fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Dobry monitor LCD?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-03 01:52:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl: pozostaje pytanie czy "testowane" przez Ciebie modele były oparte o matrycę MVA? bo jeśli nie, to były to pewnie przeciętniaki z matrycą TN i mogły sobie nie radzić ze wzorcem. Model o którym wspomniała Asiurek, jak i inne z matrycą Premium MVA mają dobre wyniki w testach i zbierają dobre opinie. zgoda, że nie są może szczytem marzeń (jak sama napisała i przyznają to także inni użytkownicy czy też "testerzy") ale nie należy się z góry uprzedzać do "słabszej" marki bo czasem może miło zaskoczyć ;)
fotografia cyfrowa
vagabond
fotografia cyfrowa
2006-12-03 07:29:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barteq - alternatywa dla Eizo z pewnoscia bedzie wiele modeli La Cie, czy NEC. Jesli szukasz czegos niskobudzetowego - w tym segmencie niesamowita furore dla zastosowan graficznych robi producent wystepujacy pod marka Viewsonic. Ta ostatnia frma ma kilka modeli, ktore dostaly bardzo pozytywne recenzje od firm edytorskich.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-03 09:39:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
samsung
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-03 09:47:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
M: Samsung co?

vagabond: Miałem NEC'a CRT i byłem bardzo zadowolony... jednak na gruncie LCD trudniej wybrać coś porządnego. Jak pisałem wczoraj, temat jest już dla mnie zamknięty ale myślę, że dyskusja o monitorach mam sens i być może komuś się jeszcze przyda :)
fotografia cyfrowa
rex rex
fotografia cyfrowa
2006-12-03 09:50:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no cuż mam wybór pomiędzy trzema monitorami ale pstawiłem na FUJITSU SIEMENS...
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-03 10:01:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
samsung robi dobre lcd :)
Oczywiście jak się ich do eizo, czy neca nie porównuje ;)
fotografia cyfrowa
margaryna
fotografia cyfrowa
2006-12-03 10:08:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
powiem tak
monitory z matryca TN to budrzetowka
jedynie MVA sa wstanie nawiazac walke z CRT
sam ostatnio bylem w sklepie z kompem i testowalem LCD
TRAGEDIA-wyleczylem sie z LCD bardzo szybko
trza czekac na nowa nadchodzacą technologie OLED tam kolorki marzenie

mam znajomka co prowadzi firme poligraficzną zajmujaca sie projektami graficznymi wydrukiem czego kto sobie zyczy(reklamy na budynki) itp
powiedzial ze wszyscy pracuja na CRT gdyz LCD nie oddaje kolorow i przeklamuje

a teraz cytat z innej beczki
Team:Pentagram ktory niedawno zdobyl mistrza swiata we wloszech na turnieju w gre sieciową Counter-strike (sam 2h dziennie tne w nią od 2 lat)
powiedzal:
Kazdy kto zaimuje sie grą w Counter strika troche bardziej niz 4Fun a raczej PRO wie ze aby miec wyniki nalezy zapomniec o LCD.tylko CRT sie liczy
Zawody sie odbywaly wlasnie na CRT a przeciez mamy ere LCD prawda ze daje do myslenia
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-03 12:18:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barteq: niestety były oparte o MVA/PVA - można to wzrokowo odróżnic zarówno od TN jaki IPS.
Matryca TN obserwowana pod ostrym kątem z dołu wykazuje gradient - w połowie silnie czernieje.
Wygaszona matryca IPS ma obserowana pod ostrym kątem z boku wyraźną fioletową poświatę.

PS. Walkę z CRT w fotografii mogą nawiązać tylko matryce IPS. Poza tym nie ma jak na razie uniwersalnych monitorów LCD - ten do gier nie nadaje się do fotek, ten do fotek będzie fatalny w grach ;-)
PPS. Monitory zdolne wświetlić przestrzeń barw AdobeRGB to właśnie LCD-ki z matrycami IPS. Tak więc to że "monitor LCD przekłamuje" jest bujdą na resorach - trzeba po prostu mieć dobry sprzęt ;-)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-03 12:26:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Margaryna, niech ci spece od druku kupią sobie NEC-a SpectraView Reference 21 http://system.perfekt.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=105 ;-)
Oczywiście jeśli mają dostatecznie dużo kasy i na monitory i oczywiście na pożądny spektrofotometr ;-))
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-12-03 12:57:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no, dyskusja robi się ciekawa :)

O tym, że "spece" korzystają niemal wyłącznie z CRT wiem od dawna. I o tym, że najlepiej radzą sobie z reprodukcją kolorów... dlatego trudno było mi przesiadać się na LCD. Wiadomo, że są lepsze i gorsze a wszystko zależy od wspomnianych już wcześniej "priorytetów". Maniakalny gracz nie kupi raczej panela z matrycą MVA/PVA czy IPS bo będzie mu zależało na jej szybkości. "Specom" zależy na innych właściwościach... No ale przeciętnego miłośnika fotografii nie stać na panele za ponad 4000PLN ;)

Trzeba szukać czegoś co spełni możliwie jak najwięcej oczekiwań, bo na maksimum trudno liczyć.
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2006-12-03 13:15:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barteq przyjrzyj się IIYAMA http://www.iiyama.pl/

Jakość
Wykonanie
i cena

a jak wiesz zajmuje się tym od wielu lat :)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-12-03 13:46:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barteq, z tymi "kolorkami" rzecz ma się tak, że albo monitor spełnia standardy albo ich nie spełnia. Jeśli spełnia, to "kolorki" (skłądowe RGB) mają po prostu odpowiednie parametry spektralne (w tym dostatecznie duży zakres reprodukowanych barw), a monitor odpowiedni i równomierny dla trzech składowych RGB przebieg krzywych przenoszenia. Jest tak niezależnie od typu monitora.
Typowe monitory LCD i CRT wyświetlają barwy zbliżone do standardu sRGB (stąd z resztą się ten standard wziął ;-)), dlatego też każdy znas widzi w tej galerii mniej więcej to samo. Ale gdybym miał tego NEC-a i nie wiedział co w trawie piszczy, to powiedziałbym, ze "przekłamuje kolorki" - wszystko dlatego, że obraz z netu przygotowany do odbioru na sprzęcie sRGB wyglądałby cukierkowo przesycony na sprzęcie wyświetlającym AdobeRGB ;-) Czyli NEC za 26 kPLN byłby do bani ;-)))

Tanie monitory LCD mają krzywe przenoszenia przypominające pijanego węża - stąd bierze się (i słuszne) wrażenie, że "przekłamują kolorki" ;-)) Ale do tego powstały kolorymetry/spektrofotometry aby takie rzeczy korygować - każdy dostatecznie dobry monitor da się skalibrować i scharakteryzować tak, że system zarządzania kolorami w oprogramowaniu wyświetli "kolorki" poprawnie. Czyli jeśli pracujemy w ktorymś ze standardów RGB to zgodnie z informacją kolorymetryczną zapisaną w profilu przestrzeni roboczej.

PS. Krakowski "dystrybutor" Iiyamy nie był niestety w stanie sprowadzić żadnego monitora z wyższej półki do wglądu (chciałem kupić H1900) ;-) Gdyby nie to, być może zachwalałbym tu teraz IIyamę - to też są bardzo dobre monitory. :-))
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa