingu.
- zdjęcia reklamowe - do folderów reklam czy jakiegokolwiek wykorzystania - np firma chce 10 atrakcyjnych zdjęć przedmiotów w jakiejś aranżacji - twojego podejścia twórczego itp. wyceniał bym w takim przypadku sesję - dzień sesji 1000zł - popołudnie 600zł - musisz pamiętać że po wykonaniu przynajmniej drugie tyle czasu musisz poświęcić na postprocesing i dopasowanie do wymogów klienta...
2. Specyfikacja, branża i ogólny "poziom" firmy - tutaj wiadomo kłania się marketing jak sprzedać to samo za dużo więcej bo można wyciągnąć ;)
3. Rodzaj produktów : np. szkło itp. +100%

tak czy siak próbował bym tak wycenić zdjęcia aby zawsze wyszło przynajmniej tyle na ile cenię swój czas + amortyzacja sprzętu...
typowe packshot'y można już zamówić za 10zł za przedmiot(5-10zdjęć) ale np. zdjęcia produktu 3D to np. 500zł za przedmiot.

to takie moje przemyślenia mam nadzieję, że trochę pomogą ;)
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-05-20 19:59:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
miej na uwadze że nawet jeśli będzie to 11000 produktów to z ceną nie możesz zejść za nisko - ja się o tym przekonałem jak po 4000 zdjęć padła mi jedna z 3 lamp, której amortyzacja dotychczas wydawała mi się śmieszna...
fotografia cyfrowa
ja_majka
fotografia cyfrowa
2010-05-20 20:18:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
DZiekuje bardzo za wyczerpującą odpowiedz :)))
fotografia cyfrowa
DarekKuzma
fotografia cyfrowa
2010-05-21 13:46:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to juz nie chodzi o amortyzacje "padniętej" lampy - a o to ile ten klient chce zapłacić.
Zalezy tez od miejscowości w którym ta firma zamawia zdjęcia, zalezy to też od miejsca w którym Ty te zdjęcia robisz - inaczej cena zależy od populacji mającej aparat fotograficzny i wystawia się z tym aparatem "na sprzedaż"

wydaje mi się ze @pablo przedstawił w miare rozsądne ceny - ale znam przypadki, gdzie te ceny można sobie włożyć w buty, bo klient po prostu tyle nie zapłaci i koniec :)
ostatnio rozmawiałem z klientem na temat zdjeć do sklepu internetowego - jak zaśpiewałem mu cene to facet mnie wyśmiał i powiedział ze jakaś dziewczyna robi mu zdjęcia (ok 100 produktów) za 300 zł. Więc z uśmiechem na ustach powiedziałem - powodzenia...
niestety potem okazało się ze i tak klient wrócił do mnie... ale to jest lajf...

moja rada brzmi - podejdź do tego jak najbardziej poważnie - jednak nie pokazuj klientowi ze bardzo Ci zalezy. Ze zrobisz za "darmo"...
powiedz swoją cene - pogadaj i zostaw to swojemu losowi... jak bedzie mądry to wróci - bo bedzie widział ze podchodzisz do tego poważnie - bo mówisz o zdjęciach

dzis wszyscy sa najlepsi i najtańsi - badź sobą... a wygrasz...

pozdro
fotografia cyfrowa
ja_majka
fotografia cyfrowa
2010-05-21 19:16:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:))))) zobaczymy jak to będzie.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa