fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
nomogram ratujcie!
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2010-11-25 22:58:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mam w programie nauczania dla fototechnika takie coś: Wykreślanie nomogramów programów automatycznej ekspozycji na podstawie odczytów z wyświetlacza aparatu.
szczerze powiedziawszy sama tego nigdy nie robiłam, poza tym oni mają dziki problem ze zrozumieniem po co komu balans bieli i że karta to nie matryca i odwrotnie...
postawię dowolny alkohol (w granicach cenowych dopuszczalnych dla nauczycielskiej pensji) temu, kto wymyśli jak to z nimi zrobić...
fotografia cyfrowa
sh
fotografia cyfrowa
2010-11-25 23:48:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Poszukaj w internecie, np;
http://photozone.de/
http://www.photozone.de/the-histogram
http://www.photozone.de/Technique
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2010-11-26 00:10:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
te linki coś nie działają:(
tak się cholera zastanawiam po co im to....
fotografia cyfrowa
arturdy
fotografia cyfrowa
2010-11-26 00:18:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A na przykład dla reguły "słońce 16":)? Wg mnie - najprościej to zrobić w ten sposób, że zuchy przynoszą bloki papieru milimetrowego. Kreślą 2 osie, na poziomej nanoszą wartości przysłony, na pionowej będą wartości czasu naświetlania. W aparacie ustawiamy czułość (np ISO 100), ustawiamy przesłonę, odczytujemy na wyświetlaczu czas, nanosimy pukt na układ współrzędnych, zmieniamy przysłonę, odczytujemy wartość czasu - i tak dalej aż do końca wartości przysłony. Punkty w układzie współrzędnych po połączeniu dadzą linię obrazującą zmianę czasu w stosunku do otworu przysłony. Następnie zmieniamy czułość i powtarzamy to samo dla wszystkich dostępnych czułości. Po przeskoczeniu przez wszystkie czułości utworzy nam się wiązka linii o różnym nachyleniu, kąt nachylenia jest odzwierciedleniem ustawionej czułości:). Bo nomogram to nic innego jak wykres, takim nomogramem była onegdaj tabela naświetlań - ze względu na wygodę użytkowania w formie koła, wartości wcześniej były odpowiednio przeskalowane:)
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania - pisz:)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-11-26 20:37:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
te linie nie będą się róznić nachyleniem :)
będą róznoległe, choć wszystkie skośne pod tym samym kątem.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-11-26 20:37:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
*równoległe
fotografia cyfrowa
arturdy
fotografia cyfrowa
2010-11-26 23:34:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie robiłem nigdy nomogramu, ale faktycznie - powinny być jeno przesunięte:)
fotografia cyfrowa
Zimbabwe
fotografia cyfrowa
2010-11-27 00:23:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Da się zrobić. A żeby bardziej poczuli klimat niech to zrobią zczytując nastawy z jakiegoś starego Zenita z selenowym światłomierzem - może być model 11.
Mówię serio.
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2010-11-27 10:48:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
po sprawdzianach mam depresję:( program jest napisany dla amatorów co mieli aparat w ręce a oni nawet telefonem nie potrafią zrobić zdjęcia:(((((( zrobić to kurde jedno a zrobić z nimi to drugie:/
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2010-11-27 16:48:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ma ktoś może sprzedać tabelę naświetlań? mam tylko taka strasznie starą, nowszą od lubitela gdzieś moja matka posiała... kupię każdą ilość.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa