fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Konstruktywne Krytyki
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-15 21:57:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czy minusy za konstruktywne krytyki mamy wystawiać w momencie, gdy nie zgadzamy się z autorem wypowiedzi, czy wtedy, gdy wypowiedź sama w sobie jest niskich lotów?
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-03-15 22:17:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Regulamin chyba nic o tym nie mówi (a prawdę mówiąc - nie pamiętam :).
A moje reakcje na krytyki z reguły (ale nie zawsze!) są takie:
- obojętne (nic nie stawiam)
- krytyka jest oczywista (nic nie stawiam)
- krytyka jest moim zdaniem konstruktywna i się z nią w pełni zgadzam (stawiam +)
- krytyka jest ok, ale się z nią nie zgadzam (stawiam -)
- krytyka jest ok ale dyskusyjna - wtedy różnie, czasami piszę własną krytykę...
Mnie natomiast ciekawi kiedy piszecie krytyki - co jest bezpośrednim powodem, jakie zdjęcia krytykujecie ?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-03-15 22:31:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja najczesciej pisze krytyke gdy zdjecie jest dobre ale z jakis powodow niedopracowane i w zasadzie wystarczy pare drobnych zmian aby naprawde zyskalo blasku
Czasami pisze krytyke przy zdjeciach gdzie nikt nie zauwaza ewidentnych bledow albo wogole nie ma komentarzy
Sporo krytyk pisze przy makro - bo nie ukrywam, ze jest mi najb bliskie i co nieco wiem w tym temacie :)

A czasami z potrzeby serca :)))))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-15 23:14:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja piszę krytyki, gdy zdjęcie jest świetne, ma w sobie coś co zwraca uwagę: pewną doskonałość wymowy, jakieś niedopowiedzenie, nieodgadnioną tajemnicę, przekazuje coś, albo ma potencjał, który należy odkryć.
fotografia cyfrowa
Kobieta
fotografia cyfrowa
2006-03-15 23:18:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
PhotoM! Ja wtedy właśnie piszę komentarze... Krytyki, gdy chciałabym coś wnieść... coś co dotyczy warsztatu... kadru... światła itd... Vera
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-15 23:21:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No niby tak, ale równocześnie krytyka nie odnosi się tylko do techniki, wartość dzieła raczej rzadko jest mierzalna nastawami w aparacie. Poza tym wątek miał dotyczyć plusów i minusów. Doczytałem w regulaminie, że minus onzaczać ma krytykę mało wartościową a mam wrażenie, że minusy wstawia się tutaj za krytykę niezgodną z opinią czytelnika/oglądającego.
fotografia cyfrowa
Lizak
fotografia cyfrowa
2006-03-16 07:24:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja to pisze malo krytyk bo niewiele sie znam :D Jak juz pisze to naprawde zdjecie musi bys kopana. :D
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-03-16 08:50:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czesto mam podobny dylemat
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-03-16 09:15:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
można zawsze w swojej krytyce ustosunkować się do odpowiedzi poprzednika. nawet jeśli przy okazji powtórzysz, że zdjęcie nadaje się do kosza, to nie zaszkodzi (być może nawet do autora szybciej ów subtelny fakt dotrze ;))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 09:38:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale w regulaminie jest napisane, że określa się czy krytyka jest wartościowa. A przecież może być wartościowa, nawet, gdy się z nią nie zgadzamy. (Swoją drogą krytykowanie krytyk brzmi zabawnie).
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2006-03-16 09:44:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witajcie,

Dobrze, ze temat konstruktywnych krytyk został poruszony, ubiegliście nas o włos z uruchomieniem wątku. Od wczoraj można przeglądać w liście najnowszych krytyk w galerii ich oceny a dzisiaj zobaczycie nową funkcję na Obiektywnych, przygotowywaną od dłuższego czasu. Pisanie jak również ocenianie konstruktywnych krytyk budzi wiele emocji. Widzimy również, że pojawia się wiele niejasności. Chcielibyśmy dzisiaj z Wami na ten temat podyskutować. Więcej już za parę godzin.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 10:32:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zasadzie chyba wystarczy powiedzeć, czy podoba nam się sposób krytykowania a nie poglądy wyrażane przez autora krytyki. Myślę, ze krytyka jest raczej umiejętnością dostrzegania i werbalizacji tego co widzimy, czujemy, odbieramy za pośrednictwem fotografii. Uwagi odnośnie techniki powinny więc dotyczyć tego co pozwoli fotografii być lepszą właśnie w tym kontekście a nie tylko zgodną z naszymi przekonaniami. Minusy są dla mnie niezrozumiałe i niepotrzebne.
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-03-16 10:50:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
adminie - wlasnie cos takiego chcialam zaproponowac :)
fotografia cyfrowa
asot
fotografia cyfrowa
2006-03-16 11:35:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie no świetny pomysł na głównej stronie ;)

Pozdrawiam ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 13:29:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kolejny z pomysłów brzmi: skoro przy ocenianiu zdjęcia wypada to uzasadnić, więc to samo można zrobić z plusami i minusami dla krytyk, bo i tak słowne uzasadnienie jest bardziej wartościowe, niż punkty. Oczywistym jest, że plus można postawić z uzasadnieniem: "zgadzam się", ale przy minusach warto by napisać jeszcze: ", bo...". Z drugiej strony wyjdzie masło maślane - krytykowanie krytyk i kolejne pole do popisu, dla lubiących zażarte dyskusje, zahaczające o prywatne wycieczki. Cały czas dochodzę do wniosku, że wystarczy, że ludzie będą dawali znać, że krytyka wywarła na nich wrażenie, pozwoliła spojrzeć inaczej na dzieło, wciągnęła poszukiwaniem w fotografii tego co osoba krytykująca zauważyła.
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:08:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak mi się zdaje, czy się w konstruktywnych krytykach ruch zrobił większy? ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:17:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Admini do wieczora poczytają i może coś zaproponują ;)
fotografia cyfrowa
adminjk
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:20:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A co mamy poczytać? Bo jeżeli chodzi o ten wątek, to już go przeczytaliśmy.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:27:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hi, hi ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:27:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uderz w stół a nożyce się odezwą ;)
fotografia cyfrowa
adminjk
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:29:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
photoM --> Przyznam, że nie rozumiem.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:37:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobrze, już śpieszę z wyjaśnieniami. Wczoraj zaczął mi się weekend... :)
fotografia cyfrowa
czarna_mamba
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:39:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
photoM: Czyżby w takim razie przed wejściem do serwisu trzeba by dmuchać w balonik? :)
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:41:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam,

Oto oficjalna wykładnia zasad konstruktywnej krytyki. Zapraszamy do czytania i dyskusji. Później te informacje zostaną również umieszczone w FAQ.


Kontruktywna krytyka
Konstruktywna krytyka powinna w wyraźny sposób odróżniać się od komentarzy. W dobrej krytyce autor, jak i inni oglądający zdjęcie znajdą wskazówki pozwalające poprawić warsztat. Nie należy jednak zawężać krytyki do wyłącznie technicznych wskazówek. Dobra krytyka może pokazywać zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty fotografii. Warto pamiętać o poprawności językowej, odpowiedniej interpunkcji i dobrym stylu. Tak napisana krytyka z pewnością będzie odbierana jako bardziej profesjonalna. Oczywiście, jak wszędzie, wodolejstwo nie zawsze bywa konstruktywne – doskonała krytyka może być napisana w jednym krótkim zdaniu.

Ocenianie krytyk
Wszyscy użytkownicy poza autorem zdjęcia mogą oceniać napisaną krytykę stawiając obok niej znak + lub -. Plusem użytkownik nagradza krytykę, którą uznaje za wartościową, dzięki której można zauważyć nowe rzeczy, uzmysłowić sobie inne podejście do fotografii. Ocenę pozytywną dobrze jest postawić przy krytyce, która celnie opisuje aspekty zdjęcia, jak również pokazuje sposoby jego ulepszenia.

Ocena ujemna zarezerwowana jest dla krytyk, które niewiele wspólnego mają z konstruktywnym podejściem. Nie opisują aspektów zdjęcia ani nie pokazują wskazówek do ulepszenia warsztatu. Minusem można ocenić krytykę, którą autor napisał niedbale, na odczep się, w którą nie włożył zbyt wiele wysiłku. Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy.

Panel polecane krytyki
W panelu polecanych krytyk na stronie głównej pojawiają się krytyki uznane przez administratorów i moderatorów serwisu za najbardziej wartościowe. W ciągu dnia prezentowane są trzy krytyki, każda przez osiem godzin w następujących porach: 2:00 – 10:00, 10:00 – 18:00, 18:00 – 2:00.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2006-03-16 14:48:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy."
Bardzo podoba mi się ten fragment.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa