fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Używanie flesza na zawodach sportowych w hali
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
xrog
fotografia cyfrowa
2007-12-02 17:01:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam,

czy używanie flesza na zawodach sportowych w hali (kosz, siatkówka) jest ogólnie akceptowane, nie akceptowane, czy w zależności od regulaminu hali/zawodów/organizatora? A może to zależy od liczby przewodniej lampy? ;-)
Czy jak błysnę fleszem, to wyrzucą mnie ochroniarze (albo, co gorsza, zniszczą sprzęt)?
Piszę o robieniu zdjęć z "trybun", a nie jako akredytowany fotoreporter.

Pozdrawiam!
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-02 19:52:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
NIKT CI NIC NIE ZROBI niezależnie od tego w jakiej roli robisz te zdjęcia. W przypadku koszykówki moga sami zawodnicy Ci pomóc przestać robić na przykład niechcący trafiając piłką w Ciebie/aparat, ale takie zachowania są marginalne, więc się nie przejmuj. Inną sprawą jest to czy zdjęcia doświetlane lampą zwyczajnie nie wyglądają najlepiej IMHO.
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2007-12-03 08:20:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uważaj żeby z trybuny zawodnika nie oślepić - lol :)))
I co lampa pomoże z takiej odległości?
"W ryj" albo w aparat mozna dostać na koszu "przypadkiem" po robieniu zdjęć z lampą w czasie rzutów wolnych będąc na wprost zawodnika.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 09:58:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Iness nie do końca masz rację... Tzn można dostać "w ryj" bądź "w aparat" ale zupełnie "przypadkowo" bo wicie rozumicie... piłka tak jakoś sama poleciała :))) natomiast z trybun spokojnie da się doświetlić lampą to co dzieje się na parkiecie (kwestia jakiej lampy uzywasz) no chyba ze siedzisz np. w ostatnim rzedzie w hali "Przyjaźni i Pokoju" w Atenach (czy jak tam ona się nazywa).
No i jeszcze jedno...w Europie nie ma z tym problemu i możesz sobie pstrykać do woli, natomiast w USA jest zakaz robienia z trybun zdjęć na ogniskowych dłuższych niż bodajże 50mm i trzymają się tego bardzo rygorystycznie, natomiast zezwolenie na robienie zdjęc na pojedyńczy mecz kosztuje tyle ile bilet w w najlepszych miejscach (za wyjątkiem krzesełek na parkiecie)
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 09:58:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jako zawodnik powiem tak, jak rozgrywam piłkę i w momencie odbicia błyska mi "mistrzunio" lampą w oczy to myślę sobie
- dobra raz mu mogę pozwolić,
Jeśli robi to 10 raz to schodzę z boiska i mówię:
- stary nie wiem kto Cię uczył fotografować ale wyłącz ten cholerny flash

Jeśli to nie pomaga zawsze znajdzie się ktoś chętny by zaatakować piłka w aparat ;)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 10:01:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Magus.. powiem Ci że jako zawodnik nie mam problemu z fleshem. Zupełnie mi to nie przeszkadza, ba Wogóle nie zwracam na to uwagi, ale pewnie ile ludzi tyle reakcji.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 10:06:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Flash prosto w gały w powoduje utratę na milisekundy orientacji w przestrzeni a... to powoduje złą wystawę a to powoduje.... że się złoszczę :D
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 10:14:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Magus no ja rozumiem że na profi poziomie może to mieć znaczenie... :P:P:P:P:P Swoją droga Magus jak grasz to patrz gdzie jest piłka a nie rozgladasz się po trybunach i fleshe Cię oślepiają:P:P:P:P
BTW w siatkówce i tak się patrzy do góry na piłkę więc nie powinno byc problemu z oślepianiem... :))):))
fotografia cyfrowa
TomiU
fotografia cyfrowa
2007-12-03 10:15:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Flash sucks. :)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 10:22:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
TomiU... MOŻE TAK BYĆ :))))
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2007-12-03 11:41:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to wróćmy do punktu wyjścia:

Jaka lampa?
Jaka hala?

Bo jak hala spełnia warunki transmisji TV pod względem oświetlenia a ktoś doświetla lampą to jest z niego fotograf jak z koziej dupy trąbka... Na manualu spokojnie da się "złapać" ustawienia, przy których rejestracja obrazu jest ostra i jakościowo dobra.
Jeśli hala bardziej przypomina salkę gimnastyczną a mecz odbywa się wyłącznie przy kiepskich jarzeniówach - zaczyna się problem i zasadniczo ma się niewielki wybór - trzeba doświetlać lampą.
Nie radzę natomiast strzelać fleshem - rozgrywającemu w siatce i wykonującemu rzuty osobiste w koszykówce. Piłka na prawdę "przypadkiem" może sięgnąć Cię w głowę lub w obiektyw. Zawodnik też człowiek ;-)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 11:59:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Iness z tą transmisją TV to tez jest mina. Nie zawsze hala z której są transmisje czyli spełniajaca warunki ma dośc światła żeby w manualu bez problemów prawidłowo naświetlić. Co do błyskania fleshem w zawodnika rzucajacego osobiste to swego czasu strasznie mnie rozbawiła sytuacja w Słupsku na meczu rundy rewanżowej sezonu 2006/07 pomiedzy Prokomem a czarnymi gdzie w momencie wykonywania osobistych przez Prokom 5-7 fotoreporterów stało za koszem i każdy błyskał lampą prosto w oczy wykonujacego rzuty osobiste. Powiem że obserwując mecz nie dostrzegłem różnicy w skuteczności wykonywanych rzutów, podobnie jak nie wydarzyła się żadna akcja pod tytułem "niechcący trafiamy w delikwenta piłką" (Aczkolwiek wiem że czasami się zdarzają)
Wracając do hal... hala na ul Olimpijskiej w Gdyni w której w zeszłym sezonie swoje mecze rozgrywała druzyna Kagera Gdynia a cały czas ligę jak i eurolige rozgrywa żeński Lotos Gdynia ma tak marne swiatło ze akcje pod koszem nie mają szans być poprawnie doświetlone bez uzycia flesha i generalnie 90% fotoreporterów błyska i się nie przejmuje niczym (pozostałe 10% to Roller i ja LOL). A transmisje TV sa przeprowadzane i nikt nie narzeka. Owszem wiem że prawidłowo powinno byc na hali ileś tam luksów tyle że właściwie na palcach jednej ręki mozna policzyć hale które w Polsce spełniają ten wymóg. Łuczniczka w Bydgoszczy, Hala Stulecia w Sopocie, Hala Mistrzów we Włocławku nie byłem wiec póki co nie wiem jak jest z nową halą w Świeciu? I to własciwie jest na tyle. I tak naprawdę to szkła z f2.8 i mało szumiace w canonach ISO 1600 często bywa niewystarczające. A pamiętajmy że mówimy tu o profesjonalnych rozgrywkach na poziomie ekstraklasy ewentualnie reprezentacji tudzież pucharów. Jak jest w niższych ligach? jest dużo gorzej i chcąc niechcąć trzeba się ratować flashem (który w mojej opinii zabija takie zdjęcia).
Co do lamp, to lampy zewnętrzne maja jakiś teoretyczny zasięg i odpowiednie ustawianie iso/mocy lampy/ czasu migawki może przynieśc pewne w miare akceptowalne wyniki.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:15:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W niższych ligach bywa różnie ;) Czasem gramy o 11 mecz na sali z olbrzymimi okanamii i słońce "napi*****" tak, że nie widać nic na jednej stronie boiska i jak wystawiam to celuje w czarna plamkę na tle słońca dedukując, że to piłka musi być skoro leci w moja stronę ;)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:21:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
magus ale to juz nie jest wina kibiców/pstryków :P:P:P:P

Może dam przykład w którym uzycie flesha miało by sens: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-222985.php oczywiście pomijam już to co napisane w krytyce.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:23:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moim zdaniem to + 3ev na ISO :)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:25:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pod warunkiem że ma taka mozliwość... bo wyciąganie z RAW-u zrobi straszną kaszanę. Tyle ze założyłem po pierwsze że to już max jaki da radę wyciagnąć ze sprzetu, po drugie nawet gdyby dało radę ciut więcej wyciągnąc to i tak zdecydowanie będzie za mało.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:27:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Może być i tak - oświetlenie Polskich Hal to straszna kaszana. Spodek na Finale Ligi światowej miał tony dodatkowych halogenów założone nad boiskiem - dość jasno było miałem na iso 800 i f 3.2 czasy ok 1/200.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:35:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czasy 1/200 sa IMHO za długie przy sportach typu piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, hokej piłka nozna, gdyż ruchy rąk/nóg sa szybsze i nie da się zamrozić. Czasami 1/640 to za długo (przykład: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-240331.php i zobacz rękę zawodnika Prokomu a teraz wyobraź sobie co by było widać na czasie 1/200??) I własnie to co piszesz o halogenach, f i czasie utwierdza mnie w twierdzeniu że nawet na taka imprezę nie potrafia porządnie dośwetlić hali. Jak pisałem powyżej.. ja znam jedynie 3 hale gdzie spokojnie osiągają Telewizyjną liczbę luksów.
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2007-12-03 12:59:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Widzisz, dobrze, że fociłem kibiców w okół boiska a nie zawodników :) Oni mi na 1/200 nieźle się łapali ;)
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2007-12-03 13:30:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No dobra... przyznam się... jak Polpak był jeszcze w I lidze i grali w salce gimnastycznej - oberwałam "przypadkiem" piłką oczywiście za lampę... Innym razem wpadł na mnie center - "delikatnie" sugerując że jestem za blisko linii boiska ;D

Jak jest z oświetleniem? Tak: http://www.um-swiecie.pl/stig/pol-kotw/ przy odpowiednim sprzęcie i umiejętnościach (bez lampy).
Ja tam jeszcze kosza nie robiłam, ale z otwarcia hali, /z trybun/ wyszły mi dobre foty z Kodaka bez lampy na manualu.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2007-12-03 13:40:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Iness

2007-12-03 13:30:00
"(...)innym razem wpadł na mnie center - "delikatnie" sugerując że jestem za blisko linii boiska (...)"

A może się o Ciebie martwił?? :P:P Któregoś razu z Rollerem fociliśmy football amerykański w naszym krajowym wydaniu i w pewnym momencie podszedł do nas sędzia i poprosił o odsunięcie się od lini a jego argumentacja była w sumie logiczna:
Oni mają kaski i ochraniacze , a Wy?? :)))
I w sumie coś w tym jest. ja wychodze z założenia ze jak jestem za koszem to nie przekraczam lini reklam.
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-12-03 14:05:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to i ja wtrace swoje 3 grosze - dotychczas na hali mialem okazje tylko focic boks i K1 MMA - uzywalem lampy bo oswietlenie nie pozwalalo na dobre doswietlenie bez - ale uzywalem lampy na kablu i lezaca na ringu zawsze nigdy nie byla kierowana prosto na bokserow - pozatym zawsze staralem sie uzywac dyfuzora...

jesli chodzi o sporty to bardzo delikatna sprawa z tym flashem i raczej probowal bym unikac choc wiem ze w 90% powinno sie dopalic chociaz 1/128 mocy lampy - wtedy zawodnik nie powinien odczuc flesha na wlasnej skorze.

A w druga strone idac to majac doswiadczenie np. z tenisa wiem ze w takim Monte Carlo w zajebiscie ostrym sloncu tez moze byc za moalo swiatla - przy czasie 1/1250 ktory to czasami okazywal sie za dlugi na preselekcji czasu czesto zdazalo sie ze obiektyw ledwo co dawal rade na przyslonie 2.8 ;)
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-03 19:39:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dobrze się to czyta... takich dyskusji brakuje na OB...
szacuneczek...
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-12-03 20:00:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
VanKert - tez bym sobie zyczyl bo niestety jak tylko jakas sensowna dyskusja o warsztacie, obrobce itp sie pojawia to zaraz co madrzejsi odsylaja do googla albo uwazaja ze to nie miejsce na ABECADLO - a z tego tematu wiecej pozytecznych informacji wynioslem niz z wiekszosci artykulow na obiektywnych czy na starcie rozje.....nych tematow
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-03 20:05:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w takich tematach akurat google niewiele da...
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa