fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Szybki program do przeglądania zdjęć
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Bicki
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:05:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witojcie. Szukam dobrej przeglądarki do zdjęć. Zależy mi by: otwierała rawy (30D) nef (d200) i inne formaty ( tiff, jpg ). Dobrze by było, bo automatycznie odwracało zdjęcia.

Przerabiałem asdsee od wersji bodaj 4 aż do 9, jednak prędkość działania mnie nie zadowala.
Ostatnio testowałem fast stone image viewer - szybka, ale gubi się przy tiffach ( pokazuje "sprane kolory" - można włączyć funkcję poprawiania, ale w tedy jedno zdjęcie wyswietla się po ok 8 s.).

Nie polecajcie mi Adobe Lightroom, bo to progs graficzny, a nie przeglądarka.

Macie jakieś dobre typy ? (tylko bez adobe bridge irfanview proszę...)
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:07:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ustaw i image viewer zeby nie wyświetlała w cmyku tylko w RGB :)
fotografia cyfrowa
Bicki
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:11:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Używam Fast stone max view...nie mam tam czegoś takiego..
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:15:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie znam tej przeglądarki... ale spróbuj znaleźć cos o tifach i składowych koloru, bo moze tam cos jest ustawione inaczej i jpg wyswietla ci inaczej a tiffy inaczej
ja używam irfan view i tam tez miałem taki myk... pokombinowałem i wyswietla mi tak samo tifa i jpg
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:19:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przeglądarka to jedno, ...ważne też co się ma pod "blachą"
2GB RAM`u
2jaja w procku
parę-naście potoków renderujących w grafice również nie zaszkodzi

to takie min. przy zabawie w "cyfrową ciemnie" ;D) nie robiąc sobie częstych musowych przerw na kawę ;)
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:24:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hehe .. prawda prawda :)

ja tam mam 4GB i mi mało :(((
krajobraz jak obrobie na 16 bitów... to mam bagatela 60 MB zdjecie... przy pracy na warstwach jeszcze to sie robi 160-200 MB plik :)

Bicki... ale z tego co wiem... to chyba 99% przegladarek bedzie inaczej wyswietlało tifa... a RAWA to juz wogóle smiesznie wyswietla... nie wiem z czego bierze te ustawienia... ale raz jest inny kolor raz inny..

proponuje nie kombinowac za wiele... i ustawic w aparacie zeby ci robiło RAW z jpg...
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:28:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Haa dokładnie - mi ostatnio na Shopie przy warstwach podniosło Plik wymiany do 2.5GB - choć mam ustawione w rejestrze, że dopiero o niego woła przy zużyciu 90% fizycznej :( ale to na moment - bo komp do wolnych nie należy ;P)
fotografia cyfrowa
naga
fotografia cyfrowa
2007-06-13 12:57:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a jak kalibrujecie kolor kochani? softłerowo aj min?
mnie nadal przerasta wydobycie z drukarki sensownej odbitki (ale to będzie mnie przerastać tak długo, jak długo będę robić na laptopie:)
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 14:39:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bicki - mam podobne odczucia jeśli chodzi o FastStone'a
Osobiście podglądam w nim tylko RAW-y i służy mi tylko do szybkiej oceny kadru i względnej ostrości.
Tiffy i całą resztę oglądam w ACDSee9 i o ile zwykło się mówić o tym programie, że to totalny żółw tak pozytywnie mnie zaskoczył. Wkurzające jest tylko to iż w tym okienku wstępnego podglądu nie ma bezpośredniego dostępu do exifa.

naga - myślę, że dopóki nie zmienisz laptopa to trudno będzie z tymi odbitkami.
Ja kalibruję sprzętowo, software'owo to czysta zgaduj zgadula :) - choć oczywiście to lepsze niż nic.
fotografia cyfrowa
naga
fotografia cyfrowa
2007-06-13 14:43:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w długim okresie i monitor, i kalibrator oczywiście :)
/muszę przyznać, że softłerowo, mimo _pewnych_ wysiłków, operowanie profilami koloru nadal jest dla mnie zagadką/
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 14:47:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To zobaczysz co będzie później :)
Im dalej w las tym więcej drzew :D
fotografia cyfrowa
naga
fotografia cyfrowa
2007-06-13 14:53:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czy chcesz przez to powiedzieć, że sprzętowa kalibracja nie rozwiązuje problemów z drukowaniem i że byłam naiwna wierząc? i że muszę sobie zrobić profil do drukarki i inne straszne rzeczy?
;)
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 15:07:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehe - mniej więcej tak :)

Kalibracja monitora tak naprawdę daje Ci tylko pewność, że to co widzisz na ekranie jest teoretycznie wyświetlane poprawnie i oczywiście nie ma to związku z dalszym drukowaniem.

W celu osiągnięcia dokładnie takich wydruków jakie chcesz musisz posiadać profil sprzętowy urządzenia na jakim będziesz drukować - czyli właśnie drukarki.
Dysponując nim zostaje Ci tylko odpowiednie przekonwertowanie zdjęcia z uwzględnieniem charakteru drukarki. Tu żeby nie było tak łatwo masz do dyspozycji kilka metod konwersji (np w oparciu o średni rozkład kolorów, nasycenie itd). To oczywiście ma największy sens jeśli posiadasz sama taką drukarkę.

W przypadku labów jest już nieco trudniej.

Spora część ludzi robi też w inny sposób. Mając właśnie jakiś zaufany lab, kalibrują monitor pod odbitkę wzorcową. Dobra strona tego jest taka iż późniejsze odbitki naszych zdjęć są (a przynajmniej powinny być) bardzo powtarzalne i takie jak chcemy. Wadą - ustawienie monitora jest teraz bardzo selektywne i być może skrajnie odmienne od tego co zobaczą inni podczas przeglądania tych samych zdjęć na www :)

Ogólnie temat naprawdę ciekawy (i zawiły) - ale tutaj autor wątka chce raczej dowiedzieć się czegoś o tej przeglądarce, więc nie róbmy mu OT :)
Pozdr
fotografia cyfrowa
naga
fotografia cyfrowa
2007-06-13 15:13:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dzięki anyway:)
fotografia cyfrowa
Bicki
fotografia cyfrowa
2007-06-13 15:58:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ok... to może ja opiszę mój problem.

Trzaskam rawa 30D -> wrzucam do lightroom -> nanoszę korekty ->za pomocą lightrom -> otwieram przetworzone zdjęcie w PS CS2 ( jako 16 bit plik PSD)

Nanoszę kolejne poprawki, i zapisuję wynik jako nieskompresowany plik TIFF.

Do tej pory zdjęcie wygląda ok, i wszystko gra.

Teraz próbuję podejżeć tego TIFFa w faststone ( zarówno w max viev, jak i image viewer). Kolory są zupełnie inne "sprane". To samo w ACDsee photo manager 9.

W FastStone Max View pomaga włączenie w opcjach tzw CMS ( color management System - i w opisie: CMS works for JPEG and TIFF files with embedded ICC)
Po włączeniu tego - o dziwo - tiffy wyglądają tak jak pamiętam, jednak czas ich wyświetlenia jest makabrycznie długi ( ok 10 - 15 sek).

Jedyny "program" który - o dziwo - nie ma problemu z wyświetleniem tego co napłodziłem - to standardowy podgląd w windows !

I teraz.. jaką mam pewność że zdjęcie w fotolabie wyjdzie tak jak zapisywałem je w PS ( do tiffa), bo jeśli wyjdzie tak jak pokazuje ACD See czy standardowo Max View) to para młoda poda mnie do sądu.
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:04:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bicki
Czy w PS podczas zapisu "Save for Web" kolory też się tracą ?

Zrób dla mnie taką rzecz :

- w PS zaznacz View -> Proof Setup -> Monitor RGB

i włączając kombinację CTRL+Y zobacz czy całość się zmienia tak jak mówisz

Jeśli pracujesz w przestrzeni Adobe1998 to obstawiam, że w trybie podglądu (/Monitor) kolory przyblakną
Jeśli w sRGB to kontrast trochę się wzmocni.
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:07:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja ci powiem tak...

jesli zapisujesz plik do tifa i zapisujesz w RGB to z labu wyjdzie tak jak widzisz... no może minimalne róznice w kolorze... oczywiście mówimy teraz o poprawnie skalibrowanym monitorze... dokładnie to co pisał wyzej @regis...

bo ja sie tak zastanawiam i mam wrazenie ze zapisując do tifa w PSie masz ustawione zeby zapisywał do CMYKA, lub tez konwertujesz z RAWA do CMYKA

jeśli tifa masz w RGB to większość przeglądarek MUSI go wyswietlac poprawnie!!!!

p.s.
weź jedno zdjecie zgraj na pędraka i niech ci na miejscu zrobią jedna fotke 10x 15 - to tylko 30gr...

a najprościej jak nie masz skalibrowanego monitora to weź zrób odbitke 13x18 lub 20x30 i weź ją połóż obok kompa... i tak kręć suwakami monitora... az bedziesz widział prawie to samo co na zdjeciu :)

może to śmieszne moze nie ale dużo ludzi tak własnie "kalibruje" monitory - zreszta teraz przepisuje to co pisał @regis :D

fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:08:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hehe @regis mnie ubiegł :)
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:12:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bicki... jesli możesz wyslij mi jedno zdjęcie na dkstudio@dkstudio.pl
sprawdze
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:14:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nawet wyślij kawałek tego zdjecia 5x5 cm tylko w tifie... i nie zmieniaj ustawien...

skadruj taki kffffadracik i wyslij
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:20:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kuma :)
No to jest najprostszy sposób - tylko wiesz co potem często bywa po takiej kalibracji :)
Że tak dyplomatycznie się wyrażę "żywiołowa dyskusja nt tego co widzimy na www" :)
No ale tak to już jest z tym całym CMS
Dochodzi do tego fakt iż większość (jak nie wszystkie) przeglądarki www uwzględniają tylko przestrzeń sRGB i mamy czasem obraz nędzy i rozpaczy :]
A tak coś na wesoło :
Pamiętam jak kiedyś w Polsce szukałem labu, udostępniającego profile barwne ich maszyn.
Chciałem zadzwonić, by dowiedzieć się jaki rodzaj konwersji z ich praktyki jest najskuteczniejszy.
Ich główny technik (który jak wcześniej mi mówiono był po iluś tam szkoleniach w tym temacie itd) powiedział że im więcej się uczy tym mniej wie :D:D
Hehe
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:28:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no wiem co jest potem :) bo sam sie pare razy przejechałem :)
i w koncu pojechałem do drukarni po profil Speedmastera :) - oczywiście nie dostałem... ale przyjechał od nich koleś i ustawił mi monitor :)
co mnie kosztowało troche - no ale...

a tak na marginesie... jesli nie zmieni profilu na CMYKA... to z labu wyjdzie całkiem OK...
pytanie tylko jak mocno ingerował w zdjęcie... bo ja ostatnio robiłem żonie zdjecia w studio... i na monitorze miałem ok, a z labu wyszła na zdjeciu poświata jak z reflektora - efekt był całkiem ciekawy - dlatego tez nie reklamowałem tego zdjecia - choc z drugiej strony nie wiem czy to nie była moja wina...

bo na zdjeciu zrobiłem winiete i być może ta winieta tak dziwnie wyszła...
fotografia cyfrowa
naga
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:28:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to ja dalej ten ot, choć coraz mniej mi się wydaje, że to taki off:)

jak ostatnio walczyłam z wydrukami, znalazłam w necie profil kolorystyczny mojej drukarki (producenci papieru są tak mili). przy drukowaniu wybrałam go do renderowania kolorów. myślę, że gdybym kalibrowalny i skalibrowany monitor, powinno to dać efekty. mylę się?
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2007-06-13 16:41:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kuma - teoretycznie tak - pytanie jak bardzo zależy mu na wierności zdjęć. Obstawiam, że bardzo - w końcu to ślubne i tam mimo wszystko ma to kluczowe znaczenie.

naga - dokładnie - widzę, że temat poszedł dalej - więc nie ma problemu ;)
Powinno pomóc, w 100% nie będzie pewności - bo dobry profil jest przypisany do konkretnego papieru, Ty posiadasz taki ogólny maszynowy (generic). Pozostaje więc metoda prób i błędów.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2007-06-13 17:07:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Profilab daje profile maszyn...
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa