fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Polar? Skylight? UV? HOYA
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 17:01:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam! Wspierajac sie na wiedzy doswiadczonych kolegow, chciałbym dowiedzieć się jaki polar doradzalibyście nabyć do Panasa FZ50. Biore pod uwagę filtry HOYA, pytanie tylko czy odkladać kaskę na SuperHMC, czy wystarczy "zwykły" HMC? Filtr SuperHMC wygląda na nieco ciemny, lecz moja wiedza na ten temat jest wręcz zerowa, a z tego co wyczytałem na forum, zorientowałem się że zbytnio "nie zabierają światła". Czy filtr polaryzacyjny przydaje sie również do zdjęć w scenerii zimowej, czy lepiej dokupić jakiegoś Skylighta, albo UV? Kupiłem UV HAMA i już więcej tego błędu nie popełnię. Porysował sie podczas pierwszego czyszczenia. Dodam że HOYA UV którą miałem przy poprzednim sprzęcie przetrzymała 6 lat traktowana nawet (wiem- świętokradztwo) PAPIEREM TOALETOWYM. Zdaję sobie jednak sprawe że traktowanie filtra w ten sposób jest więcej niż lekkomyślne. Ale wtedy byłem jeszcze młody i głupi :-)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 17:11:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a może marumi?
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:03:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No własnie. Może. Ale dlaczego? Czy jakość Hoyi aż tak odbiega od Marumi? Wiem ze to lamerskie pytania, ale niestety narazie sie do nich zaliczam. No i czy przy sprzecie Panasonic FZ50 zauważę różnicę? Jeżeli faktycznie są dużo lepsze to przycisna pasa i zakupię Marumi. Pytanie jeszcze z jakiej serii. Nie chciałbym wywalać na filtr 4 stówek. No, chyba że faktycznie róznica w fotkach będzie aż tak widoczna. Zdaje sobie jednak sprawę że przy moim praktycznie zerowym doświadczeniu bede się musiał jeszcze nauczyć odpowiednio naświetlać ujęcie, łapać GO (o ile przy tym aparacie możemy wogóle mówić o czymś takim jak przyzwoita GO), no i jezeli w tym wszystkim ma mi pomóc Marumi to jestem skłonny go kupić. Pytanie tylko jaki model. Czy ktoś mógłby zamieścić jakąś fotkę oddającą różnicę pomiędzy "gołym" obiektywem a obiektywem z filtrem? Na stronach producentów są takie przykłady, lecz pewnie są to fotki "rasowane" dodatkowo w PS, a chciałbym mieć możliwość ujrzeć różnicę "na zywca". Jeśli już Marumi, to może odrazu jeszcze oczko wyżej i Heliopan?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:11:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehe Qnaro... pytanie było retoryczne... jeżeli nie widzisz różnicy, po co przepłacać? :D

Jedyna zasada brzmi - nie kupuj najtańszego. O ile przy skylighcie, albo UVce można olać lepsze firmy to przy polarze warto kupić coś sensowniejszego niż superghipertanią hamę, której jakość przypomina okulary z ruskiego targu.

Sam kupuję marumi, bo szkoda mi zuiko skazywać na hamę, czy hoyę (chociaż i takie się zdarzają...)

-M
fotografia cyfrowa
Marezzo
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:20:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qnaro ja do fz30 mialem najlepszy polar jaki moze byc B&W cirkular i szczerze powiem duzej roznicy niebylo
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:22:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie widzę różnicy, gdyż nigdy nie posiadałem polara, dlatego proszę o wsparcie :D Jeżeli Marumi jest polecany, to jak najbardziej go kupię. Ale jaka seria? DHG? Widziałem gdzieś takie w Poznaniu za około 200 zeta na gwint 55.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:28:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qnaro - a tyś z poznania jest? :D

To w RaysFoto jest

-M
fotografia cyfrowa
Marezzo
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:30:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
qnaro ile ty chesz na to wydac? do czego to potrzebujesz?
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:30:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
B&W Circular znalazłem za 246, więc różnica niewielka :-)
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:38:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Si poznań. Właśnie w Reys foto! Wiedziałem że gdzieś je widziałem. Nie mam tylko pojęcia czy maja B&W. Przeznaczyć na filtr chcę jakieś 200 zł. A do czego potrzebuję? Do zniwelowania odbić z szyb, uzyskania klarowniejszego koloru nieba, uzyskania większego kontrastu i bardziej "zdecydowanych" przejść tonalnych, usunięcia efektu odbicia promieni słonecznych w wodzie. Itp.
Jestem początkującym amatorem fotografii, ale dość już mam tych nieudanych fotek powierzchni wody, odbić słońca w szybach itd.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 18:42:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qnaro - mam polara i nawt czasami używam :)

Za liniowego marumi 68 mm zapłącilem jakieś 168 zł...
B&W w Raysie chyba też jest ;)

-M
fotografia cyfrowa
jacko
fotografia cyfrowa
2006-11-20 19:30:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jezeli fotografujesz tak sobie (od niedzieli) kup srednio drogi.
jesli jestes zapalencem tzn masz ambicje kup drogi.
Taniego nie ma sensu kupowac strata pieniedzy,po pierwsze jakosc slaba po drugie porysuje ci sie szybko i bedzesz musial kupic nastepny.
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:33:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak masz obiektyw za 5 000 to kup filtr za 600 a jak masz obiektyw za 800 to kup filtr za 100:)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:37:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
U mnie cena obiektywu to średnio 150-200 zł... czy to oznacza, że mam grzebieniem światło polaryzować? :D

-M
fotografia cyfrowa
eM_Ha
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:46:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
M, a potrafisz? ;))))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:48:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
taaa, trzeba szybko machać w płaszczyźnie 38 stopni w stosunku do osi obiektywu....

-M
fotografia cyfrowa
eM_Ha
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:54:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Brzmi zachęcająco. Może sama kiedyś spróbuję ;D
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-11-20 20:56:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tylko pamiętaj, żeby nie brać czerwonego, bo bliki robi
fotografia cyfrowa
eM_Ha
fotografia cyfrowa
2006-11-20 21:02:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
OK. Dzięki za cenną radę ;)))
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-20 22:58:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cos mi się wydaje że kupie tego marumi z serii DHG. Na grzebień raczej się nie odważę. Za mało doświadczenia ;)))))
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-12-12 23:48:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i jest Marumi DHG. Teraz czekać tylko na odpowiednie światło na dworcu i w plenerek.:-D
fotografia cyfrowa
jacko
fotografia cyfrowa
2006-12-13 00:48:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ciekawym efektow (nie spapraj roboty)
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-12-13 23:45:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pewnie nie raz i nie dwa spapram, ale mam nadzieję że nie zostawicie na mnie suchej nitki w komentarzach. :-) Na początek zamieszczę cosik, co pewnie nie ma zbyt dużej wartości artystycznej ;-)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa