fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Format RAW a balans bieli !?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 08:29:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
po mojej ostatniej probie mam banalne pytanie - czy uzywajac RAW i nie ustawiajac balansu bieli uzyskam zawsze ten sam efekt przy wywolywaniu??

pytam bo moje ostatnie proby zakonczyly sie wielkim fiaskiem i do teraz nie moge wyciagnac nic ciekawego ze zdjec ktore robilem, fotografowalem na malym basenie przy swietle zastanym (wydaje mi sie ze przewazajace bylo swiatlo z jarzeniowek) i co i d.... - kolor wody i otoczenia jest nie do przyjeciea a o kolorze skory to juz lepiej nie wspomne - i w sumie nic z tym nie moge zrobic a probowalem na wszelkie sposoby,
wspomne ze aparat mialem ustawiony na AWB i z tego co sie doczytalem to w sumie nie ma najmniejszego znaczenia jaki balans ustawie w aparacie jesli robie RAW - swoja droga jest to dla mnie logiczne ale z praktycznego punktu widzenia to juz nie wiem....

moze ma ktos wskazowki przy jakich zrodlach swiatla jakie temperatury barwowe powinny byc stosowane?
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-03-14 09:04:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
RAW wywołasz do dowolnego WB - bez problemu, jednak .... jeśli w danej scenie masz do czynienia ze światłem z różnych źródeł o różnych temperaturach barwowych to często nie wywołasz takiego RAWa dobrze, ponieważ najnormalniej w świecie się nie da. Matryce słabo radzą sobie ze światłem mieszanym... dużo zależy od skali temperatury barwowej jaką możesz zadać w swoim konwerterze, np w Oly Studio minimum to 3 000 K plus regulacja o ok 500K w dół, czasem jednak spotyka się światło o niższej temperaturze wtedy trzeba wywołać w innym konwerterze.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 09:25:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przy czym nie polecam tu RAW Shootera, bo bydle jest strasznie zlosliwe i bardzo dziwnie bw ustawia. Ja, na przyklad, czesto ustawiam temperature recznie. I wszystko fajnie, dopoki nie wrzuce RAWa z RAW Shootera. Ten robi takie cuda, ze pokazuje temperature zupelnie inna i w kolorach miesza. Jak do tej pory najbardziej bylem zadowolony z Lightrooma, ale wersja beta juz mi wygasla :(
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-03-14 09:27:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ufraw probowales?
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 09:47:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czyli cmaera raw PS odpada? narazie poczatki z RAW'em i w sumie niewiele probowalem ;)
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 10:36:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme, UFRaw... coś mi to mówi... To nie jest to pod Gimpa na Linuksa? Czy coś pomieszałem?
Jeśli jest to to, co myślę, to próbowałem, ale mnie tyci zniechęciło. Jednak tylko tyci...
fotografia cyfrowa
Vojtas
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:09:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pablo3style a dlaczego nie korzystasz z Raw Image Task dostarczonym razem z aparatem?
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:13:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bo aparat mialem dostarczony bez oprogramowania... :(
narazie tylko PS z camera raw uzywalem i nie mam pojecia jak to porownywac z innym oprogramowaniem do wolania RAW - jaki soft warto sciagnac zeby potestowac ??
fotografia cyfrowa
Dj_AnT
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:16:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"jaki soft warto sciagnac zeby potestowac ??"

Catpure One - http://www.phaseone.com/
fotografia cyfrowa
Vojtas
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:41:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wywołując rawy w raw image task masz możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli w zakresie od 2800 do 10000K. trzeba tylko dobrać odpowiednią temperaturę barwową i w zasadzie powinno być git.

http://img214.imageshack.us/img214/8643/61503475ja5.jpg
fotografia cyfrowa
superfly
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:50:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja fotki zawsze robie na WB auto a potem wywołuje RAWy w PS CS2, mz idealnie sie do tego nadaje
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 11:51:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A do tego co Vojtas napisal mozesz jeszcze pokombinowac z selektywna korekta barw, gdyby wczesniej uzyskany efekt Cie nie zadowalal
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 12:24:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dj_Ant dzieki potestuje ...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-03-14 12:38:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ALe przeciez w PS2 z camera raw tez mozna bez problemu sobie ustawiac balans w zakresach niezaleznych od ustawien fabrycznych aparatu
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2007-03-14 13:22:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Camera RAW radzi sobie świetnie ale w przypadku światła mieszanego i zbyt dużych różnic w temperaturach barwowych (np. lampa błyskowa i zwykłe żarówki małej mocy lub o zredukowanej ściemniaczem mocy) może być problem. Miałem taką sytuację; tam gdzie błysk był mocniejszy pojawiało się niebieskie światło lub odwrotnie: całość leciała w żóło-pomarańczowe. Słowem z poziomu RAW nie dało się poprawnie ustawić WB. We wszystkich innych sytuacjach nie miałem problemu (w aparacie mam na stałe ustawione 5500K więc koryguję bardzo często)
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 13:36:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o cenna uwaga -czyli warto ustawic jakas srednia temperature barwowa w aparacie i tylko ja potem troche korygowac...
bede mial szanse potestowac niedlugo wiec sie napisze i pewnie przedstawie efekty...

a jaka temperature najlepiej ustawiac dla jarzeniowek??
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2007-03-14 13:44:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak pisałem: nie przestawiam, koryguję w RAW (i tak zawsze trzeba trochę korygować, więc czy więcej suwakiem ruszę w lewo czy prawo to i tak nie ma znaczenia)
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 13:56:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dobra, jedna rzecz, o ktorej tutaj nikt nie wspomnial - najlepsza metoda w dziwnych warunkach, to pomiar wb na biala karte (lub biale cokolwiek) w danym oswietleniu. I nie ma bata, musi byc dobrze.
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:12:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie będzie. Wyobraż sobie sytuację: przedmiot oswietlony świetłem żarowym ok 1600 - 1800K i mocna kontra z lampy.
fotografia cyfrowa
sh
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:20:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli w kadrze występują źródła światła o różnej temperaturze barwowej to nie ma cudów, by wszystko było OK ! Należy mieć świadomość, że człowiek widzi subiektywnie a aparat (a konkretnie matryce i klasyczne materiały foto) widzą obiektywnie i stąd też te różnice. Żaden program do obróbki sobie z tym nie poradzi, by na zdjęciu było taki widać, jak my (czyli ludzie) widzimy ! Należy zdecydować się, jaki wariant kolorystyczny jest znaczący i to wybrać.
Adobe Camera Raw jest bardzo dobrym program do obróbki raw'ów tylko należy go dobrze poznać. Na rynku pojawiło się dużo bardzo dobrych publikacji książkowych dotyczących obsługi ACR i PS, które dostarczają w przystępny sposób dużo cennych informacji dotyczących obsługi tych programów.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:20:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sprawdzę to przy okazji. Jeśli jednak będzie robione bez lampy, to nie widzę problemu.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:23:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BernArt - dzieki dzieki bo sluszna uwaga i chyba najlepsza w tym przypadku

wlasnie tak ustawilem balans przy ostatnich fotkach na basenie - tzn zrobilem zdjecie bailego kaloryfera i ustawilem na wzor balansu.....
ale faktycznie chyba biala kartka bedzie najlepszym rozwiazaniem... potestuje... ;)
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:36:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pablo, niekoniecznie musi to byc kartka. Ja w dziwnych warunkach korzystam z wszelkiego, co tylko jest biale i daje rade. Moze to byc sciana, koszulka... cokolwiek.
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2007-03-14 14:37:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oczywiście, to co pisałem wyżej dotyczyło tylko światła mieszanego i to o krańcowo różnych temperaturach i natężeniach. We wszystkich innych przypadkach Camera RAW sobie radzi (lub pomiar w aparacie)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa