fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
osa - HELP - pytanie do focących owady...
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:49:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mam pytanie, bo osa marnieje mi w oczach (np. czółki coraz bardziej w dół, coraz bardziej skręcone i straciły kolor... podpiera się łokciem... wkłada sobie pół odnóża do szczypiec)
proszę oglądnąć kolejno:

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-195690.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-233519.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-236739.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-241646.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-242007.php

Mikesi twierdzi, że wszystkie te fotografie są z jednego gniazda... i...
"Czy makro ma być takie jak do tej pory oglądaliście? Czy trochę światła, improwizacji, nie może być ? ? ?"

ja po każdym następnym zdjęciu tracę wiarę, że ona dycha...
nie chciałbym krzywdzić autora podejrzeniami i chętnie docenię, jeśli są naturalne...
help me...
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:51:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tutaj bym nie miał wątpliwości...

http://www.naturephoto-cz.com/wasp:polistes-gallicus-photo-4260.html
fotografia cyfrowa
Necromanser
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:54:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ty VanKert straszny gawędziarz sie zrobiłeś .. gdzie by na forum nie wejśc wszędzie cię pełno.. a tak po za tym to ja ci zazdroszcze problemów.
fotografia cyfrowa
. .. . ...
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:55:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
otwieram lodowke a tam vankert;)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:57:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A jak ja teraz otwieram - to już mam same osy... ;)))
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-03 23:58:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Necromanser - to zdaje się nie na temat? i nie wyglądasz na znawcę natury... ;) ale dzięki za udział w dyskusji... ;)

zwyczajnie chcę wiedzieć, lubię być czegoś pewien... :)
fotografia cyfrowa
. .. . ...
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:01:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to ja wole vankerta niz osy;)
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:02:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i czemu te ostatnie dwie osy są na czarnym tle? to w sztucznym oświetleniu?
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:05:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
inne zdjęcie Mikesi:
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-238562.php

ta ćma ma gluty czy DRUTY w nogach? :((((((((

czy ja fiksuję? czy też Mikesi ostatnio serwuje "niezbyt żywe" stwory... :(
naprawdę sam nie wiem.... :/
fotografia cyfrowa
. .. . ...
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:13:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
spytajta sie vodka, jak wroci, to czlowiek z lasu, zna sie na rzeczy;))
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:24:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
poprzeglądałem zdjęcia... widzę, że kilka osób wcześniej miało podobne odczucia przy niektórych zdjęciach...
aledopiero jak jest więcej takich zdjęć do nasuwają się wątpliwości... hmmm... być może niesłusznie... na szczęście w najbliższym czasie mogę się poradzić pewnego biologa... ja po prostu muszę wiedzieć bo nie lubię mieć wątpliwości... chciałbym je rozwiać... :/

normalnie dużo ciekawostek... oto owad stojący na jednej nóżce...
rewelka normalnie... :/

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-229317.php
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:36:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-223490.php

coś sobie podjadał???
żywicę? tyle jej ma, że nie ma czym oddychać... a myślałem, że takie owady delikatnie liżą czy jak...
jakaś śrubka w nodze, poplątane przednie odnóża... :/

wariuję? ;)
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 00:53:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to jak? denaci?
poczekam, może jutro jakiś przyrodnik mi odpowie...

dobranoc
fotografia cyfrowa
pablo3style
fotografia cyfrowa
2007-12-04 01:06:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
;) hehe ty tak na powaznie ??!!
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 01:12:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nooo... :)
chcę wiedzieć czy stawiając te czwóreczki pod jego zdjęciami byłem robiony "w balona" ocenijąc nieświadomie często denatów czy też nie... :)

jakoś mi się nie chce wierzyć w tyle przypadków... ale chętnie też bym usłyszał, że to wszystko naturalne tak jest... :)
fotografia cyfrowa
sylwesterc70
fotografia cyfrowa
2007-12-04 03:34:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czy jest naturalnie czy nie , nie wazne jest , wazne jest ze ma swoje przeslanie , ludzi czasami kupuja owady by je focic , dokarmiaja itp i robia przy okazji fotki nie wychodzac z domu , kazdy ma w jakis sposob fan :)
jakas modelke jak chcesz focic na zewnatrz , to tez masz do wyboru , albo 5 swiatel , reflektory ustawic lub znajdziesz miejsce gdzie tylko maly reflektor uzyjesz , nie w nikam w to jak zostalo zrobione , wazne ze jest fotka dobra , za ktora nie trzeba sie wstydzic :)
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 03:48:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jasne, nabić na patyczek i pozbawić nóżek też można...

http://www.onephoto.net/info.php3?id=446960

po kilku ruchachw programie graficznym ta piąta?? "noga" wygląda już dokładnie jak patyk - jako jedyna jest zbudowana z "innego materiału"... :/

tu nie chodzi o to... jeśli to martwe to zdjęcia mają inną wartość... przecież o wiele prościej coś sfocić jak się nie rusza... hmmm powinny być oceniane jako hmmm... "martwa natura"? :/
ale przede wszystkim - jak można po zapytaniach odpowiadać, że to żywe jest? :/
po kiego?
fotografia cyfrowa
lapaloma
fotografia cyfrowa
2007-12-04 08:49:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
VanKert popieram Twoje dochodzenie. Masz rację na wielu tych fotkach owady wyglądają na wycieńczone, na skraju życia i śmierci. Ostatnie foto z patyczkiem jest przerażające. Mam nadzieje że wyjaśnisz tę sprawę.
Moje macro nie jest tak rewelacyjne, ale mnie nigdy nie przyszło do głowy żeby złapać owada i ustawiać go jak się chce.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 18:46:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nic nie będę wyjaśniał... właściwie nie chce mi się... z powodu wątpliwości chwilowo nie będę oceniał w/w autora zdjęć... aż się ich pozbędę - w jedną czy w drugą stronę...
mogę tylko zaapelować ogólnie o nie męczenie zwierząt i (jeśli focimy martwe) uczciwe opisanie niektórych sytuacji...
nie jestem pewien czy tak jest w tym wypadku... może Mikesi mógłby racjonalnie wyjaśnić wątpliwości tych kilku zdjęć i byłoby po sprawie?
niech natura zostanie NATURALNA...

fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-12-04 19:07:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A'propos: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-223490.php - wariujesz VanKert.
Skąd przyszło Ci do głowy, że "nie ma czym oddychać"???
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-12-04 19:10:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BTW, a wiesz skąd na takich zdjęciach bierze się czarne tło, zwłaszcza przy największych zbliżeniach?
Albo: dlaczego trudno jest zrobić aby tło czarne nie było?
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 19:19:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
heh, dlatego właśnie pytam Trurl... :)
dla mnie są po prostu dość dziwne... i w dużej ilości... nie znam się na sposobach "uwieczniania na wieczność" robali... :)

jeśli to naturalne i wiesz - po prostu powiedz, nie zadawaj zbędnych pytań... nie mam chwilowo nic do dodania... ;)
co do tła, prościej zrobić takie w pomieszczeniu, przeczytałem na portalu przyrodniczym... :))) ;)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-12-04 19:45:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z tym duszeniem - owady nie maja płuc... Pobierają tlen przez otworki rozmieszczone po bokach ciała, połączone z siecią kanalików, które dopiero rozprowadzają powietrze dalej (płucotchawki).

W dzień, kiedy na niebie nie ma "lampy", czas naświetlania przy skali odwzorowania 1:1 i przysłonie 16-22, zapewniającej jaką-taką głębię ostrości często sięga sekund. To w analogu, przy ISO 100. Z cyfrą APS jest łatwiej a z kompaktem jest jeszcze łatwiej, bo głębia ostrości znacznie zwiększa się przy tej samej przysłonie, wraz ze zkracaniem ogniskowej. Ale to znaczy tylko, że jest łatwiej a nie bardzo łatwo.

Dlatego często używa się lampy, bo zwykle zanim człowiek rozstawiłby się ze statywem, to obiekt by mu zwiał (zdarzają się wyjatki: ćmy siedzące na pniach w dzień są bardzo "wyrozumiałe" można się wokół nich ustawiać do woli i ich to nie rusza; raz natknąłem się nawet na owada, któremu można było podnosić kawałkiem patyczka odnóża i też go to nie ruszało ;-)).

Ot, i cała tajemnica czarnego tła. Po prostu błysk lampy z bliskiej odległości daleko przewyższa w intensywności oświetlenie zastane, stąd owad wychodzi jasno, a tło, które jest w pewnej odległości poza zasięgiem błysku - jako czarna czeluść. Aby z doświetlaniem przy pomocy lampy tło jakoś wyszło, trzeba mieć statyw a w aparacie opcję, która w Minolcie nazywa się "Slow sync": to znaczy migawaka otwiera się na te np. 3s aby trochę naświetlić tło, a towarzyszący błysk "zamraża" obiekt. Ale z tym też jest trudno bo jak się zwierz ruszy, to wokół ostrego konturu pojawia się rozmydlone od poruszenia "halo", które najczęściej psuje zdjęcie...

W środku lata w słoneczny dzień, w słońcu, można przy skali odwzorowania 1:1 wycisnąć czas 1/90s potrzebny dla obiektywu 100mm makro przy przyłonie max. f=8 (która ledwo co starcza) i ISO100. W każdym innym przypadku potrzeba doświetlać lampą, rozstawiać statyw lub zwiększyć czułość, co wiadomo, spotyka się tu z zarzutem "że słaba jakość" (bo szum/ziarno) ;-)

PS. Ale skłamałbym, gdybym nie czytał o sposobach, polegających na podtruwaniu owadów czy przywiązywaniu ich (np. gąsienice) za odwłok w terrarium, aby nie zwiały ;-)
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-12-04 20:07:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl... heh, rozumiem... wiem też o płucotchawkach... nie tak dosłownie z tym oddychaniem, please... ;)

możę Ty mi powiedz po prostu czy tewszystkie zdjęcia są naturalne, czy któreś na pewno nie? ;)
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-12-04 20:22:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobrze, dobrze z tym oddychaniem ;-)
Nie widzę aby którekolwiek z tych zdjec "na pewno" pokazywało trupa. Wątpliwości mogę jednak mieć co do czarnego tła - po mocnym rozjaśnieniu "coś" zwykle na takich zdjeciach w tle widać, jakies głęboko niedoświetlone resztki, a tam jest tylko jednolita czerń ;-)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa