fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Dobry monitor LCD?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-01 20:26:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chciałbym poznać parę opinii o monitorach LCD, co kupić żeby było dobrze?

Oczywiście przez "dobrze" wcale nie mam na myśli super szybkiej matrycy bo te parametry są ostro ściemniane przez producentów i speców od marketingu ;)
Najważniejsze jest dobre odwzorowywanie barw, może ktoś z Was może polecić coś...
Od razu powiem, że na profesjonalne moniotry za 4k mnie nie stać, więc nie musicie pisać o modelach z wyższych półek ;)
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2006-12-01 20:30:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fujitsu-Siemens P19-2

Niedawno kupiłem po przeczytaniu opinii na jakiejś stronce z testami, że z tej półki cenowej (1600-1700 zł) jeden z niewielu, który rzeczywiście wyświetla 16 mln kolorów. Pewnie EIZO to to nie jest, ale na mnie zrobił naprawdę dobre wrażenie.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2006-12-01 20:32:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kupiłem do domu LG Flatron L 1970 HQ-BF 19'', jak na monitor lekko powyżej 1000 zł jest bardzo przyzwoity, ładnie odwzorowuje barwy, ma bardzo duże zakresy regulacji i kontrastu i jasności, w grach też chodzi b. dobrze bo dzieciak testuje na nim NFS Carbon i chodzi płynnie jak film w telewizji ....
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-01 20:44:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki za wskazówki.

jpk: za 1800 można dostać EIZO M1900 lub S1911SH ale nie znalazłem testów... - czytałem o S1910, że jest praktycznie ideałem z 19'' (równomierna jasność matrycy, dobry kontrast i świetne kolory), kosztuje jednak ponad 2000 - chyba jest szansa, że tamte modele są porównywalnie dobre?
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-01 21:43:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie kupuj S1911/S1910/S1901 - to szybki sprzęt do grania lub do biura.

Jaśli Eizo, to coś z serii "L" lub "M", albo S1921/S1931, które mają to czego nie mają S1911/S1901, a jest b. ważne do zstosowań fotograficznych: czyli 10-bitowo kodowane krzywe gamma i fabrycznie kalibrowane presety temperatury barwowej (4000-10000K).
Z resztą: http://www.eizo.com/products/lcd/index.asp.
PS. Mogę polecić Eizo FLexScan L768.
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2006-12-01 22:59:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jesli zalezy ci bardziej na wygodzie i wszechstronnosci a jakosc stawiasz na drugim miejscu to taki obiektyw bedzie ci odpowiadal. Kup taki ktory ma na dluzszym koncu swiatlo 5.6 a nie 6.3. Jesli myslisz o nikonie to wart rozpatrzenia jest 18-200 VR.
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2006-12-01 23:30:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Heheh napisalem posta nie tam gdzie trzeba :) Sorki :P
fotografia cyfrowa
browarek
fotografia cyfrowa
2006-12-02 00:22:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
loki_p...lol :D fajnie się nagle czyta o obiektywie ;)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 00:44:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
loki: lol ;)

Trurl: z seri M powiadasz, zatem FlexScan M1900 się nada? ;)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 00:49:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
awjednym z testów napisano: "EIZO FlexScan S1910 posiada 10-bitową korekcję krzywej gamma"...
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 02:22:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes: charakterystykę paneli LCD znam ;)
profesjonalnym grafikiem nie jestem, chodzi wyłącznie o przyzwoity monitor, na którym da się normalnie pracować, przeglądać zdjęcia i przygotować własne wypociny do prezentacji w sieci. nie stać mnie na monitor za 4000PLN, ale nie znaczy to, że nie mam w czym wybierać ;)
fotografia cyfrowa
qstra
fotografia cyfrowa
2006-12-02 02:36:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
barteq - osobiscie polecam Ci LCD Belinea 102035w 20'
http://sklep.benchmark.pl/pelny_22267.html

Nie jest tak drogi jak np. samsungi - a jakosc jest porownywalna. Param sie troche grafika i szukalam czegos dobrego - do 2tys. zl. Jestem BARDZO zadowolona...

polecam poczytac opinie na tej stronie i innych:-)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:17:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barteq: ja wierzę bardziej temu co napisno na stronach Eizo, a tam o 10bit gamma w modelu S1910 akurat nie napisano :-) Za to przy wszystkich innych wymienionych przeze mnie modelach - tak.

Do testów publikowanych po różnych "Benchmarkach" należy podchodzić z dużą rezerwą - nie są to testy robione przez ludzi, którzy kiedykolwiek zajmowali się fotografią. Dla nich czerwony na różnych monitorach to czerwony ;-) Podobnie biel dla takich gości to po prostu biały, a w rzeczywistości np. tanie monitory ustawione obok siebie w hipermarkecie prezentują biały 6500K we wszystkich kolorach tęczy ;-))

Nie daj się wpuścić w Belineę, Daewoo i temu podobne "marki". Uwierz mi "kolorki" do gier są ładne, ale już np. balans szarości - do bani (przebarwione szarości). Korekta gamma - do bani (pasma). Ponadto z Samsungiem można wtopić w dithering...
Naprawdę będziesz płakał kiedy zachce Ci się drukować zdjęcia...
Zapłać więcej teraz, nie będziesz musiał później jeszcze raz kupować monitora...
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:18:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
asiurek: dzięki! to jest konkret :)

właśnie na benchmark.pl czytałem test jednego z 19'' monitorów Belinei z matrycą MVA - test dał bardzo pozytywny wynik, a i opinie w sklepie benchmarka są bardzo pochlebne. 20'' jest całkiem kuszące ale nie jestem przekonany do wide screen'a ;)

muszę pomysleć...
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:21:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl: czyli jednak EIZO?
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:24:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
TAK!
PS. Kupuj S1910 jeśli możesz - ma 10bit gamma (sprawdziłwm w "discontinued models ;-)). Z resztą (jak sobie traz przypominam) jest to L768 "na sterydach", ze skróconym czasem reakcji matrycy.
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:30:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No tak, o S1910 czytałem same pochlebstwa jednak kosztuje ponad 2000 :(
Co powiesz o M1900? Jest troszkę tańszy ale chyba tez dobry. Ma 10-bit gamma, ma bardzo duży zakres regulacji temperatury barw...

Hmm, cały czas się wacham, ponieważ mam ograniczony budżet po złożeniu komputera i fajnie byłoby trochę zaoszczędzić na dodatki ;)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:34:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
M1900 też pwinien być OK.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-02 12:42:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z resztą to jest tak jak z obiektywami: producenci robią low-end "jadąc" na marce, w tym przypadku S1901/S1911, który można porównać do plastikowego kitowego obiektywu.
Robią też sprzęt średniej klasy, np. ten M1900, S1910, czy mój L768, który jednak pod względem możliwości bije na głowę ów "low-end" i nie kosztuje dramatycznie więcej ;-)
Robią też sprzęt najwyższej klasy, w kosmicznych cenach ;-))
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 13:29:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niezłe porównanie ;)

Ale kitowym obiektywem można też zrobić przyzwoite zdjęcia - czyli lepszy kit niż kompakt, np. taki "low-end" EIZO niż jakiś tam Samsung czy inny...
Jednak może w kwestii opłacalności dobrym wyborem będzie dobry "kompakt", czyli np. Belinea z matrycą Premium MVA, niezłymi kolorami itp...

;))
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-02 13:59:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rób jak chcesz, decyzji za Ciebie nie podejmę - wszystko zależy od tego jakie masz priorytety i jakie wymagania ;-)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 14:05:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jasne, że sam muszę podjąć decyzję. Tak tylko się zastanawiam, muszę rozważyć wszelkie możliwości. Cieszę się, że parę osób (w tym i Ty) zabrało głos w temacie :)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-02 23:48:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeszcze raz dzięki za głos w sprawie. Temat można uznać za zamknięty ;D
fotografia cyfrowa
qstra
fotografia cyfrowa
2006-12-03 01:14:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trul - tak gwoli wyjaśnienia - z monitora firmy Belinea (20'') sama korzystam i na tej podstawie wystawiam opinie (a nie na podstawie opinii jakiegos sklepu) Dodam tez, ze korzystaja z tego typu monitorow znajomi graficy - w domu i pracy.
Zagdzam sie z Toba, ze nie jest to szczyt marzen jezeli chodzi o monitory LCD, ale przy takim budzecie mysle, ze to jest najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiazanie. Na pewno gdybym miala wiekszy budzet targnelabym sie na cos lepszego:-) .... ale wolalam wydac na lepszy aparat:-) Tak jak mowisz - priorytety...

pozdrawiam :-)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-03 01:37:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja z kolei oglądałem ze dwa monitory Belinea, przy czym "oglądałem" oznacza wizualną ocenę wspomnianych wyżej parametrów przy użyciu wzorca kalibracyjnego http://www.aim-dtp.net/aim/download/monitor_gamma/220.png - monitor powinien dać się tak wyregulować, aby wzorzec był idealnie szary bez przebarwień (tyle można zrobić w sklepie) - wtedy monitor spełnia standardy niezbędne gdy przygotowuje się coś by to później samemu wydrukować.
Niestety na żadnym z oglądanych przeze mnie monitorów Belinea nie dawało się uzyskać zadowalajacych rezultatów...
Ale być może istnieją dobre monitory tej firmy - jak napisałem, Eizo też przecież puszcza gniotki...
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa