fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
pierwsze kroki: rozcieńczanie wywoływacza
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
jonathanvoda
fotografia cyfrowa
2007-07-06 21:12:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
witam,

Zaczynam dopiero przygode z ciemnią (i najwyraźniej sam jestem ciemny)... Wybaczcie, więc być może głupie pytanie.

Kupiłem wywoływacz Ilford ID-11 na 1litr. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli coś źle zrozumiałem.

Według instrukcji przygotowuje 1l roztworu maksymalnie stezonego tzw. "stock". Mam zamiar wołać średni format. Według instrukcji dołączonej do koreksu (kaiser) potrzebuję 590ml roztworu roboczego (zaokrąglam do 600ml).

Powiedzmy, że rozcieńczam 1+1 czyli 300ml stock + 300ml woda, tak?
w przypadku 1+3 jest to 150ml stock + 450ml woda?

W czym (domowym sposobem) przechowywać wywolywacz? W czym mieszać wywoływacz (naczynie szklane/plastikowe/metalowe)?

Jak mają się proporcje do ilosci wołanych filmów?

więcej grzechów nie pamiętam

pozdrawiam
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2007-07-06 21:32:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wywoływacza najlepiej nie przechowywać ale jeśli musisz to najlepiej w stężonej formie, w naczyniu zalanym pod korek. Służą do tego plastikowe butelki, wyglądem przypominające rurę od odkurzacza.
Do mieszania roztworów najlepiej kupić szklaną menzurkę z podziałką i bagietkę czyli szklaną laskę.
Pzdr :)
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2007-07-07 14:49:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ID-11 po rozcieńczeniu do formy roztworu roboczego, można przechowywać do 6 miesięcy w chłodnym miejscu i bez dostępu powietrza. Tak jak napisał Jurek, służą do tego butle harmonijkowe. Roztwór roboczy może być użyty do bezpośredniego wywoływania, lub jako baza do robienia roztworu rozcieńczonego tuż przed wywoływaniem. Roztwór 1+3 to tak jak napisałeś np. 150ml stock + 450ml wody destylowanej. Taki rozcieńczony roztwór jest bardzo nietrwały, przez co może być mniej ekonomiczny.
Z jednego litra roztworu roboczego ID-11 można wywołać 10 filmów. Jeśli wywołujemy roztworem roboczym (bez rozcieńczania) pamiętamy o zwiększaniu czasu wywoływania czyli +10% do każdej następnej rolki.
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2007-07-07 19:46:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Krzysztof napisal o butlach harmonijkowych...jesli ktos takiej nie posiada mozna do normalnej butli, w ktorej przechowujemy roztwor roboczy wrzucic szklane kulki...w ten sposob podnosi sie poziom roztworu i nie ma dostepu powietrza. To tylko taka mala ciekawostka gospodyni domowej ;)
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2007-07-07 23:27:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Świetna rada droga gospodyni domowa ;))
lolo, chwilowo nie dysponuję czasem,
może wkg albo hobbes, może _M, a może kto inny kto ma doświadczenie w chemii fotograficznej.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2007-07-08 12:21:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Proponuję na prv do wkg napisać ;)
fotografia cyfrowa
gouomb
fotografia cyfrowa
2009-03-04 14:50:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
trzeba odczekać jakiś czas przed wołaniem, czy można od razu wołać po wymieszaniu ID-11?
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-05 10:13:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Anita
czytałem też teorię kulkową
ale skąd takie kulki się bierze?

a tak nawiasem myślę, że prościej użyć plastikowej butelki po wodzie
butelkę można tak uformować, że wywoływacz będzie "po korek".



fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2009-03-05 11:22:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tylko czasem butla nie przezywa formowania i jest ZONK. :)
Nie warto szukac takich oszczednosci...
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2009-03-05 12:33:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a na kulki są dwa sposoby. albo udajemy się do sklepu z zabawkami i kupujemy /lecieć w kulki :]/, albo sposób przyjemniejszy - opróżniamy kilkadziesiąt butelek finlandii /czysta lub smakowa - wedle gustu/ po czym rozbrajamy korek przeciwwlewny i w środku mamy szklaną kuleczkę :]
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2009-03-05 18:08:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Gsowa,
Ja moge znalezc takie kulki w kwiaciarniach (uzywane sa do ustabilizowania lodyzek w szerokich wazonach), w sklepach dla hobby-stow...itp :)
Butelka po wodzie...moze to i dobry pomysl, ale mysle, ze butelki powinny byc ciemne (zeby ograniczyc dostep swiatla); chyba woda sprzedawana jest raczej w przezroczystych i "jasnych" butelkach :)
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-05 19:16:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
trzymam w piwnicy , wiec problem swiatła odpada
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa