fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zarabianie na zdjęciach a ochrona wizerunku
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:00:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam do was ogromną prośbę o pomoc.
Sytucja wygląda następująco :
Pani L. pojechała na psią wystawę z dwoma własnymi psami.
Na tej wystawie ktoś tym psom zrobił zdjęcie i do tego momentu wszystko gra.
Po pół roku na allegro pojawiły się podkładki na myszy ze zdjęciem obu psów.

Jedno jest pewne - na zdjęciu widnieją z całą pewnością psy pani L.
To jedyna taka para tej rasy w Polsce.

Mam następujące pytania
- czy osoba, która zrobiła zdjęcie ma prawo do wykorzystania go w celach zarobkowych - jest przecież autorem zdjęcia.
- czy może powinna uzyskać zgodę pani L. na rozpowszechnianie
- czy może powinna podzielić się zyskiem z właścicielką psów.

Znacie odpowiedzi ?
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:08:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm...co tam pani L. Pytanie czy psiaki się na to godzą? W końcu ich zdanie też powinno się tu liczyć.
A tak poważnie - sądzę, że pani L. może czuć się poszkodowana z racji nie poinformowania jej o takim czynie. Tym bardziej jeśli jest to jedyna para takiej rasy. Ja na pewno czułbym się urażony, że po moich psiakach jakaś pierwsza lepsza myszka szoruje.
fotografia cyfrowa
malach21
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:08:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a jak paparazzi robią zdjęcia gwiazdom i publikują to w gazetach to tez powinni pytac się gwiazd o zgode ?
fotografia cyfrowa
xrog
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:11:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A psy mają prawo do ochrony swojego wizerunku?
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:13:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
malach - ale gwiazdy, to gwiazy. osoby publiczne i to uż na początku (z założenia) jest jasne, że takie rzeczy będą się dziać. Jakie nie byłby zdjęcia, jak wyssane z palca informacje - to wszystko i tak wpływa na ich sławę.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:14:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No właśnie ja też nie jestem pewien czy psy mają.
Taki pierwszy lepszy z uliczki kundelek, pewnie nie ma żadnych praw. ;)
Ale niebyle jaki champion - ten to już szycha i salony. ;)
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:15:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Malach - te kwestie reguluje prawo.
Xrog - pytanie brzmi czy czyjaś własność ma prawo do ochrony wizerunku. Pies jest w tym przypadku czyjąś własnością

Moje pytania są całkiem serio i mam nadzieję, że ktoś kto się odrobinę na tym zna - pomoże mi uzyskać odpowiedź na dreczące mnie pytania
fotografia cyfrowa
malach21
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:19:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie no ... fakt - autor powinien się pofatygowac i poinformowac chociaz ze zdjecia jej psów będą na podkładkach i w zamian poinformowac np na opakowaniu ze są to psy takiej i takiej ... chociaz z 2 strony kogo to obchodzi do kogo psy należą ...
... dla włascicielki psów jednak to jakas duma ze ... jej pupilki są na podkładkach.
tak czy siak - jakas rozmowa autora z włascicielką powinna jednak zaistniec.... z czystej przyzwoitości
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:38:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
producenta podkładek pani L może puścić z torbami, po skontaktowaniu się z sensownym prawnikiem :) (tak na pierwszy rzut oka). czymś innym jest zdjęcie z wystawy w czasopiśmie, a czymś innym wykorzystaniem zdjęcia psów (konkretnych) do wyprodukowania jakiegoś tam produktu. Koszulki ze zdjęciem Jenifer Lopez też nie można sobie ot tak wyprodukować :) ani podkładek pod myszkę :) nawet gdybyś kliknął zdjęcie a'la paparazzi. Należy się skontaktować z panią L. i zaproponować jej umowę - wykorzystanie zdjęcia piesków do produkcji podkładek (istnieje możliwość, że pani L wizerunek jej piesków, jako tło na podkładkę pod myszkę może nie odpowiadać). Bez umowy pani L. zgarnia kasę :)
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2008-01-11 15:41:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Po raz setny odpowiem - było na forum już nie raz o tym.
Fotograf ma pełnię praw majątkowych i autorskich do tego zdjęcia jednakże nie może jednak kożystać w pełni z ich całości (np publikacja, komercyjne wykorzystanie itd) bez zgody właściciela psów na publikację - nazwijmy to "dogrelease" :) Może taką zgodę uzyskać odpłatnie bądź nieodpłatnie - kwestia umowy między właścicielem psów a fotografem.

Jeśli już stało się tak, że A zrobił zdjęcie psom pani B, które A następnie sprzedał firmie C składając oświadczenie, ze ma pełnię praw..... to macie przerąbane ;) A tak serio, to w takim wypadku B może żądać żądać zaniechania rozpowszechniania podkładek, może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione - a wygląda na to, że było, sąd może przyznać B odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny. Teraz najlepsze - B może tego zadać od C, natomiast C od A będzie dochodził naprawienia szkody, czyli pokrycia strat.

Płacisz za poradę przelewem czy gotówką?


:D
fotografia cyfrowa
Nowicki
fotografia cyfrowa
2008-01-11 16:49:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pani L. pojechała na psią wystawę z dwoma własnymi psami-/ miejsce publiczne - pies to rzecz w znaczeniu własności , ochronie podlega wizerunek ale człowieka - art 23 kc. i mamy odpowiedz/ - pieski zmknąć w szafie i ni e pokazywać
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-01-11 16:53:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nowicki - zrobienie zdjecia ok. Ale tu chodzi o marketingowe wykorzystanie tego zdjęcia.
Choć z drugiej strony, drzewka z kalendarzy też na czyjejś łące rosną.

A tak wogóle to jakiej rasy są te psy? Bardzo mnie to interesuje. Jedyna para w Polsce?
Tak na wszelki wypadek pytam, jakby mi w ręce wpadła podkładka pod myszkę. Żebym wiedział co mówić. ;)
fotografia cyfrowa
Nowicki
fotografia cyfrowa
2008-01-11 17:06:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jedyna krowa w kraju , jedyny ogier w kalendarzu rolnika , jedyny ził z piachem - bez znaczenia - nie ma takiej ochrony
fotografia cyfrowa
Nowicki
fotografia cyfrowa
2008-01-11 17:08:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
" jednakże nie może jednak kożystać"- Magnus- polecam słowniki on line
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 17:54:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dzięki za wpisy.

Nowickiemu jedynie odpowiem, że to co nam się wydaje sensowne i normalne niekoniecznie z punktu prawa wygląda tak samo.
Masz dom czy wyjątkowy samochód (model ferrari z odjechanymi malowidłami na masce wg Twojego projektu) - ktoś robi mu zdjęcie i oczywiście w miejcu publicznym (ulica).
Zdjęcie może sobie zrobić ale czy może na tym zdjęciu zarabiać ?

Maggus, Hobbes, Zover, Separatysta - dzięki
fotografia cyfrowa
filozof
fotografia cyfrowa
2008-01-11 17:56:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Nowicki, komuś błędy wytykasz a sam robisz literówki (patrz linijkę wyżej). Magusa to na rękach nosić za porady on line, a nie odsyłać do słowników.
fotografia cyfrowa
Nowicki
fotografia cyfrowa
2008-01-11 18:38:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
literówka a ortografia - noś na rękach
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 18:45:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
idźcie ze złośliwostkami gdzieś, gdzie jest to mile widziane :P

Prosiłabym jednak wypowiedzi na temat.
A literówki czy ortografia ? - no cóż - kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-11 18:51:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Łup!
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 18:53:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
auć
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-01-11 18:59:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pardon...
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2008-01-11 19:06:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
- szemrana, to co napisał Magus to cała prawda na ten temat ..... zdjęcie robić można ale zarabiać na nim bez zgody właścicielki psów już nie .....
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 19:13:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fotografix !
dziękuję
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 19:30:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Magus - ukłon w Twoją stronę za odpowiedź.
fotografia cyfrowa
szemrana
fotografia cyfrowa
2008-01-11 19:30:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Magus - ukłon w Twoją stronę za odpowiedź.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa