fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Trwałość migawki
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:14:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pytam tak z ciekawości :) Może ktoś ma z tym jakieś doświadczenie.

Producenci zawsze podają jaka jest trwałość migawki. Chciałem więc zapytać, czy jest to taki "limit bezpieczeństwa", po którym po prostu nie znamy dnia ani godziny i migawka może paść po 1000001 albo po 100250 albo równie dobrze po 150 tys? Bo wątpię aby rozpadła się równo po 100 tys. :P
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:19:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Im bardziej profesjonalny sprzę tym trwalsza migawka
np E-1 to 150 000, 5D to 100 000 .. stara leica m6 to podobno 500 000 ...
....z tym, ż epo przekroczeniu tej liczby migawki nie przestają działac (to jakiś chory mit) one przestaja trzymac czas.

np masz zrobione 300 000 zdjęć E-1 a migawka działa dalej tylko czas 1/2000 nie powoduje otwarcia migawki na 1/2000 a na czas krótszy lub dłuższy zalezy od konstrukcji.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:25:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To ci ciekawostka. Nawet nie słyszałem o takim zjawisku. Oczywiscie nie ma szans, żeby sprawdzić stan przed zakupem np. używanego sprzętu?
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:27:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Im bardziej profesjonalny sprzę tym trwalsza migawka"
Wiem, wiem :) Podałem dla przykładu 100 tys :)

"np masz zrobione 300 000 zdjęć E-1 a migawka działa dalej tylko czas 1/2000 nie powoduje otwarcia migawki na 1/2000 a na czas krótszy lub dłuższy zalezy od konstrukcji."

Jednak rozumiem, że dane EXIF będą i tak wskazywać 1/2000, mimo że np czas otwarcia będzie dłuższy?

"To ci ciekawostka. Nawet nie słyszałem o takim zjawisku. Oczywiscie nie ma szans, żeby sprawdzić stan przed zakupem np. używanego sprzętu?"

Możesz sprawdzić w danych EXIF po zrobieniu zdjęcia, które to było :)
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:37:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jasna sprawa EXIF pokaże to co wybierasz a nie rzeczywisty czas otwarcia, tak dobrze to nie ma :D

Są urządzenia którymi się sprawdza czy migawka trzyma czas ale nie wiem który serwis na to stać :)

Kiedyś widziałem test aparatów używanych profi analog (z 7 lat temu) o przebiegu ponad 200 000 - wyszło, ze EOS 1V najlepiej trzymał czasy razem z Leica M8 a najsłabiej Minolta 7.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:41:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Możesz sprawdzić w danych EXIF po zrobieniu zdjęcia, które to było :)"

A co z analogami? Np. przytoczony M6?
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-08-07 14:54:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm.. z analogami to nie wiem.
W każdym bądź razie mechaniczne aparaty typu zenit na pewno nawet od nowości nie trzymały czasów. Mechanika nie podparta elektroniką nie ma szans być w 100% dokładna :) Piszę to z doświadczenia :)

Remontując motocykle nieraz próbowałem regulować mechaniczny zapłon (nowy) i w sumie nie ma możliwości zrobić tego tak, aby chodził idealnie równo.
Kiedy wstawisz elektroniczny chwila regulacji i od razu chodzi jak trzeba :)))
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:01:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak to co? Wybierasz czas pokrętłem i wierzysz, że jest taki jak ma być ;)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:05:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o ciekawe! niesłyszałem

ps> to po tym czasie - trzeba być wróżka i nie zgodne z podanymi czasy dobierać ;P)))
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:09:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trzeba robić poprawkę jak dla IR. ;)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:14:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Typowe trwałości układu migawka + transport z czasów 'kultowych' analogów:

Aparaty profesjonalne i niektóre tzw. półprofesjonalne (Canon F-1, Nikon F2 - F3, Pentax LX, Minolta XD-7, Canon A-1, Nikon FM-2, Olympus OM-2) między 250 000 a 500 000 wyzwoleń, zależne w znacznym stopniu od egzemplarza; Leica z serii M będzie na pewno w górnym zakresie tego przedziału.

Aparaty ze średniej półki: większość Canonów, Nikonów, Olympusów, Minolt, Pentaxów - 100 000 - 250 000

Aparaty 'amatorskie' tychże firm (przykład: aparaty 'auto-only', jak Nikon EM) - minimum 50 000 wyzwoleń migawki.

Dla porównania: Praktiki z serii PLC i VLC (wg. instrukcji serwisowej) - do 5 000 wyzwoleń migawki, najpierw 'siadał' transport filmu. Zenity wytrzymywały znacznie więcej (najtrwalsze były Zenity z serii 'B' i 'E' z lat 70-tych), ale, jak pisze Masteryum, migawkę miały niedokładną od nowości.

Moim pierwszym Nikonem był FG, model 'zaawansowany amatorski', którego kupiłem w Kopenhadze w połowie lat 80-tych. Miałem okazję, w ramach przeglądu gwarancyjnego, poddać go bezpłatnym testom w autoryzowanym serwisie; dokładność czasu migawki w zakresie 1 - 1/1000 sek nie przekraczała 5% odchyłki, a dokładność pomiaru centralnie ważonego względem kalibrowanego wzorca wykazywała różnicę niemierzalną (poniżel 1%).

Dodam jeszcze, że w tym samym okresie firma Hasselblad dawała na model 500 C/M gwarancję na 1 mln. wyzwoleń układu lustro (w korpusie) + migawka (w dowolnym obiektywie Zeiss Oberkochen).
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:17:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Łoł. Posiadasz wujku głęboką wiedzę na ten temat. A czy masz w zanadrzu dane dotyczące Yashici FX-3? :)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:25:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dla tego konkretnego modelu, niestety nie, ale firma Yashica miała niezłą opinię, jeśli chodzi o trwałość (gdyby tak nie było, Contax nigdy nie wszedłby z nią w kooperację!). Natomiast widziałem testy (moje informacje pochodzą wszystkie z tegoż serwisu Nikona w Danii, z 1985 roku) akurat pojawiającej się na duńskim rynku Yashici FX-D Quartz, i były rewelacyjne. Znałem osobiście faceta, który nabył korpus tego aparatu (bo było go stać) i za ciężko uciułane pieniądze dwa obiektywy Contaxa (ten sam bagnet) z serii T*.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 15:32:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:) Sam mam jednego Tessarka na Contaxie. Super szkiełko.
Dzięki za info. Zawsze ceniłem sobie Yashicę.
fotografia cyfrowa
needless
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:20:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co do analogów, nikon fe2 ma ponoć trwałość migawki na 100000 cykli. Swoją drogą ciekawe, bo opinie na temat migawki w tym aparacie (honeycomb) są
takie, że jest w zasadzie nie do zajechania. Ja chyba tego nie sprawdzę, prędzej nie dożyję ;)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:25:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja w swoim sprawdzę. Wezmę sprzęta ze sobą do grobu i będę siekał na bulbie w ciemościach makra pajączków.
fotografia cyfrowa
needless
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:27:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:)) poproś żeby ci statyw wrzucili bo z ręki będzie ciężko ;)))
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:29:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No właśnie, ja też słyszałem, że znacznie więcej... bliżej 250 000...

Trzeba pamiętać, że przełom lat 70'/80' to okres lawinowego wprost rozwoju winderów i motorów do wszelakich aparatów, nawet amatorskich... zmusiło to producentów do poszukiwania rozwiązań uruchomienia migawki z minimalnym zużyciem części. Ponadto w epoce 'przed motorami' grzechem głównym było pozostawienie aparatu nieużywanego z anpiętą migawką... później przestało to mieć jakiekolwiek znaczenie, ponieważ z dołączony motorem migawka jest zawsze napięta...

Drobne niedokładności związane z zużyciem części mechanicznych były kompensowane coraz powszechniejszym zastosowaniem zegara kwarcowego sterującego migawką elektroniczną, a aparatów czysto mechanicznych było coraz mniej. Stąd też ogromna popularność systemu Seiko-Copal, który stosowało większość producentów tej epoki w droższych modelach.
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:31:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Literówki:

* z napiętą migawką
* z dołączonym motorem

Przepraszam.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:36:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobra wujku - zostanie Ci to odpuszczone. ;)
fotografia cyfrowa
needless
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:37:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wujek...masz rację. Ja kiedyś zostawiłem napiętą migawkę w Exakcie i możesz sobie wyobrazić do czego się potem nadawał...
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:41:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A potem ją zwolniłeś? :) Bez odprawy.
fotografia cyfrowa
needless
fotografia cyfrowa
2007-08-07 16:45:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
LOL:)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa