fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fajne, ja dopiero zaczynam ta zabawe.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 19:52:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chce fotografowac ludzi jaki obiektyw polecicie na poczatek?
Moge wydac na body i obiektyw do 5 - 5.5tys. zl.

Z gory dziekuje za odpowiedzi.
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-02 19:54:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Milioner!
fotografia cyfrowa
Aradia
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:04:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wow za taka kasę to możesz sobie kupić coś naprawdę dobrego. Ja portretuje obiektywem 50 mm i aparatem za max 200 zł ;)
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:06:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehe. Dokladnie wowa jestem "milionerem".
Poprostu troszeczke sprecyzowalem pytanie ile moge przeznaczyc na aparat + obiektyw (mysle ze to ulatwia).
Twoj post na niewiele sie zdal jak dla mnie, dlatego jesli chcesz "pokrzyczec" to prponuje jakis topik na onecie lub innej platformie.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:13:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
im słabsze body kupisz tym lepszy możesz kupić obiektyw.
Jeżeli chodzi o system Canon - bo tylko o tym mogę coś Ci powiedzieć, gdyż na nim robię polecałbym
Ceny są podane tak pi razy drzwi ;p
EF 50 mm f/1,8 - 400 zł
EF 50 mm f/1,4 - 1400 zł
EF 85 mm f/1,8 - 1600 zł
To są takie dość ciekawe i tanie stałki.
Jeśli jednak wolisz jakieś zoomy to napewno zda się również
70-200 f/4 L USM 2000 zł

Tych z wyższej półki Ci nie podaje bo te 3 tys. to jednak trzeba na te nowsze lustra wyłożyć
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:14:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ewentualnie wersja tańsza, z większym zoom'em i stabilizatorem
EF 70-300 f/4-5,6 IS USM - ma podobne osiągi jak Lka 70-200 choć trochę wolniejszy i słabszy autofokus no i światło.
fotografia cyfrowa
pattom1
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:17:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jaki system?
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:23:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mateusz -> się nie unoś. ;o) Wydać chcesz dużo pieniędzy, ale nie wiesz na co. Informacja, że chcesz fotografować ludzi - to trochę mało. W plenerze, w studiu, z bliska, z daleka, cyfrowo czy analogowo, a jak analogowo to w jakim formacie, itd, itd. Zadajesz pytanie z gatunku; poproszę aparat, który robi ładne zdjęcia. Za chwilę będziesz miał tu dyskusję taką jak w wątku "Lustrzanka cyfrowa dla początkującego" (http://www.obiektywni.pl/forum/watek-4204.php). Chyba nie o to Ci chodzi, żeby spierali się tu zwolennicy Canona i Nikona, małoobrazkowcy z dużoformatowcami. Więc się nie unoś, tylko naprawdę sprecyzuj pytanie.
fotografia cyfrowa
weezul
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:32:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mateuszu, żeby fotografować ludzi potrzebujesz w największym stopniu umiejętności społecznych, w średnim - fotograficznych, a w najmniejszym sprzętu za grubą kasę, chyba, że chodzi Ci o "street-foto" robione na 300mm z 50 metrów bez współpracy modela. Jak dla mnie fotografowanie ludzi to m.in. szeroki kąt żeby uwzględnić kontekst otoczenia przy zdjęciach pozowanych lub do ulicznych "strzałów z biodra", jasna standardowa/szeroka stałka do ciemnych wnętrz, 90 do 135mm do "klasycznych" portretów (tors, twarz). Mówię o prostym fotografowaniu w świetle zastanym, nie o glamourach itp. Portrety wychodzą imo tym lepsze, im bliżej (niekoniecznie w sensie metrycznym) modela się znajdujesz. Sprzęt ma tu znaczenie poboczne. Można to robić smieną za 5 zł, można hasselem za 5k zł.
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:32:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo Masteryum (no wowa !!! patrz (czytaj) i ucz sie mysle, ze Twojemu banalnemu spojrzeniu to pomoze).
Ok. A co z body, do tego co podales?
Tak zeby bylo optymalnie (co Ty poprostu bys wzia) Masteryoum.
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:39:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wowa uprzedziles mnie tym drugim komentarzem (przepraszam :) )
Niechodzi mi o zadne wywolywanie zwolennikow w stylu jak to napisales Canon v Nikon.
Zadalem proste pytanie i prostych zwiezlych wypowiedzi takich jak Masteryum udzielil sie spodziewam.
To wszystko.

Tak czy siak wybiore to co ja sam zdecyduje.

fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:45:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chodzi mi o fotografowanie lustrzanka cyfrowa.
Majac na mysli fotografowanie ludzi chodzilo mi o fotografowanie nie w studiu tylko poza nim i tez nie z odleglosci 150 metrow.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:51:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to spokojnie powinna Ci starczyć jakaś dłuższa stałka jak np 85 mm albo zoom 70-200, aczkolwiek to się nadaje raczej tylko do typowego portretu, bo jeśli chodzi o zdjęcia, o których pisał weezul to już tak mniej.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:54:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli jednak chodzi o samą naukę do portretu polecam 50 mm i dużo dobrych chęci ;)
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:54:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie bierz tego do siebie weezul ale ja zadalem pytanie odnosnie sprzetu, a nie podejscia do ludzi (czyt. socjologicznego, psychologicznego, filozoficznego czy czegos takiego). Poniewaz to sie poprostu ma w samym sobie lub nie (moim zdaniem), a sprzet zawsze mozna wymienic.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 20:55:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale weezul mądrze gada, gdy kupisz sprzęt i wyjdziesz by fotografować zrozumiesz co ma na myśli ;)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:04:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mateusz -> weezul wskazał Ci bardzo istotną rzecz przy - jak to nazywasz - fotografowaniu ludzi. Teoretycy wyróżniają kilkanaście rodzajów portretów! I nie ma mowy, żeby wykorzystywać ten sam obiektyw np. do portretu psychologicznego, do portretu reporterskiego i np. amatorskiego. Proponuję Ci zajrzeć tutaj: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=1039
Na pewno nie zaszkodzi.
I - nie unoś się. ;o)
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:06:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dokładnie.
Kup body z kitem a do tego stałkę 50 mm f/1,4 na dobry początek.
Porobisz trochę zdjęć, zobaczysz co Ci się bardziej podoba, a co mniej i wtedy będziesz mógł zacząć budować swój equip dalej.
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:07:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Owszem nie neguje tego, uwazam ze weezul ma racje. Tylko ze ja mam aparat cyfrowy w telefonie. A chce miec zdjecia a nie "kasze manna".
fotografia cyfrowa
mateusz
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:13:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To juz wiem "co jak". Dzieki wszystkim za powazne odpowiedzi
.
fotografia cyfrowa
malach21
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:18:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
poważna odpowiedz :
Powiedz gdzie pobiłes mikołaja z taką kasą to i my się wybierzemy.
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:19:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes -> a nie może być 50/1,7? ;o) Zapewniam, że też się świetnie sprawuje... :o)
fotografia cyfrowa
weezul
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:20:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mateusz :))) komórką też można poszaleć ;) ale jeżeli chodzi Tobie o fotografowanie ludzi w sensie robienia przyzwoitej jakości portretów rodzinie i znajomym to jak najbardziej da radę przyzwoita cyfrowa lustrzanka z kitem (na "spacerowe" fotografowanie) i stałką 50mm/1.4 lub 1.7-1.8 (parę stówek taniej, a 1.4 i tak zwykle będziesz domykał, o ile nie interesuje Cię głębia ostrości "na trzecią rzęsę z lewej" :-D W tym przedziale cenowym sensowne opcje to Canon 40D, Nikon D200, ew. Sony Alpha 700, ze wskazaniem na 40D ze względu na niski poziom szumów na wysokich ISO, lub ze wskazaniem na Sony ze względu na ISO 6400. Przebierać, wybierać, macać w fotodżokerach i mediamarktach, a kupować w necie - bo taniej. Kup sobie kartę Compact Flash, powiedzmy 2GB (i tak się przyda), załaduj do każdego z wyż. wym. w sklepie - zawsze pozwalają - strzel parę klatek i oceń, co Ci najlepiej odpowiada. KAŻDYM z tych aparatów możesz zrobić doskonałe zdjęcia, więc imo ważniejsze będzie, który Tobie najlepiej będzie leżał w ręku. ;)
fotografia cyfrowa
weezul
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:20:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o, Pentax też godny uwagi ;), o Olkach też zapomniałem (ale tu uwaga -szkło droższe!)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2008-01-02 21:21:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale czy chcesz fotografowac z bliska czy z daleka? Jak z daleka to polecam 1200mm....tylko 80tys euro :D
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa