fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Cyfrowy średni format DYI
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-23 22:39:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jest to projekt do którego przymierzałem się od dłuższego czasu. Panoramowanie i robienie metodą Brenizera nie dają tych możliwości o jakie mi chodzi. Dlatego postanowiłem dokonać rzeczy teoretycznie niemożliwej:) Koszt imprezy to ok. 6 tys. zł przy wykorzystaniu części używanych. 90% klamotów już mam. W zasadzie teoretycznie wszystko jest opracowane. Jest kilka niejasności ale to wyjdzie przy testach - chociażby ilość rejestrowanych pikseli - zakładam, że będzie to 18-22MP. Z matematycznych wyliczeń wychodzi 20.025.000 pikseli. Aparat wyposażony będzie w AF, sensor CMOS. Pierwsze zdjęcia testowe powinny być w ciągu 1-2 mcy. Jak się uda to chyba to opatentuję:)
Aha jeden problem - będzie przekłamanie Exifa ale to nie aż taki problem. Sensor pozbawiam filtra aa co pozwoli na dobrą interpolację - teoretycznie nawet kilkaset procent ale zakładam, że będzie to max do 200%. To pozwoli spokojnie drukować zdjęcia o wymiarach 124x124cm w dobrej jakości. Aparat zamierzam głównie wykorzystywać do pracy studyjnej i krajobrazów.
Nie omieszkam się pochwalić rezultatami:) Hej!
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-23 22:43:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z takich to właśnie powodów nie bywam tu często:)
fotografia cyfrowa
helios3
fotografia cyfrowa
2011-08-23 22:57:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
acha
fotografia cyfrowa
helios3
fotografia cyfrowa
2011-08-23 22:58:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a tak na poważnie to nie mam pojęcia o czy piszesz ale podoba mi się że eksperymentujesz czekam na pierwsze fotki
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-23 23:03:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Helios - odwieczny problem nie ilości pikseli ale wielkości sensora i plastyki obrazu. Dlatego fotki 6MP średniego formatu wyglądają dużo lepiej niż 16MP z APS-C.
fotografia cyfrowa
helios3
fotografia cyfrowa
2011-08-23 23:21:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dysponuje nikonem z sensorem FX i powiem że jako amator widzę różnice bo wcześniej bawiłem się DX.
tym bardziej powodzenia życzę
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-08-24 08:25:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Znaczy, aparat składasz, tak? No to nie zapomnij pochwalić się zdjęciami "przed" i "po" :)
fotografia cyfrowa
Andresz
fotografia cyfrowa
2011-08-24 10:23:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Polecam Fuji G617
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-24 16:14:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andresz - tylko, że to na film:) Mam już coś podobnego GW690 - teoretycznie po zeskanowaniu na moim skanerze otrzymuje 128MP! Tylko, że używam go sporadycznie bo troche to kosztuje i na efekty trzeba czekać.
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2011-08-24 19:23:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire -> przedsięwzięcie zaiste godne podziwu. Życzę powodzenia i... pochwal się skutkami działania projektu. ;o)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-24 20:21:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Możliwe, że 1-sze fotki będą juz niedługo ale bez gwarancji jakości. Natomiast zastanawiam sie co by tu focić - jakiś wzornik? Tak aby inni na OB mogli tez porownac ze swoimi aparatami. Jak macie jakiś pomysł to dajcie znać.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-27 20:03:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jaka fizyczna wielkość "matrycy"?
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-28 00:18:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czarnobiałykwadrat - powiem tak:
Sensor CMOS (tak to nie pomyłka:)), wielkość fizyczna 36x38.4 - praktyczna 36x36. Jak się uda jestem geniuszem:) Aktualnie problem z optyką - sprawa nie jest prosta jak się może wydawać. Aczkolwiek - w przyszłym tygodniu już powinna być dobra fotka:) Ktoś powie po co Ci to - plastyka i swoboda późniejszego kadrowania.
Na koniec - chyba zacznę to sprzedawać na ebay-u i przestanę robić zdjęcia:)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-28 00:39:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przy okazji - takiego ISO nie ma żadna cyfra a już napewno średni format:) Poczekajmy jednak na zdjęcia.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-28 09:53:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
36mmx36mm to będzie proteza a nie średni format, a plastyka będzie na poziomie małego obrazka czyli kupa.
fotografia cyfrowa
Zimbabwe
fotografia cyfrowa
2011-08-28 13:18:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie ma to jak wzmocnienie pozytywne :)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-28 17:02:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a ja mam aparat za 1400zl i mogesobie dobrej jakości odbitke nawet 3x3m pierdylnąć ;)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-28 18:48:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak dla ciebie żadnego i z niczym i za tyle że nie dasz rady uzbierać.A i na pierdylniecie nie będziesz zaproszony ;] Mozesz się pociąć ;)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-28 22:18:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat - aktualnie w cyfrowym srednim formacie jedynie hasselblad zblizył sie do filmowego średniego formatu. Ale tylko zbliżył się. Pozostałe firmy to poziom pomiędzy 36-44mm. Nikt jednak nie płacze z tego powodu. W praktyce ta plastyka jest można powiedzieć dwukrotnie większa niż przy FF. Jeżeli do tego dodasz możliwości przy komponowaniu kadru... Dodatkowo rozmieszczenie pikseli na większej powierzchni. Jednym słowem gra warta świeczki - chyba...
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-28 22:53:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dlatego uzywam filmu nie Phase one czy innego czegoś ;)
nie wiem czy gra warta świeczki, dla mnie nie, bo jak mówiłem to proteza i daleko temu do średniego formatu. Plastyka będzie bardziej jak w 35mm, niż jak w 645 czy 66, bo nie masz odpowiednich szkieł. Szkła z FF nie pokryja ci klatki 36x36mm, a te z 645 czy 66 będą za ciemne by dać plastykę i głębię ostrości taką jak dają na natywnych formatach. Szkłą te będą pracować tylko środkiem czyli cała plastyka nieostrości pójdzie w las, a rozdzielczość środka obiektywu nie zaspokoi możliwości matrycy. Szkła natywne MF mają słabszą niż w formacie 35mm rozdzielczość, bo musza upakować mniej szczegółów na tej samej jednostce powierzchni materiału (chodzi o ekwiwalentne ogniskowe), zatem przepięcie obiektywu z MF do protezy może być okupione utratą szczegółów, Zaletą tych szkieł będzie na pewno mozliwość dużych shiftów.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-28 22:56:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
P.S. ale chętnie będę obserwował jak ci idzie ;)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-28 23:24:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No własnie - chyba jednak szkło FF pokryje 36mm. Tak mi wychodzi:) Jedna rzecz - kiedyś na aukcji widziałem średni format filmowy - toyo, czy inny już nie pamiętam ale miał wejście zrobione na szkła nikona. Nie wiem jakie fotki z tego wychodziły - sprzę jednak był profesjonalny. Jak już pisałem optyka nie jest tutaj rzeczą prostą jakby mogło się wydawać i wymaga testów. Być może specjalnych filtrów - coś jak w podanym fuji 617, gdzie np. zaciemnia się specjalnym filtrem środkowe pole obiektywu aby wyrównać naświetlenie kadru. Zobaczymy...
Jedną z najważniejszych zalet cyfrowego MF jest swoboda komponowania kadru, czego nie ma przy FF. Reasumując można z niego stworzyć dużo więcej kombinacji kadrując fotkę już po jej wykonaniu - w najgorszym wypadku po wykadrowaniu mamy plastykę i rozdzielczość FF. Po wykadrowaniu FF czasami nie ma już w zasadzie odpowiedniej jakości.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-28 23:27:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z filmu jednak też nie rezygnuję - a w zasadzie do niego ostro wracam. Nawet dzisiaj coś powalczyłem:)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-08-29 00:19:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
obiektyw z klatki 24x36mm nie pokryje ci obrazu 35x35mm. A jeśli jakims cudem mu się uda to będziesz miał w rogach straszne gówno, od winiety po nieostrą kupę. Imo najlepsze do tego beda szkla od 645. Centerfiltry stosuje się z wielkim formacie. W średnim nie trzeba, w dużym masz duże równice w odległościach między środkiem obiektywu (optycznym) a środkiem kadru i jego brzegami. Przy szerokich kątach typu 47mm odległość od środka kadru jest 47mm, a do rogu około 95mm czyli ponad 2x dalej (dla nieskończoności), A to już gubi światło. Ponieważ wszystkie MF (poza arcbody bodajże) mają stałą odległość od bagnetu do filmu nie ma konieczności uzywania centerfiltrów.

P.S. co ogranicza w kadrowaniu przy niecyfrowym średnim???
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2011-08-29 05:33:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.youtube.com/watch?v=I16AH9sA8lA
Tu masz przykład użycia centerfiltru przy średnim formacie:)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa