fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jak obudzić ten portal?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
HAVRE
fotografia cyfrowa
2021-02-22 19:32:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam szanowne gremium...:-D
Bardzo ciekawy wątek - brawo dla Nowego Sącza!:-D

Moim zdaniem problem tkwi w ocenianiu prac w ogóle. Nikt z Obiektywnych nie jest mecenasem/krytykiem sztuki ani nie należy do jakiegoś wybitnego jury. No przynajmniej ja tutaj nikogo takiego nie widzę (bez urazy). A każdy szanujący się twórca fotografii sam zna wartość swoich prac! Jedyne za co powinno się dostawać oceny a dokładniej mówiąc punkty, to za ilość napisanych zdań pod pracą innego autora. Gdyby algorytmy były w taki sposób ustawione iż o możliwości publikacji nowego foto decydowałaby ilość pozostawionych literek letarg portalu szybko przestałby dokuczać.:-D Co jest bardziej budujące, bardziej obiektywne, dwadzieścia ocen i średnia 4,0 czy dyskusja pod pracą przez parę dni? Takie czasy na OB były! Chęć dorzucenia swoich przysłowiowych pięciu groszy, (czy nawet oliwy do ognia) jest wbrew pozorom bardzo budujące - dyskusja jest bardzo budująca. Z biegiem czasu każdy dorasta fotograficznie i potrafi odróżnić kk od taniego malkontenctwa. Takie OB znam z początków jego istnienia, w taki sposób szlifowałem swój warsztat. Portal nadal by pięknie funkcjonował gdyby stary właściciel go nie olał. Wartościową retorykę zaczęło wypierać chamstwo, prymityw i kopniaki w krocze - ludzie zaczęli odchodzić. Chcę wierzyć, że obecne szefostwo będzie trzymać rękę na pulsie. ...i zastanowi się nad algorytmami.:-D

Na portalu zdecydowanie brakuje Keramodnora - to był prawdziwy krytyk sztuki!:-D
fotografia cyfrowa
rysiek54
fotografia cyfrowa
2021-02-22 21:08:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dodam dwa słowa. Na tym portalu dostawałem pały i cięgi. Dziś robię to co widać i jestem wdzięczny tym, którzy mieli odwagę napisać prawdę. Nerwy mnie brały ale za każdym razem dawało do myślenia. Wystarczyło zobaczyć jak robi krytykant i wszystko stawało się jasne. Odwetowców tępiono.
fotografia cyfrowa
Kerto
fotografia cyfrowa
2021-02-22 22:31:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Havre problem znikomej popularności portalu to nie kwestia ocen. Zauważ że czas świetności to wchodzenie na rynek cyfrówek. Mamy wtedy rzeszę głodnych wiedzy fotoamatorów generujących duży ruch i grono fotografów z całkiem niezłym warsztatem i wiedzą. Te grupy całkiem nieźle współpracowały do czasu gdy "podzieliły " je wlasnie oceny. Amatorzy posiedli trochę wiedzy, spora część na szczęście fotografie porzuciła natomiast wartościowe autorzy zrezygnowali bo ileż można się kopać z koniem.
Tu racja, admini/właściciele nie stanęli na wysokości zadania wykorzystując potencjał zainteresowania, choć po części była to rozdmuchana bańka i spadek wchodził w grę- w końcu niektóre portale foto przestały istnieć. "Amatorzy którzy siedzą jeszcze w fotografii doksztalcaja się na inne sposoby, ci bardziej profi zrezygnowali z darmowego poradnictwa za które często nie usłyszeli nawet dziękuję.

Mz żeby budzik zadzwonił trzeba mu ustawić dokładną godzinę czyli analiza co jest teraz i gdzie chcemy być- czyli o której ma zadzwonić. Praca do wykonania przez właściciela
fotografia cyfrowa
Kerto
fotografia cyfrowa
2021-02-22 22:40:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ps Ciężko będzie o algorytm podliczajacy merytorycznosc komentarza na podstawie ilości słów- patrz kopiuj wklej komentarze dla oceny 5 lub . . . . Ale już + autora zdjęcia za otrzymany komentarz jest jakimś rozwiązaniem
fotografia cyfrowa
marek_a
fotografia cyfrowa
2021-02-23 11:47:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Porady potrafią bardzo różnie wpływać na ludzi. Dzięki niektórym można zacząć robić gorsze zdjęcia ;)
fotografia cyfrowa
rysiek54
fotografia cyfrowa
2021-02-23 15:29:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z poradami to jak z wiadomościami TV. Trzeba umieć selekcjonować i wtedy będzie efekt.
fotografia cyfrowa
marek_a
fotografia cyfrowa
2021-02-23 16:41:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja na wszelki wypadek w ogóle nie oglądam wiadomości TV :)
fotografia cyfrowa
HAVRE
fotografia cyfrowa
2021-02-23 21:05:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Kerto, te grupy poróżniła chęć doścignięcia jednych i niechęć porównywania się drugich. Tacy nadal tu są tak na marginesie.:-D Zaczęło zgrzytać, bo jak wspomniałeś: z jednej strony ile można się kopać z koniem a z drugiej jak mistrz może przyznać, że uczeń jest lepszy?:-D Ale takie zgrzyty były, są i będą, wszędzie. To nieuniknione gdy ambicje biorą górę.:-D Tu kluczową rolę odgrywa mod/admin. To on pilnuje by wszyscy się kochali.:-D Poprzedni admin dał niestety ciała. Powracając do tematu algorytmy, to tylko algorytmy - idzie je ustawić, IMO. Tak by na przykład nie można było kopiować i wklejać.:-D Albo pozostawiać dziesięć kropek w ramach maksa.:-D Oczywiście nikt z nas nie chce zmieniać OB z platformy fotograficznej na literacką ale moim zdaniem "przymuszenie" do bycia aktywnym pod zdjęciami obudziłoby ten portal i zachęciło innych do wstępowania w szeregi.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2021-02-24 19:14:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niestety, zmieniły się czasy, zmieniło się podejście ludzi...
Jak zapisywałem się na ten portal w 2006 roku, to zdecydowaną większość Obiektywnych stanowili posiadacze aparatów analogowych - czyli pasjonaci, amatorzy, hobbyści, ludzie zaangażowani w to, co robią. Żeby zaprezentować tu jakiekolwiek zdjęcie, trzeba było COŚ umieć, przynajmniej założyć film do aparatu, ustawić parametry naświetlania, wywołać i zeskanować negatyw.
I właśnie Ci ludzie potrafili również mówić o fotografii.

Później fotografia zeszła pod strzechy. Aparaty cyfrowe, początkowo tak drogie, że dostępne tylko dla tych zapaleńców, którzy zdecydowali się kontynuować hobby w wersji cyfrowej, z czasem zaczęły spadać z ceną tak drastycznie, że w miejscach atrakcyjnych turystycznie nie dało się już zauważyć osoby BEZ aparatu. A co jest teraz - każdy widzi. Człowiek bez aparatu (czyt.: telefonu) właściwie nie istnieje. W ciągu tych ostatnich 15 lat fotografia stała się dostępna dla wszystkich, gdyż każdy może robić zdjęcia i zamieszczać je na portalach nie tylko fotograficznych. Nie trzeba już nic mieć, a przede wszystkim nie trzeba już nic UMIEĆ.
Takie osoby, po otrzymaniu poklasku swojego środowiska, najczęściej fejsbukowego, doszły do wniosku, że są geniuszami sztuki i taki sam poklask należy im się wszędzie. Co więcej, uznały, że mają prawo zalewać krytyką wszystkich innych, zwłaszcza oponentów, bo przecież ich twórczość jest tak wartościowa...
No i wymaganie od takich osób umiejętności opisani swoich wrażeń na temat oglądanego zdjęcia wydaje mi się nieco wygórowane.

Kolejny aspekt to już czysta socjologia. pokolenie, które 15 lat temu miało 15 lat dziś ma 30 i przy planowaniu jakiejkolwiek aktywności zadaje sobie pytanie: co ja z tego będę miał? Jeżeli nie mogę na tym zyskać materialnie, to niech przynajmniej mam wysokie oceny za zwoje prace, będę mógł zaszpanować przed znajomymi...
Ja się w tym momencie przeniosłem na portal, gdzie właściwie się nie komentuje, a oceny są zależne wyłącznie od ilości innych userków w "ulubionych". Mam ich bardzo mało, więc ani nie mam wielu ocen, ani komentarzy. Mam za to niesamowitą satysfakcję, że moja zdjęcia wzbudzają zainteresowanie osób z Indonezji, Kanady, Chin, Brazylii - czyli z krajów, dla których jesienny Park Skaryszewski jest taką samą egzotyką jak dla mnie palmy na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Atmosfery "starych" Obiektywnych bardzo mi brakuje. Brakuje mi rzeczowych komentarzy, dyskusji, krytyk. Ale tych, prowadzonych merytorycznie i kulturalnie.
Natomiast jeśli wśród osób aktualnie wiodących prym na tym portalu trafiają się również te kulturalne inaczej, które nie miały żadnych oporów moralnych, żeby mnie publicznie nazwać "szmatą", to ja już Państwu dziękuję...
fotografia cyfrowa
xpioxb
fotografia cyfrowa
2021-02-24 20:38:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dziękuję za ten wpis jpk. Brakuje tu Ciebie i Twoich prac.
fotografia cyfrowa
pruski
fotografia cyfrowa
2021-02-24 22:07:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Od dłuższego czasu ciężkie jest życie wszystkich fotograficznych portali. Ale myślę, że prawie każdy z nas chciałby, aby portal OB był coraz popularniejszy. Ja nie bywałem tutaj ostatnio. To błąd. Teraz, przez obostrzenia w mojej firmie, siedzę uziemiony od 24 października i ponownie stałem się "Obiektywny". Mam nadzieję, że w związku z covidową sytuacją, trochę więcej ludzi przypomni sobie o OB i wróci... Bo chyba wszystkim nam zależy na tym, żeby ten portal był na fotograficznym topie.
fotografia cyfrowa
pruski
fotografia cyfrowa
2021-02-24 22:29:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moim zdaniem, świetny pomysł HAVRE z wykorzystaniem algorytmów. Oczywiście, nad wszystkim musiałby czuwać moderator, usuwający komentarze typu: "***** ***, aaaaa, bbbb, ccccc". Burza pod zdjęciem, to wykładnik jego wartości. Przyłączam się do apelu HAVRE do nowej administracji portalu.
fotografia cyfrowa
pruski
fotografia cyfrowa
2021-02-24 22:41:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jpk - podpisuję się pod Twoim wpisem obiema rękami... jako "stary" OB, dokładnie to samo czuję...
fotografia cyfrowa
pruski
fotografia cyfrowa
2021-02-24 23:37:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kerto - nie ma systemu idealnego... Zawsze musi być jakiś kompromis. Ale my jesteśmy tylko szare robaczki, a nowy właściciel portalu albo ma nas w doopie i ma swój pomysł na OB, albo będzie chciał wykorzystać nasz potencjał...
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2021-02-24 23:54:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ pruski -

Kolego pruski podpisujesz sié jako "stary" OB, ale chyba nie tak stary by pamiétaç . . . i tu posłuzé sié komentarzem -

Aania 2011-04-03 19:37:51 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Ostatnio dzieją się tutaj dość ciekawe rzeczy :) Zwykle nie zwracam na to uwagi, ale to co widać nie sposób nie zauważyć :) Pozwolę sobie pod tym zdjęciem ująć w kilku punktach moje spostrzeżenia...
1. Kłótnie na forum i pod zdjęciami...
2. Obrażanie innych, którzy mają odmnienne zdanie...
3. Zdjęć nie ocenia sie obiektywnie...tzn. jesli ma się " na pieńku" z autorem to zdjęcie z góry skazane jest na bardzo słabą ocenę...
4. ...i oczywiście...wzajemne adoracje... :)
...a o fotografii w tym wszystkim chyba juz nikt nie pamięta...a szkoda...

Tak, to były ciekawe czasy za którymi szczególnie téskniá ci co te czasy lansowali i na rózne mozliwe sposoby dolewali oliwy do ognia .
A jak mawiał jeden z naszych portalowych kumpli - bédzie zadyma, bédzie ogládalnosç .
fotografia cyfrowa
pruski
fotografia cyfrowa
2021-02-25 09:34:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
prorok - nie ma przepisu na portal idealny. Ja też nie wiem, jak powinien wyglądać on wyglądać. Ale myślę, że wielu z nas ma pomysły jak usprawnić i uatrakcyjnić ten portal. I dlatego rozpocząłem taką dyskusję... Zdaję sobie też sprawę, że każdy kij ma dwa końce (co widać po przykładzie przytoczonym przez Ciebie). Ale wydaje mi się, że lepiej próbować coś zrobić (ryzykując, że to się nie uda), niż nie robić nic.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2021-02-25 16:47:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ pruski -

Ok, ze nie ma idealnego przepisu to wiadomo . Myslé, ze aktualny Administrator, Własciciel i tak zrobił juz bardzo duzo .
Kto by pomyslał, ze to on bédzie tym który wskrzesi to miejsce . . . bo jakby nie patrzyç wskrzesił . Ja pomysłu na usprawnienie tego miejsca nie mam, natomiast z mojej strony dostosujé sié do wszystkich ewentualnych zmian i zalecen .
Serdecznie pozdrawiam :)
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2021-02-26 11:41:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dziękujemy za dyskusję! Wszystkie Wasze opinie, sugestie czytamy i bierzemy pod uwagę.
Również miło nam, że niektóre osoby widzą wkład pracy jaki został już włożony aby portal zaczął znowu normalnie funkcjonować.
Nie zamierzamy na tym poprzestać. Pozdrawiamy wszystkich Obiektywnych:)
fotografia cyfrowa
xpioxb
fotografia cyfrowa
2021-02-26 20:06:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i sprawa zakończona. Dziękujemy za dyskusję. Miłego dnia.
fotografia cyfrowa
HAVRE
fotografia cyfrowa
2021-02-26 22:33:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zanim sprawa zostanie zakończona, może jeszcze słowo do jpk - pozwolisz xpioxb?:-D

@jpk, sporo goryczy w tym co piszesz, ale nie ze wszystkim się zgadzam. No i pociesz się, nie tylko Ciebie doznały tutaj przykrości.
Ja rejestrując się na OB (a było to niewiele później od Ciebie), pierwsze co zauważyłem, to ostra wymiana zdań miedzy samymi analogowcami. To właśnie ci którzy coś musieli umieć, (piszesz tak jakby posiadacze cyfry nie mogli być pasjonatami) toczyli między sobą największe wojenki. Osobą najpiękniej piszącą o fotografii dla mnie osobiście był Marek Marian - nie analogowiec.:-D Na pewno pamiętasz. Fakt, właścicieli całkiem dobrze robiących zdjęć telefonów komórkowych jest dzisiaj pewnie prawie tyle samo ile ludzkości na świecie.:-D Ale czy to aż tak bardzo źle? To rodzi nowe wyzwania. Zrobić ciekawe foto, takie jakiego jeszcze NIKT nie zrobił jest dzisiaj o wieeeeeeele trudniejsze niż np. sto lat temu.:-D
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2021-02-28 12:33:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie było mnie tu ze sto lat. Widzę niżej wspomnianego i pozwolę sobie zabrać głos.

Do inicjatora wątku: Keramodnor był i pewnie gdzieś jest. Poznałem osobiście i byłem bardzo zaskoczony. Może miał cenne opinie ale to były opinie autorytatywne. Czasem bardzo wkurzające. Choć jeśli się skłonił to było już coś. ZERO od Kery było niemal jak błogosławieństwo.

Zaglądnąłem do Twojego PF i raczej nie masz na co narzekać bo robiąc takie zdjęcia chyba wiesz co robisz.

PS. Widzę, że odezwał się prorok. Chyba gościa nie lubiłem a jego wkład w sztukę .. cóż
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2021-02-28 12:52:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nieszczęśliwie spojrzałem na drugą stronę forum. Myślałem, że inicjatorem był HAVRE a tymczasem jest pruski.

No a jak ożywić portal? Znaleźć sponsora itd. Tyle, że będzie to zapewne druga fotoferia.
Aby napisać rzeczową krytykę albo sensowny komentarz to trzeba w to trochę pracy włożyć. Obiektywni zawsze był portalem amatorskim z aspiracjami. Jestem amatorem. Swojego czasu zrobiłem (z kolegą) cykl zdjęć "Elbląska Forma Przestrzenna". Tutaj nie zdobył popularności żadnej a do tego oceny były nędzne i komentarze niezachęcające. No a zdjęcia miały wystawę międzynarodową.

Ta sztuka jak każda inna ma swoich odbiorców a obraz prezentowany ma jakieś grono docelowe.

Portalu nie da się ożywić. To trup istniejący tylko i wyłącznie dzięki takim zapaleńcom jak Wy - bo mnie tu nie było od dawna do dziś. Mam nadzieję, że będzie istniał nadal. Jedynie co t ubolewam nad zmianą domeny, która nastała wiele lat temu. Wiele moich linków szlag trafił.
fotografia cyfrowa
HAVRE
fotografia cyfrowa
2021-02-28 12:56:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak, opinie/oceny od Kery były baaaaaaaaaaardzo surowe. Dawało to kopa do działania ale często przeginał. Nierzadko jechał po calkiem poprawnej focie jak po dzikiej świni.:-D I nie mówię tu o swoich wypocinach.:-D

Witaj Chemix!:-D
Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale właśnie znowu sobie nagrabiłeś, ...u co niektórych.:-D
fotografia cyfrowa
HAVRE
fotografia cyfrowa
2021-02-28 13:04:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Chemix, ciesze się, że zaglądnąłeś ale pozwól, że zadam Ci pytanie: co ma moje PF wspólnego z tematem wątku?
No i ja przecież nie narzekam.:-D Ja tylko zabieram głos.:-D
fotografia cyfrowa
xpioxb
fotografia cyfrowa
2021-02-28 15:15:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Reklama poszła. "Elbląska Forma Przestrzenna" To obejrzymy...
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa