fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Czyktoś testował nikkora 50/1.8 i 1.4
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
tymoteuss
fotografia cyfrowa
2006-12-29 23:47:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chcę kupić 50mm nikkora. Czy warto wydać trzy razy wiecej za 1.4 niż za 1.8?
Może przez czyjeś ręce przeszły te dwa obiektywy i może porównać?
Gdzieś, kiedyś (nie pamiętam gdzie i kiedy ;) trafiłem na porównanie tych obiektywów.
Ocena była jednoznaczna NIE WARTO.
Ja jednak nie dam za wygraną i spytam naszych specjalistów.
Cholernie zgrzałem się na to 1.4 ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 00:46:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes, ale np. przy canonowskich 1.4 a 1.8 różnica jest znaczna...
fotografia cyfrowa
lukaszkus
fotografia cyfrowa
2006-12-30 00:54:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - co Ty mowisz? przy canonowskich 50 poza tym, ze w 1.4 mamy wlasnie odrobinke lepsza jasnosc parametry optyczne szkiel sa praktycznie identyczne.
oczywiscie porownujac szkla od wartosci przyslony 1.8 - jedyne co przewaza na plus 1.4 to solidniejsza obudowa i lepszy/cichszy silnik AF. Mamy za to sporo wieksza podatnosc na flary i bliki, trzy/cztery razy wyzsza cene i slaba tak jesli chodzi o ostrosc, jak i rozdzielczosc przyslone 1.4. ja po probach z jednym i drugim wrocilem do 1.8 a odzyskane w ten sposob pieniadze spozytkowalem przy innych zakupach. (to o czym mowie potwierdzaja testy optyczne obydwu szkiel szeroko dostepne w sieci)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 00:57:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
lukaszkusie, robiłem na 1.8, robiłem na 1.4
pierwsza jest dla mnie mydlana, druga może nawet dorównuje analogowemu zuiko 1.4
fotografia cyfrowa
lukaszkus
fotografia cyfrowa
2006-12-30 01:02:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pfff, musiales trafic na strasznie chybiony egzemplarz. szkoda, ze wypowiadasz sie jako autorytet zaprzeczajac wszystkiemu o czym pisza profesjonalnie zajmujace sie testowaniem szkiel serwisy fotograficzne. z reszta zacznijmy z innej beczki - podpiales je kiedykolwiek razem do tego samego body i pstryknales dwa takie same ujecia? najlepiej na filmie (bo matryca zawsze spowoduje, ze obraz nie bedzi etak ostry jak powinien przez to, ze kazda matryca w jakis sposob interpoluje obraz - wyjatkiem sa matryce foveon)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 10:25:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
lukaszkus,
nie wypowiadam się jako autorytet
Fotografuję na negatywach zuikowcami (zarówno 1.4 jak i 1.8).
Robiłem canonietkami i tak jak napisał: "pierwsza jest dla mnie mydlana".
_Dla mnie_ oznacza, że przede wszystkim porównywalem je do tego, do czego jestem przyzwyczajony z zuiko. Jakość szkła 1.8 była zdecydowanie gorsza, 1.4 już dawało radę.
fotografia cyfrowa
ennio
fotografia cyfrowa
2006-12-30 10:57:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
robię nikkorem 50/1,8 i jest to najlepsze szkło w tej klasie, we wszystkich testach jakie widziałem bije inne 50/1,8, obiektyw 50/1,4 ma ciekawszą GO, bardzo płytką przy pełnym otworze
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 11:01:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
E tam, pewnie zuiko nie wzięli w tych testach pod uwagę ;)
fotografia cyfrowa
everyman
fotografia cyfrowa
2006-12-30 11:31:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
...dużej różnicy (dla gołego oka) między nimi nie ma
...jedni chwalą 1.4 inni 1.8, więc wiele się nie dowiesz, a testy tak naprawdę rzadko kiedy są w pełni obiektywne - kiedyś szukałem w necie porównania - znalazłem 3 (ale do profesjonalizmu im brakowało)... 2 przemawiały na korzyść 1.4, a 1 na 1.8
...mam (od stosunkowo niedawna) 1.4, znajomy ma 1.8 i szczerze mówiąc, gdybym miał dzisiaj kupować, bym jeszcze raz (dłużej) przemyślał sprawę, czy warto tyle dopłacać, czy może różnicę odłożyć, żeby przyspieszyć kolejny zakup
...1.8 ma świetny stosunek cena/jakość
...wartości 1.4 tak naprawdę się często nie używa - GO jest zazwyczaj wtedy na tyle mała, że łatwo uciec z ostrością z zamierzonego miejsca i zepsuć ujęcie
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 12:04:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
everyman... ja tam uwielbiam 1.4 ;) nawet jak nie trafiam ;D
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-12-30 13:32:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie wiem czemu ludzie tak ględza z tym trafianiem ostrości na 1.4 ...ze trzeba sie przyzwyczajac itp - nigdy nie mialem z tym problemu, a dosc czesto zdaza mi sie robic na takiej przyslonie

uzywalem canona f/1.8 jednak byl dla mnie kiepski w wielu aspektach, teraz mam takumara 50/ 1.4 + dandeliona i nic mi nie brakuje, do tego
nie wydalem na to majatku

przemysl moze zakup jakiegos dobrego M42? na pewno sie nie zawiedziesz!
fotografia cyfrowa
hofman1989
fotografia cyfrowa
2006-12-30 14:07:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tylko ze na nikonach wtedy trzeba samemu ustawiac czas i takie tam :P
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-12-30 14:17:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hofman1989 ??? jakies glupoty prawisz, a co przy szkle z af nie trzeba ustawic czasu albo przyslony? ( jesli korzystasz z auto, ale to juz.....)

mysle ze nie jest problemem zakup soczewki do nikona aby moc ostrzyc na nieskonczonosc

a poza tym wszystko dziala jak nalezy!
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 14:56:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A co to jest AF? :D
fotografia cyfrowa
everyman
fotografia cyfrowa
2006-12-30 15:17:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tylko, że jak podepniemy do nikona m42 to nie działa pomiar światła :(
...problemu nie ma jeśli mamy możliwość kilku strzałów lub znamy dobrze sytuację, itd, itp
...ale gdy zależy nam na szybkim zdjęciu? możemy się już przejechać... są co prawda zewnętrzne światłomierze, ale to też chwilkę trwa ;)

"nie wiem czemu ludzie tak ględza z tym trafianiem ostrości na 1.4 ...ze trzeba sie przyzwyczajac itp - nigdy nie mialem z tym problemu, a dosc czesto zdaza mi sie robic na takiej przyslonie"
...zależy jeszcze co focisz - jeśli pozowane zdjęcia, lub coś studyjnego to luz, ale spróbuj złapać dzieciaka ;)

"everyman... ja tam uwielbiam 1.4 ;) nawet jak nie trafiam ;D"
...no bo wtedy jest piękny bokeh i wychodzi zdjęcie 'artystyczne' :P
fotografia cyfrowa
everyman
fotografia cyfrowa
2006-12-30 15:20:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"A co to jest AF? :D"
...skrót ten oznacza: Amateur Fotograf (fotograf amator), czyli są to szkła dla amatorów :P
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 15:28:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
everyman - a żebyś wiedział... dzieciak w ruchu, czas 1/15 z ręki, do tego 1.4 i jedna żółta żarówka pod sufitem - to jest klimat :D

nareszcie wiem co to znaczy AF :D
fotografia cyfrowa
remik36
fotografia cyfrowa
2006-12-30 15:48:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Miałem obydwa, zostawiłem 1.8, w cenie duża różnica, poza tym żadna.

http://www.pbase.com/cameras/nikon/50_18_afd
http://www.imagejoker.de/shop/?shopid=9&xid=4063124&EVENT=item&ARTICLEID=52908&noid=1
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-12-30 16:23:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"nie wiem czemu ludzie tak ględza z tym trafianiem ostrości na 1.4 ...ze trzeba sie przyzwyczajac itp - nigdy nie mialem z tym problemu, a dosc czesto zdaza mi sie robic na takiej przyslonie"
...zależy jeszcze co focisz - jeśli pozowane zdjęcia, lub coś studyjnego to luz, ale spróbuj złapać dzieciaka ;)

zanlazlem sobie taki sposob ze strzelam seryjnie, lekko regulujac pierscien ostrosci- w ekstremalnych sytuacjach
(moze sie to wydawac troszke bez sensu bo i tak pyka nam lustro, ale jak sie pocwiczy to efekty sa bardzo dobre)
jednak oczywiste jest to, ze czasami af jest niezastąpiony :0
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 16:28:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jacku, ja też robię duble o ile cyfrą focę ;P
Na analogu wyciągam w najlepszym razie 1kl./sek ;)
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-12-30 16:34:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa

M - tu mnie masz, o analogu nie pomyslalem ;p

tylko niech nikt tu nie powie ze gardze analogiem!!!!
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 16:49:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak możesz gardzić analogiem!
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-12-30 17:31:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie foce analogiem z powodow finansowych, pomimo ze sprzet cyfrowy jest drozszy to cale przygotowanie(cyfrowe) materialu analogowego do druku
przebija stawke...

emulsja jest niezastapiona, nigdy nie osiagniemy charakterystyki slynnych blon na kompie

sam z tego powodu ostatnio naszukalem sie pluginow symulujacych klisze do ps, zeby chociaz troche poczuc smak analoga:)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-12-30 17:43:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jacku, ja do tej pory fociłem na analogu z powodów finansowych, teraz wspomagam się cyfrą z powodów finansowych ;D
fotografia cyfrowa
mancini
fotografia cyfrowa
2006-12-30 18:29:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jesli szukasz porownan wejdz na forum nikona jest tam tematow na temat 50 od cholery co drugi temat to ktora 50 wybrac poczytaj i poogladaj fotki z nich.
50 1.4 ma ladniejszy bokeh i plastyke, lepsze odwzorowanie kolorow, ostrosc jest porownywalna raz na korzysc 1.4 raz na 1.8
Za 50 1.8 przemawia cena, wedlug mnie nic wiecej
Osobiscie uzywam 1.4 i jestem bardzo zadowolony, plastyka rewelacyjna.
Zaraz bedzie wojna ktory lepszy tak jak na forum nikona :D
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa