fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
NIKON D50 i NIKKOR 50mm 1:1.8 do portretów
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Tomas_ok
fotografia cyfrowa
2007-01-06 16:41:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tylko że ci fachowcy jak założyli obiektyw od początku , a był to często troche lepszy od kita to go już nie zdejmowali ;)
fotografia cyfrowa
Tomas_ok
fotografia cyfrowa
2007-01-06 16:58:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z nikorem kitowym 18-55 mam duży problem z rozmazaniem tła w pomieszczeniach , fotki z zastanym światłem wychodzą z szumami a , z lampą ciężko uzyskać naturalne ciepłe barwy , przy świetle dziennym jest w miare dobrze , może jest na to jakiś sposób??
fotografia cyfrowa
vacio
fotografia cyfrowa
2007-01-06 16:59:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja czyszcze szmatą i jest git. przed sensorem jest zabezpieczenie z twardego szkla takze nie ma sie co przejmowac zabrudzeniami, normalnie wycierasz jak obiektyw :)
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 17:22:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hmm, ale jak się zajrzy "wgłąb" to sprawia wrażenie bardzo delikatnej
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 17:23:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
te "twarde szkło" to filtr AA, który nie jest tak wytrzymały jak obiektyw (z tego co wiem), ale tak naprawde nie wiem, bo na wlasnej skorze nie probowalem ,mowisz, ze szmata wycierasz i jest ok ? a smug nie ma ?
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 17:24:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tomas, niestety jedyny sposob to kupno jasniejszego obiektywu. Drugi to przejsciowka na M42, + jasny tani obiektyw M42, ale wtedy tylko manualnie mozesz ustawiac, nawet lampa dziala tylko na manual
fotografia cyfrowa
Tomas_ok
fotografia cyfrowa
2007-01-06 17:24:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z tą szmatą to chyba jakaś ściema...
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-06 17:57:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vacio,
szmatą? Chcesz rozwalić sobie aparat i zapłacić 700 zł za naprawę? Powodzenia ;P
Toć szkieł od obiektywu nie powinno się czyścić kontaktowo a Ty szkło przed matówką czyścisz...

A wracając do tematwó manualnych, napisałeś:

"eee tam manualne .. ;) _M rozumiem cie w 100% tez mnie nie stac na szkla AF f2.8 i sam wlasnie zamierzam kupic muzealna sigme k II 70-210 f4 :) bo zaoszczedze jakies 2800 zloty hehe. Ale jak jest kasa to nie ma co porownywac nawet manuala do szybiego szkla AF, szczegolnie jak sie ma cyfrowe body przez ktore g.... widac a nie GO :) pozdrawiam PS. widzial ktos matowke z klinem do d70?? :))"

Szybki AF i tak często jest wolniejszy niż moje oko i lewa ręka ;P nie daje tak intuicyjnej kontroli nad efektem i nie jest taki cichy.
Cyfrowego body używam od niedawna, więc tym bardziej AF jest mi zbędny, do tego widzę wystarczająco, żeby ustawiać ostrość bez klina - na czystej matówce. Nawet mając klin w OMce, nie używam go.
fotografia cyfrowa
vacio
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:09:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a tam rozwale, robie tak od 2 lat!! i jest gicio, nie radze sluchac roznych panikantow od czyszczenia specjalnym zestawem do matrycy bo to marketing jest :)
ta szmata to taka do okularow np, a szkla to ja koszulka wycieram _M :D pozdr. co do GO to sobie nie radze w D70 niestety...
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:11:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vacio, a może masz dioptrie źle ustawioną ? Ja w D70 daje radę przy F2.0, fakt, że wizjer nie jest jakiś super wielki, ale aż tak źle nie jest.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:16:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vacio,
na manualu podgląd na GO mam bez przyciskania dodatkowego przycisku (jak go podepnę do E-1)

nie słucham panikantów tylko znam kogoś, kto tak załatwił matrycę...
obiektyw czyszczę koszulką, ale mam na nim filr uv ;)

Ja ostatnio robiłem serię zdjęć z 2.0 na 50 mm, ostrość ustawiana ręcznie, Olympsuem E-1...
dałem radę się wstrzelić tak jak chciałem
fotografia cyfrowa
vacio
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:29:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dioptrie ustawilem, ja mam slaby wzrok troche, przy otwartej dziurze slabo widze GO, szczegolnie jak sa slabe warunki oswietleniowe. pozatym nie chodzi mi o pejaz bo tam prawie zawsze na manualu-hiperfokalu strzelam tylko o sytuacyjne foty np na ulicy wtedy AF lepiej mi sie sprawdza szczegolnie przy szkle z dluga ogniskowa gdzie GO jest dosc plytka. bede mial okazje potrenowac manual z dlugim szklem niebawem ale robie to bardziej z przymusu podyktowanego pusta kieszenia niz checi :) pozdrawiam
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:36:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vacio... w zasadzie co kto lubi. Ja lubię manuala, bo od zawsze tylko jego miałem w aparacie. Zaprzyjaźniliśmy się i rozumiemy instynktownie. Nie muszę kombinować, myśleć, w którą stronę zakręcić i uważnie śledzić jak się ostrość zmienia. Po prostu widzę coś w kadrze, robię instynktowny ruch ręką i ostrość jest na swoim miejscu.
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:40:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja do manualnego ustawiania ostrości nie mam takiej wprawy, szczególnie, przy długich ogniskowych i dużych dziurach śledzę ostrość uważnie, szczególnie kiedy robię na kliszy, bo tam efekt zobacze dopiero za jakiś czas, ale też wolę manualnie niż AF, choć AF czasem jest wygodnym i szybkim rozwiązaniem, bez większego ryzyka
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-06 18:44:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rex, z drugiej strony jak robisz np. na 2.0 to nie masz gwaracji, ze AF złapie Ci ostrość na oko a nie rzęsy a to jest istotne...
dlatego wtedy albo AF+MF, albo MF i dwa, trzy zdjęcia z minimalnym przeunięciem pierścienia albo aparatu (na cyfrze to nie problem :))
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-06 20:49:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fakt, tu masz zupełną racje, wtedy tylko MF + kilka ujęć, gorzej jak np dziecko, które Ty fotografujesz jest ruchliwe, tu trzeba mieć już pewnie b. duże doświadczenie
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-06 22:17:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rex, no niestety, nieostre i poruszone ujęcia się zdarzają, ale dzisiaj wrzuciłem zdjęcie dziecka, które było robione manualnie ostrzonym 50/1.4 przy 1/30 sek z ręki
fotografia cyfrowa
Tomas_ok
fotografia cyfrowa
2007-01-07 00:01:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M ostatnia fotka dziecka spoko bardzo fajna , ja chyba poczekam z portretami do czasu jak kupię sobie nową optykę , bo z tym kitem w zastanym świetle to za dużo nie zrobię
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-01-07 00:05:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Temat już był poruszany na forum i dotyczył dokładnie nikonowskiej 50/1.8 podpiętej do D50.

(Gdybyś przejrzał wątki pewnie byś trafił chociaż rozumiem, że brak funkcji "Szukaj" zniechcęca do takiej praktyki i prowadzi powtarzania tematów)

Ja mogę polecić znakomite portfolio użytkownika Wolverine (http://www.obiektywni.pl/autorzy/autor-928-0-0-0-0.php), który wykonał takim zestawem sporo bardzo dobrych portretów.
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-07 00:40:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tomas, możesz próbować manualnie jakimś jasnym obiektywem M-42, bawię się tak kilka dni i z efektów jestem zadowolony (portrety), pewnie niedługo się pochwale :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-07 00:45:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
albo zuiko, dzisiaj się pochwaliłem ;D
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-08 09:32:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja sie jeszcze nie pochwale, bo tak konkretnie to nie ma jeszcze czym.
W kazdym razie, jesli ktos jest zainteresowany Pentaconem 50mm/1.8... Na pewno nie moge go polecic ze szczerego serca jako rozwiazanie doskonale. Nie jest doskonaly i to nalezy sobie powiedziec od razu. Ale jest niezly. Na pewno jest niezly na tyle, zeby w niego zainwestowac ok 100 zlotych, jesli sie nie chce wydawac na takie zabawki wiecej (za ok 300 zlotych mozna kupic swietnego Takumara, ktory Pentaka wymiata). W zasadzie jedyne, co do niego mam,
to ze nie jest to Zuiko. Nie da sie ukryc, ze Zuiko 50/1.4 "marze" lepiej a i na f 2.0 bardzo ladnie ostrzy. Pentak calkowicie ostry robi sie dopiero przy f 4.
Na pelnej dziurze jednak tez daje sie robic zdjecia i z ostroscia tragedii nie ma. Po prostu nie jest to zyleta.
Reasumujac, tani i niezly obiektyw. Ja go juz lubie, a ostrzenie z reki zaczalem kochac.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-01-08 10:03:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern, zuiko 1.8 kosztuje 150 zł
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-08 10:12:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i przejsciowka do tego ok 100...
Tak wiec wciaz 100 wiecej niz zaplacilem za "calosc"
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-08 10:12:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i jeszcze jednak kwestia, w sumie tez bardzo istotna. Na m42 mam duzo wiekszy wybor obiektywow, w duzo nizszych cenach i w wiekszym zroznicowaniu, niz przy OM -> 4/3
fotografia cyfrowa
1 | 2 | Strona 3 | 4 | 5
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa