fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Problem z filtrem podczerwieni
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-04-22 12:17:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam!

Jakiś czas temu kupiłem filtr Hoya IR R72 i mam pewien problem. Nie wiem, czy jest to moze wadliwość mojego egzemplarza, czy po prostu te filtry działają tak na światło.
Mianowicie chodzi o to, iż kiedy robię zdjęcia "ze" Słońcem i w dużej części na zdjęciu jest niebo to w środku kadru pojawia się idealnie okrągła jaśniejsza plama. Gdy zwiększę przysłonę, bądź zmniejszę czas plama maleje. W innych przypadkach kompozycyjnych takie zjawisko nie występuje.

Na pewno nie jest to wina matrycy ani obiektywu i dlatego chciałem się zapytać czy może mój filtr ma jakąś skazę, czy po prostu jest to normalne, iż tak skupia światło w centrum kadru.
fotografia cyfrowa
epos
fotografia cyfrowa
2007-04-22 13:33:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam... a jaki posiadasz aparat? pytam dlatego, że zagadnienie to ćwiczyłem z Canonem 30D i jak się okazało jest to nie możliwe......
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2007-04-22 13:42:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ta plama to prawdopodobnie wina obiektywu
filtr jest ok
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-04-22 14:23:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Posiadam wlasnie Canona 30D, obiektyw jest czysty, co prawda jest to kit ale nie sadze zeby robil az takie dowcipy.
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2007-04-22 14:30:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
podepnij inny obiektyw i sprawdz bo to nie chodzi o to czy jest on czysty czy tez nie, to raczej kwestia jego podatnosci na to zjawisko
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-04-22 14:59:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z tego, co dotąd czytałem jest to właśnie wina obiektywu. Pytaj iceman'a, on ma duże doświadczenie w IR.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-04-22 15:47:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aha, czyli w takim ukladzie z moim filtrem wszystko jest ok?
fotografia cyfrowa
epos
fotografia cyfrowa
2007-04-22 17:07:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to wszystko jasne....właśnie doczytałem się kiedys na różnych stronach www i opinni Icemana ale nie chce bez jego zgody publikować tego tekstu
który do mnie napisał ale generalnie co do Canona 30D to to, że ma on mocny filtr na matrycy. Praktycznie nie przepuszcza podczerwieni i dlatego słabe efekty i nie nadają się do tego typu zdjęć. Takze nie jest żadna przyczyna obiektywu. Również musiałem z tego zrezygnować, można oczywiście zabawić sie w małą przeróbkę Canona ale mz. nie warto i szkoda sprzętu.
Dodam, iż ten problem nie wystepuje w 20D a w 30D tak, dodam iż Nikon D80 ma ten sam problem, to tak nawiasem mówiać dla zainteresowanych.
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
emet_b
fotografia cyfrowa
2007-04-22 18:07:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zasmuciłeś mnie wiadomością, że z D80 też nie poszaleje w IR, ale dobrze wiedzieć przed zakupem filtra, a nie po ;]
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-04-22 18:25:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzieki za pomoc! :)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa