fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Przepalenie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2010-08-27 12:13:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czym jest przepalenie?
Jak to coś rozpoznać?
Jak powstaje?
Czy to jest jakiś błąd i w jakim gatunku fotografii?

----------------------------------------------------------------------------
Pytam się, bo od lat "cyfrowych" prawie wszyscy i prawie wszędzie o tym piszą, a pod jednym z ostatnich zdjęć przekonywano mnie, że przepalenie:

- jest tym samym co prześwietlenie
- jest tym samym co brak szczegółów w światłach
- jest tym samym co brak szczegółów w światłach i cieniach jednocześnie
- jest tym samym co brak szczegółów w cieniach
- występuje przy zbyt dużym kontraście pomiędzy światłem i cieniem, o ile nie zrobimy hdr'a
- można to rozpoznać po histogramie, czyli informacji o ISO, czasie ekspozycji itp. (przy czym wiele osób wycina te informacje ze zdjęcia, w tym i keruś - przy czym ja sam nie mam pojęcia jak to robię)
- można to rozpoznać po histogramie, czyli jakimś wykresie
- można to rozpoznać po cyjanowym niebie
- można to rozpoznać po kontraście
- można to rozpoznać po jasności
- można to rozpoznać po zmienionym kolorze
- to się zwyczajnie widzi i już

;-)
fotografia cyfrowa
Lachim
fotografia cyfrowa
2010-08-27 12:33:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przepalenie i prześwietlenie nie tylko nie jest tym samym, ale są to terminy wręcz wzajemnie przeciwstawne. Czasami obydwa zjawiska są w tak potężnej do siebie nawzajem opozycji, że wystąpienie jednego uniemożliwia wystąpienie drugiego.
Przykład:
Poszedłem zrobić RTG. Tak się zdarzyło, że akurat przepalił się bezpiecznik a pani nie potrafiła nic z tym zrobić, więc poprosiła, abym przyszedł jutro.
Przepalenie uniemożliwiło prześwietlenie.
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2010-08-27 12:39:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
przepalenie jest niebezpieczne i słusznie się przed nim ostrzega na OB. W przeciwieństwie jednak do przepicia najbardziej uszkadza układ oddechowy ;))
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2010-08-27 12:40:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lachim - oskar w dziedzinie dowcipu forumowego :-)
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2010-08-27 12:55:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
używam tego pojęcia. Dla mnie przepalenie to brak szczegółów w światłach. Jest to forma prześwietlenia (oczywiście), terminu 'prześwietlenie' używam jednak na ogół do większych powierzchni a 'przepalenie' do niedomagań małopowierzchniowych. Żeby pokiklać logikę wypowiedzi dodam, że przepalenie nie musi być wadą a prześwietlenie przeważnie jest - chi, chi, chi. I pewnie od wszystkich moich stwierdzeń są wyjątki :)
fotografia cyfrowa
Wojtek47
fotografia cyfrowa
2010-08-27 14:45:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lachim->"rozuśmieszyłeś" mi dzień :D. Gratuluję poczucia humoru :))
fotografia cyfrowa
triodante
fotografia cyfrowa
2010-08-27 14:58:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czym jest a czym nie jest i czy jest do końca błędem czy nie g...uzik mnie obchodzi...jak z aktami, patrzę i widzę czy w istocie jest to akt czy tylko goła baba :-)))
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-08-27 20:55:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Skimi, mógłbyś przybliżyć swój punkt widzenia lub - jeśli wolisz - Twój sposób rozumienia pojęcia i rozróżniania przepalenia i prześwietlenia?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2010-08-27 21:15:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fota, która jest prześwietlona, nie musi być przepalona. Prześwietlenie może być środkiem wyrazu, ale może być też błędnym naświetleniem prowadzącym do przepalenia, które jest zniszczeniem obrazu.
Przepalenia powstają często w miejscach nadmiernie doświetlonych, gdzie nie powinny występować, nie są efektem zamierzonym, a nieumiejętnym rozpoznaniem światła, zarówno zastanego, jak i sztucznego. Prześwietlenie może być celowym działaniem, często stosowane jest do wyeksponowania twarzy, czy sylwetki w portretach. Przykładem prześwietlenia zamierzonego jest np. HK.
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2010-08-30 14:10:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bernardzie - mogę spróbować.
Trudno mi tu znaleźć zdjęcie ewidentnie prześwietlone (może jednak takie nie trafiają na portal fotograficzny podobno) ale mam takie typy:
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-418232.php - bo zgubiła się plastyka istotnych elementów
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-266881.php - tu jednak prześwietlenie jest opanowanym środkiem wyrazu :)
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-514957.php - po prawej, bo całość cierpi a nie widzę powodu, bez konsekwencji mogło być tu mniej światła

Tu są przepalenia ale to co istotne jest dobrze naświetlone:
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-514724.php - nie widzę tu błędu
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-514957.php - w tym po lewej nie widzę błędu
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-387731.php - tu jest błąd, za dużo przepalenia i w zbyt ważnym miejscu

Prześwietlenie jest wtedy gdy za jasno jest w istotnych miejscach lub na całości, przepalenie to brak szczegółów w światłach ale w miejscach na ogół nieistotnych.
To oczywiście moje mniemania, nie wiem co na to książki :)
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2010-08-30 14:48:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo dobrze rzecz ujął...
fotografia cyfrowa
mariusz75
fotografia cyfrowa
2010-08-30 16:26:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a jak nazwać to na kwiatku po lewej
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-513501.php
fotografia cyfrowa
Zimbabwe
fotografia cyfrowa
2010-08-30 16:34:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przepalenie objawia się zaczerwienionymi oczami, suchym gardłem i tytoniowym odorem wydzielin...
fotografia cyfrowa
mavic
fotografia cyfrowa
2010-08-30 17:54:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pozwolę sobie przytoczyć pewną historię - przeglądając kiedyś "rodzinne" foty (na kompie) zwróciłem uwagę na 1 fotę (z przepaleniami) - i mówię, oj, z tego to odbitki lepiej nie robić. jak to? takie ładne zdjęcie i w ogóle. mija trochę czasu i trafia ta odbitka w moje łapy i widzę czemu. ekran komputera daje miłe poczucie bezpieczeństwa w kwestie kontrastów i nasycenia (czyli w spektrum RGB) ale na papierze światłoczułym te poczucie bezpieczeństwa niknie bezpowrotnie. tylko teraz mało kto już robi odbitki ;-D
fotografia cyfrowa
seth3
fotografia cyfrowa
2010-08-31 10:40:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja sie wczoraj przepaliłem:D
fotografia cyfrowa
Tranceman
fotografia cyfrowa
2010-08-31 16:51:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a ja to widze tak:
Przeswietlone - przeeksponowane zdjecie ale brak pikseli 255 (w duzych ilosciach) - czyli zdjecie stanowczo za jasne lub celowo za jasne, czasem z mozliwoscia odratowania.
Przepalenie - masa pixeli o wartosci 255 wiec czysta biel nie do odratowania
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa