fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
B&W
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Neofis
fotografia cyfrowa
2013-02-24 11:06:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam pytanie dotyczące zdjęć "czarno-białych".
Mianowicie, jeżeli przed zrobieniem zdjęcia, uznam, że będę chciał żeby było ono czarno białe, to takie zdjęcie robić od razu pozbawione kolorów, czy zrobić normalnie kolorowe i później, w programie graficznym pozbawić je kolorów?
Bardzo proszę o radę.
fotografia cyfrowa
ErNOL
fotografia cyfrowa
2013-02-24 12:41:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rzecz gustu. Jedni robią B&W od razu w aparacie, inni kombinują B&W z koloru. Ja preferuję drugi sposób. Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
jarek78
fotografia cyfrowa
2013-02-24 12:52:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zdecydowanie kolorowe i przerobić. Jeżeli wybierzesz tryb czarno-biały w aparacie cyfrowym, to stracisz zbyt dużo informacji o kanałach.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2013-02-24 14:12:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niektóre programy do obróbki zdjęć mają bardzo użyteczne narzędzie "Mikser kanałów". Umożliwia ono nie tylko prostą konwersję kolorowego zdjęcia do skali szarości, ale również zmianę udziału poszczególnych kolorów w tworzeniu tej skali. Na przykładzie poniżej masz zdjęcie oryginalne w LG, zdjęcie skonwertowane przy równym udziale wszystkich kolorów (R +33%, G +33%, B +33%) w PG, emulację filtru pomarańczowego (R +70%, G +30%, B 0%) w LD i emulację filtru czerwonego (R +100%, G +40%, B -40%) w PD.

http://www.obiektywni.pl/upload/realp/127/631251_132050.jpg

W żadnym z przykładowych zdjęć nie był korygowany kontrast, różnica wynika wyłącznie z mieszania kolorów. Oczywiście nie ma konieczności trzymania się sztywnych reguł, zasadniczo należy tylko uważać, żeby suma byłe bliska 100%, no i żeby z tymi efektami nie przesadzić... :-)
Cała obróbka zrobiona jest w GIMP'ie 2.6.11
fotografia cyfrowa
karp1225
fotografia cyfrowa
2013-02-24 14:17:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeden grzyb jak to zrobisz,tylko musi byc winieta i koniecznie w kwadracie... :)))
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2013-02-24 14:22:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
... z rozmazanymi brzegami, sztucznymi rysami i kurzem, co udaje stary, źle przechowywany negatyw... :-)))
fotografia cyfrowa
etis
fotografia cyfrowa
2013-02-24 14:43:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jpk...Bardzo cenne wskazówki. Ja najczęściej robię konwersje wykonując trzy zdjęcia w każdym usuwając dwa różne kanały i potem je zestawiam jako warstwy używając różnego krycia...lub wybieram jedno z tych zdjęć bo bywa, że efekt mnie zadowala. Twój sposób wydaje się być o wiele prostszy i chyba skuteczniejszy...Mam do niego pytanie :
Czy przed mieszaniem kanałów tworzysz wcześniej zdjęcie monochromatyczne czy robisz to na wyjściowym w kolorze ?
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2013-02-24 15:51:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W podanym przykładzie za każdym razem wychodziłem z pokazanego tam zdjęcia kolorowego. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim przypadku trochę przegiąłem z suwaczkami, co spowodowało pikselozę na niebie i utratę szczegółów na dachówkach kościoła, ponownie więc podkreślam konieczność zachowania umiaru... :-)
fotografia cyfrowa
BUDDABAR
fotografia cyfrowa
2013-02-24 16:01:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jpk sam sobie usuwałeś zdjęcia? To miłe.
fotografia cyfrowa
etis
fotografia cyfrowa
2013-02-24 16:05:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hmmm... Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to trochę niewygodne...bo zmieniając udział kolorów widzisz efekt w kolorze. Trzeba niezwykłego doświadczenie aby wiedzieć jak ono będzie wyglądać w BW...chyba że Cię źle zrozumiałem ?
fotografia cyfrowa
K2
fotografia cyfrowa
2013-02-24 16:36:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak sie robi w BW to juz niema odwrotu.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2013-02-24 17:47:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Źle zrozumiałeś. Po uruchomieniu miksera kanałów i wyborze trybu monochrom widzisz zdjęcie w wersji B&W. Przesuwanie suwaczków powoduje zmiany, którymi możesz sterować bardzo dokładnie, z pełnym podglądem końcowego efektu.
fotografia cyfrowa
etis
fotografia cyfrowa
2013-02-24 19:38:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aaaaaa..teraz rozumiem....Znalazłem odpowiednik tego narzędzia ao którym piszesz w PS-e...Już szybki test pokazał, że to może być świetna sprawa...Bardzo dziękuję za cenną wskazówkę :)
fotografia cyfrowa
j_zuzia
fotografia cyfrowa
2013-02-24 20:18:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oczywiście kolor bo potem otwierasz sobie zdjęcie kolorowe jako ściągawkę żeby wiedzieć którym kolorem będziesz zmieniał konkretną część zdjęcia
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa