fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
profile icc
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
el_coyotte
fotografia cyfrowa
2010-09-05 21:46:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
słuchajcie, czy może mi ktoś w sposób przystepny wyjaśnić o co chodzi z tymi profilami? jak mając plik icc labu wykorzystać go i być pewnym, że to co widzę na monitorze (powiedzmy, że z grubsza przynajmniej - używam laptopa) będzie widoczne na odbitce?
czytam, czytam i kurcze ciężko mi to załapać.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 12:48:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
el_coyotte - tak do końca to nie chciał bym ci namieszać bo też kiedyś temat przerabiałem, i również nie do końca się z tym połapałem...

ale ja robię tak - zawsze na kompie pracuję na aRGB - bo w tym profilu mam ustawiony zapis w aparacie i poza tym jest "szerszym" profilem od sRGB.
jeśli chodzi o pracę na programie graficznym np. PS, który zarządza profilami i je prawidłowo rozpoznaje to różnicy na ekranie podczas pracy są pomiędzy tymi profilami niewidoczne, czasami również używam ProPhoto RGB do którego może wyeksportować lightroom - różnica w PS i LR nie jest również widoczna, tylko chyba nie wszystkie PS odczytują ten profil i czasami mogą chcieć konwertować do innego...

natomiast wiadoma sprawa, że zapisując plik już w konkretnym celu - do konkretnego wykorzystania, zapisuję go w danej wersji z odpowiednim profilem,

jeśli idzie do druku to zapisuję w PS wersję w profilu CMYK,
jeśli idzie do internetu to zapisuję w sRGB
jeśli idzie do labu, którego profilu nie znam to zapisuje w aRGB
a jeśli mam profil danego labu to zapisuję właśnie w tym profilu...

wiadomo, że podczas podglądu na kompie w jakimś "podglądaczu" plików każda z tych wersji będzie wyglądała inaczej natomiast już w formie na "nośniku" powinny być zbliżone, tak samo jak zbliżone są w PS (no chyba z wyjątkiem CMYK'a który w PS wygląda masakrycznie)

wszystko oczywiście zależy również od wykalibrowania monitora, i tutaj moja osobista uwaga - dobrze wykalibrowany monitor pod względem internetu czy druku nie będzie dobrze wykalibrowanym monitorem pod względem odbitek - nie wiem dlaczego tak jest ale z doświadczenia wiem, że odbitki zawsze wyjdą dużo ciemniej, dlatego jak przygotowuję odbitki to przyciemniam sobie monitor co by się nie przestraszyć wyników...
tzn. na przyciemnionym edytuję tak jak chcę otrzymać - co powoduje, że jak bym tak przygotowany plik wrzucił na OB to by wszyscy stwierdzili że chyba aparat mi na trybie P szwankuje bo białą plamę wrzucam ;)

fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 12:52:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kwestii 16 i 8 bitów oraz tiff'a nie poruszam bo nie było takiego pytania ;) natomiast chętnie bym dowiedział się czy moj tok rozumowania praktycznego jest chociaż trochę "potwierdzalny" w teorii???
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:28:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Profil trzeba osadzić i go wydobyć. Najlepiej jest cały czas pracować na tym samym od urządzenia wejściowego (aparat, skaner) do urządzenia wyjściowego (drukarka, monitor). Wszelkie konwersje mogą powodować straty i przekłamania - zależy od jakosci softu. Pablo3style - cmyk, rgb, czy lab to nie jest profil tylko tryb, natomiast profil ICC to coś dodatkowego, co ma wspomagać przetwarzanie obrazu pozwalając zachować jego wierność.
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:29:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pablo3style używasz LR czyli robisz rawy?
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:30:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Starałem się napisać coś mądrego bo wg niektórych piszę bzdury na OB:) Miłego dnia wszystkim
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:34:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jan - tylko raw'y
fotografia cyfrowa
el_coyotte
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:35:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czy jest możliwe, że pracując w np aRGB i przygotowując sobie jakiś plik do druku, po przekonwertowaniu go w PS do odpowiedniego profilu, uzywanego przez laba, pozmieniają się kolory?
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:35:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tzn zawsze raw a w większości raw+jpg jeśli nie muszę trzaskać zdjęć seryjnych
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:35:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tzn zawsze raw a w większości raw+jpg jeśli nie muszę trzaskać zdjęć seryjnych
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:37:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kolory na 99% pozmieniają się jeśli ten plik będziesz otwierał w jakimnś sofcie do podglądania zdjęć - jednak w PS też mogą się zmienić - tak np. jest w przypadku konwersji do cmyk'a wtedy widzisz inna kolorystykę, nasycenie itp.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:38:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
natomiast po wywołaniu powinno wyjść to co widzisz jako srgb czy argb
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:40:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
el-coyotte - raczej nie, chociaż zmiany minimalne napewno są. Proponuje pobaw się profilami ICC na jednym zdjęciu i zobaczysz gołym okiem jakie są czasami drastyczne zmiany. Dlatego dobrze jest osadzić docelowy profil wyjsciowy jak najwczesniej, najlepiej na urzadzeniu wejsciowym.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:41:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pablo - mieszasz tryby z profilami a tym samym mieszasz innym w głowach:)
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:44:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
saphphire - pewnie masz rację bo ja tej różnicy nie znam, ale jaka w takim wypadku jest różnica pomiędzy trybem a profilem?? wydawało mi się że w jakiś sposób jest to powiązane... rozumiem ze profil icc to charakterystyka danego sprzętu??
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:45:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
spoko sapphire - sobie tez namieszałem ;)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:48:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tryb, model koloru okresla jakby sposob przetwarzania czy powstawania obrazu, profil jest jakby czyms dodatkowym, nakładką (są to pewne pliki z rozszerzeniem icc) pozwalającym zachować wierność tych kolorów na innych urządzeniach, profil wspomaga właściwe przetwarzanie obrazu. Model, tryb generalnie okresla jak to się odbywa.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:50:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a możesz teraz teorie przedstawić w praktyce?? jak to się robi od momentu kiedy chcę zrobić zdjęcie??

możliwe że namieszałem bo mój PS w momencie zapisania pliku ma do zaznaczenia pola: use proof setup: CMYK - albo ICC Profile: sRGB IEC61966-2.1
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:50:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ICC to jakby inteligentne wirusy (pozytywnie), ktore rozpoznawają dane urzadzenie i do niego dostosowują poprawność, wierność kolorów
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:51:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pablo2style - w rawie nie używasz przestrzeni aRGB ani sRGB tylko wewnętrznej aparatu może być nawet szersza (i pewnie zwykle jest) niż aRGB, jeśli robisz jpega i rawa (to ustawienie przestrzeni w korpusie zaczyna mieć sens) to jpeg jak najbardziej będzie aRGB lu sRGB w zależności co ustawisz, na rawy to nie działa - odbije się to tylko lekką zmianą nazwy pliku (przynajmniej na canonach)
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:56:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak jan to się zgadza - dla rawa okreslam teraz juz wiem ze "tryb" w momencie wyrzucania z LR
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 13:58:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
on ci tam wykazuje srgb bo masz go wewnetrznie osadzonego w ps, co mozesz zmienic, cmyk jest specjalnym trybem pod naswietlarki i druk jak wiesz - tam sie rzadza juz inne prawa, czyli wzorniki kolorów np. pantone. To jest temat rzeka i rozne sa style pracy pod offset. Niektorzy od razu np przechodza na cmyk a na monitorze (dobrze skalibrowanym) specjalnie symuluja wydruk offsetowy i tak pracuja. Inni robia konwersje przed naswietlaniem. Wszystko zalezy od doswiadczenia. Ja wolalem od razu przechodzic na cmyk i symulowac na monitorze. Dlaczego - bo czasami w rgb przy koncowej konwersji do cmyka efekt mnie nie zadowalal i musialem zaczynac od nowa.
fotografia cyfrowa
el_coyotte
fotografia cyfrowa
2010-09-06 14:00:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
teraz to wszystko musze przeczytać kilka razy mając aparat w ręku i ps-a przed nosem :)
dzięki.
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2010-09-06 14:02:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pablo3style - chciałem tylko uściślić bo to w sumie ciekawostka jest że przestrzenie korpusu mogą byc większe niż aRGB, a temat poruszany dość czesto np. w "książce o fotografowaniu" pod każdym zdjęciem jest napisane że jest rawem z przestrzenią aRGB co nie do końca jest prawdą
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2010-09-06 14:02:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jan w nikonie - chyba to dziala ale biorac pod uwage mozliwosci NEF-a zmiany te moga nie miec takiego znaczenia
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa