fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
do Nikonowców
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
mea
fotografia cyfrowa
2007-01-14 14:46:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
witam. przesiadłem się ostatnio z canona na nikona
używam szkła 18-75 Nikkora
mam takie doś dziwne pytanie
Jakich ustawień standardowych przy wyjściu w miasto używacie (d200,d80,d50) ?
Chodzi mi o streety w popołudnie, krajobrazy i architekturę oraz wartości jakie macie ustawione ' na stałe', z jakimi macie najlepsze wyniki
( ISO,EV,ustawienia custom: sharpness,saturation itd..) i inne
Sprzęt ma niesamowicie rozbudowane możliwości wyboru co nie zawsze jest zaletą
20d obsługiwałem intuicyjnie, a nad Nikonem trzeba dużo myśleć mz
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-14 14:50:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mea - nie ma takiego szkla jak Nikkor 18-75 :)
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2007-01-14 15:00:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mea, podejrzewalem, ze Ty swoj chlop jestes ;-)
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-14 15:02:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
On nas tak tylko sprawdza hihi
fotografia cyfrowa
everyman
fotografia cyfrowa
2007-01-14 15:25:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie ma czegoś takiego jak ustawienia standardowe :)
równie dobrze można wrzucić pełną automatykę...
nikona z czasem też nauczysz się obsługiwać intuicyjnie - kwestia przyzwyczajenia, bo wcale taki rozbudowany nie jest... trzeba tylko wyczuć co jak się przekłada na efekt końcowy

'On nas tak tylko sprawdza hihi'
pewnie tak :)
fotografia cyfrowa
margotka
fotografia cyfrowa
2007-01-14 15:31:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a co to 18-75 nikkora?
masz na myśli zapewne 18-70 ?
fotografia cyfrowa
mea
fotografia cyfrowa
2007-01-14 15:40:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
18-70*

piszę o możliwości ustawienie w Nikonie "spersonalizowanych makr ustawień przypisanych danemu szkłu"
tzn,że po wymianie szkła wystarczy tylko ściągnąc odpowiedni podprogram ustawień do niego przypisany
fotografia cyfrowa
MareckiMarek
fotografia cyfrowa
2007-01-14 17:23:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"nad Nikonem trzeba dużo myśleć" LOL
mea zdrajco ;)
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:33:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mea, na N D70 wszystkie ustawienia typu sharpness i.t.d. na off, stale ustawiony format RAW, stale ustawione ISO 200, chyba że w cieniu to ISO 400, czasem 640, reszta to już pokrętłami, przysłona i czas migawki na bierząco. Na stałe ustawiony tryb M, WB na shade i czasem kręce jego korekcją. Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:36:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co do tych ustawien RAW - nie ma to tak naprawde zadnego znaczenia - bo przy wywolywaniu mozna to sobie przeciez skorygowac :)
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:40:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme, chodzi o ustawienie WB.
fotografia cyfrowa
mea
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:40:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nikon nie ma RAW ;-)
no ale ok
Ja naczjczęściej robie na A lub P w nefie, ale wiem,że tymi predefiniowanymi ustawieniami profilii niektórzy wymieniają się na różnych forach
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:45:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
chodzi ci o wgranie krzywych....
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:45:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nikon ma NEF, ale NEF to RAW, nawet w wizjerku pomocniczym się wyświetla jakość RAW, NEF jest to forma RAWA, tlye że każdy producent ma ich inne formaty.
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:46:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mea, o jakie profile ci chodzi ? bo nie zrozumiałem
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:46:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dokladnie
fotografia cyfrowa
mea
fotografia cyfrowa
2007-01-14 19:53:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a więc jeszcze raz po koleji
nikon d200 w porównaniu z canonem 20d ma jedną fajną funkcję
używając 3 szkieł i jednego body można każdemu z tych szkieł przyporządkować pewien zespół parametrów (ostrość,kontrast,nasycenie,zakres ISO i przysłon)
katalogi te w nikonie d200 można sobie oznaczyć, np A,B,C,D
i teraz, przy szybkiej wymianie np zooma na szerokokątny wystarczy wybrać np program "B" który momentalnie obsłuży ten konkretnie typ obiektywu

Teraz co do NEF (RAW) .... Nikon równie dobrze szumi przy ISO 800 w NEF(RAW) jak i w JPG i nic nie da focenie w RAW
natomiast chcąc zapomnieć i nieprzejmować się ustawieniem WB czy EV ... to tak...w Camera RAW czy PS8CS2 można sobie to później skorygować

ale pytałem o co innego : czy ktoś z Was ma sprawdzony zestaw parametrów ustawień do konkretnych szkieł Nikkorowskich
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2007-01-14 20:01:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mea generalnie jak focisz w nefach, to radzę wyłączyć wszelkie korekcje nikonowskie. Rawa i tak później obrabiasz i tak, a masz wtedy czysty zrzut z matrycy, natomiast jeśli Nikon nałoży ci sharpnessu to już tego nie cofniesz. Słyszałem opinię, że warto sobie ustawić kolory na VIVID, gdyż można później z nich zejść a z kolorów zbyt wyblakłych nic nie można już zrobić, jednak ja tego nie używam, odniosłem wrażenie (Być może mylne), że zmniejsza mi to ilość szczegółów.
Co do pozostałych ustawień nie znam się, bo ja tylko manualnie:(
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2007-01-14 20:05:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a co to jest Nikon?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-14 20:06:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niekwestionowany Król Onanistów :))))
fotografia cyfrowa
mea
fotografia cyfrowa
2007-01-14 20:08:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czytany wspak sugeruje telefon kom
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2007-01-14 20:51:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
poszukaj sobie o krzywych na forum nikona http://forum.nikon.org.pl/index.php
fotografia cyfrowa
Adam
fotografia cyfrowa
2007-01-19 18:35:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mam podobny problem jak mea. Ale dotyczy on nikona d80. Chetnie wyslucham praktycznych porad uzytkownikow tego aparatu. Robie zdjecia 18 - 70 i Sigma 70 - 300 APO. Z jakimi ustawieniami macie najlepsze wyniki przy fotografowaniu krajobrazu , architektury oraz scen ulicznych .Wiem , ze trening czyni mistrza. Czasami jednak dzieki rzeczowym poradom mozna dojsc do celu szybciej. A tak w ogole to wlasnie temu ma przeciez sluzyc forum dyskusyjne. Za kilka dni wybieram sie w ciekawa podroz i nie bede mial nadmiar czasu na studiowanie instrukcji . Dziekuje i pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-19 20:36:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moge napisac cos o pejzazu jesli juz bo architektury raczej ani street nie robie wcale z takich czy innych wzgledow ;)
Do pejzazu uzywam w zasadzie tylko i wylacznie ISO100 z racji tego, ze ze statywem sie nie rozstaje - przyslona najczesciej od f8 i w gore w zaleznosci od warunkow na miejscu (choc w wyjatkowych przypadkach uzywam nizszych) - tylko RAW ( w trybie normal) bez zadnych podbic
Fotometria najczesciej na multi - chyba, ze wyjatkowo jasny pnkt w 1 miejscu to wtedy spot, MF ostatnio jakos bardziej mi pasuje
Czesto robie sobie bracketing z 3 kadrow (2EV) z wezykiem
Ogniskowe b roznie w zasadzie - w zaleznosci tez od terenu i tego co chce sie pokazac - zdarzalo mi sie juz robic na 200mm :) do panoramki pare kadrow
Chyba tyle - w razie czego pytaj o szczegoly, ktore Cie interesuja - aha czasami podglad ostrosci wlaczam - ale chyba bardziej dla zabawy hehe
fotografia cyfrowa
superfly
fotografia cyfrowa
2007-01-19 22:27:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mea, jesli moge cos powiedziec to powiem tyle ze ustawienia przyporzardkowane do obiektywów sa niepotrzebne, mam nikona d70 i D200 ze szkłem 18-70 nikkora i sigma 135-400 apo dg i nie mam ustawień odpowiednich do kazdego szkła. fotki robie na pełnym manualu, od przesłony i czasu po temperature barwową, wyostrzanie matrycowe na max, reszta na 0, robiąc RAW balas bieli mozesz regulować w PS czy innym programie do wywoływania RAWów,

mam nadzieje ze nie bedziesz pytał jakiej przesłony uzywac do pejzazu, jaka GO da taka a jaką inna przesłona, to sa sprawy intuicyjne, co to jest ostrosc hiperfokalna itp :)

nikon to bardzo intuicyjny aparat wiec bedzie dobrze, zgadzam sie ze wszystkimi co uzywają RAW,
jak pisał Calme statyw to nie odłączna czesc zycia fotografa, ale zdecydowanie do pejzazu mozna stosowac mniejsza przesłone od f12 do 18, przy mniejszych przesłonach f20, 22, 25 < swiatło juz zagina sie na krawedziach otworu przesłony wiec obraz moze nie byc dokładnie odwzorowany,

co do pomiarów to raczej tylko matrycowy, punktowy jest dobry do portretów czy uwypuklania głównego tematu na zdjęciu,
to chyba na tyle
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa