fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Skaner
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:32:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam takie pytanko - co polecacie w kwocie tak powiedzmy do 1000zł - beda skanowane klisze z analoga
A jesli taki i taki model to dlaczego ?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:33:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak patrze na wybor i jakos epsony chwala - hmm
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:34:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A co masz zamiar później robić ze skanami?
Drukować, czy tylko do netu?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:36:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Musze sie dopytac jeszcze dokladnie - bo to nie dla mnie - jak sie dowiem zaraz napisze...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:39:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A tak wogole bo ja kompletnie jestem zielony w tej materii - na co nalezy zwracac uwage, co jest wazne w takim skanerze do tego typu zadan, itp, itd.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:40:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Do druku, obawiam się, że tylko dedykowany skaner do filmów może zapewnić dostateczną jakość.
A te są dużo droższe, ponieważ mało kto je teraz robi...
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:44:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
właśnie skanuję swoje stare negatywy plustekiem OpticPro ST64+ - nie ma dobrej marki, ale sprawdza mi się znakomicie, a kosztuje 370zł
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:44:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja mysle, ze raczej na 90% to nie bedzie do druku
fotografia cyfrowa
TomiU
fotografia cyfrowa
2007-04-13 18:48:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Epson. Z "plaskaczy" tylko Epson.
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:00:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.allegro.pl/item184606536_agfa_arcus_1200_profesjonalny_skaner_nowy.html
polecam, skanuje negatywy i slajdy bez szyby, mały obrazek, średni format, 4x5 cala, slajdy zaramkowane. Dobre profesjonalne oprogramowanie do skanowania. Myślę że w tej cenie, nie znajdziesz nic lepszego.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:00:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Aby "wyssać" z filmu małoobrazkowego wszystkie szczegóły, trzeba dysponować rozdzielczością skanowania od 4000 do 6000dpi. Ale już ze skanów około 3000dpi da się zrobić znośne odbitki A4 (naświetlane z rozdzielczością ~200dpi).

Przy skanowaniu slajdów ważna jest max. gęstość optyczna i skan wieloprzebiegowy (2-8x) redukujący szumy przetwornika CCD. Absolutne minimum to Dmax = 3.0 (kontrast 1000:1) ale taki skaner powiedzmy sobie szczerze nie poradzi sobie z Velvią lub nawet z lekko niedoświetloną Provią. Tak więc kompromisowo Dmax powinno wynosić 3.6 (kontrast 4000:1) a lepiej 3.8 (6000:1). Bardzo drogie skanery biurkowe miały Dmax = 4.2 (np. Minolta Dimage Scan Multi Pro).
Tu niestety producenci mydlą oczy podając "obliczeniową" Dmax, czyli np. dla skanera z przetwornikiem 16-bitowym 4.8 (kontrast 65000:1), ale to jest tylko wynik obliczeń, który nijak się ma do rzeczywistej dynamiki sprzętu.

Przy negatywach dobrze jest mieć możliwośc skanu nieskorygowanego, w negatywie (czasami nazywa się to trybem liniowym - "linear"). Niestety, ale wiele sterowników skanerów jest przystosowanych do potrzeb standardowego odbiorcy minilabowej sieczki: wewnętrzene algorytmy produkują obrazy przekontrastowane z wypalonymi światłami i smołą w cieniach, z którymi NIC się nie da już zrobić. Dlatego bezpośredni skan plus odwrócenie barw i korekta w fotoszopie jest często jedyną metodą uzyskania znośnych odbitek.

B. przydatne jest ICE - bez niego porysowane negatywy to koszmar; od retuszu wszystkiego może się odechcieć.

Obawiam się, że obecnie, jeśli chodzi o dedykowane skanery do filmów, na placu boju pozostał tylko Nikon...
I kosztuje to od ~2500 wzwyż... Kiedyś była jeszcze Minolta. Używana Minolta Dimage 5400 II byłaby idealna. Ewentualnie używany Nikon...
Ale to oczywiście wtedy, gdy chce się foty przelać na papier no powiedzmy w A4-A3. Do netu, mniejszych formatów i negatywów może starczyć jakiś lepszy płaszczak z przystawką do filmów.
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:01:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bez szyby, w sensie że nie skanowane przez szybę, jak to ma miejsce w innych plaskaczach
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:04:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ok - to sluchajcie juz wiem mniej wiecej jak sprawa wyglada - osoba zainteresowana chce skaner do wlasnego uzytku - czyli skanowanie kliszy i negatywow - do pozniejszej obrobki w programie graficznym - a potem robienia z tego odbitek - ale tez nie jakis wybitnie "jebitnych" rozmiarowo :), w necie raczej tych zdjec nie bedzie wystawiac - taka domowa robota - chce aby max juz naprawde granica to bylo to 1000zł - i zeby skaner byl w miare dobry w tym segmencie economo
Szukalem wsrod tych epsonow i znalazlem model Skaner EPSON Perfection V350 http://www.komputronik.pl/Skanery/Epson/Skaner_EPSON_Perfection_V350/pelny,id,34367/
Nie wiem tylko czy bedzie do tego zastosowania pasowal - czy ktos moglby cos polecic z Epsonow ?
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:17:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Patrząc po parametrach: styknie. Ale jak to będzie "w praniu"...?
Zależy co mogą sterowniki.
A czy nie "polegnie" na slajdach - od szumu przetwornika (Dmax jest poza tym trochę mała...).
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-13 19:23:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No wlasnie - praktyka najwazniejsza - czy ktos z Obiektywnych ma moze ten skaner i moglby napisac jak sie sprawuje ?
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2007-04-13 21:45:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mam ten co Ci poleciłem, jest OK, ale to skaner SCSI
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-04-14 14:21:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzieki za pomoc :)
fotografia cyfrowa
Andresz
fotografia cyfrowa
2007-04-14 14:43:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pewnie niedrogo kupi sie uzywany Nikon Coolscan IVED, to jest 3 generacje wstecz (dzieki temu cena powinna byc umiarkowana), ale skanuje bardzo ladnie, wiem bo mialem.
fotografia cyfrowa
ol0lo
fotografia cyfrowa
2009-04-04 18:14:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Gdzie mogę znaleźć próbki możliwości skanerów do 1000 zł?? Zastanawiam się czy jest sens kupna takiego sprzętu. W sumie chodzi mi tylko o zeskanowanie starych klisz i ich ewentualną publikację w internecie.
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-04-04 19:37:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jakby nie liczyć zeskanowanie kilkudziesięciu filmów i publikacja w necie.....najtaniej wyjdzie zapprzyjaźnic się z jakims
labem i zlecić im skanowanie.
Ceny jakie "chodzą" w necie np/ www.skanowanie.pl czy jakoś tak (np 5 zł/klatke 6x6) są czysto teoretyczne.
Skanuję średni format za ułamek tej kwoty, ale przyznaję, że robię to w labie z usług którego korzystam od wielu lat.
Trzeba też pamiętać o czynniku czasowym.
Skanowanie to czasochłonne zajęcie.

Mimo powyższych uwag...małą klatkę skanuje sam, bo należę do ludzi którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą.





fotografia cyfrowa
ol0lo
fotografia cyfrowa
2009-04-05 22:46:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mimo wszystko wolałbym mieć swój skaner, ponieważ filmów do skanowania może być więcej;)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa