fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zdjęcia pejzazy
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:05:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam kilka pytan - wiem, ze zalezy to od sytuacji i zastanych warunkow - ale chcialbym abyscie dali mi garsc rad - mianowicie jaka przeslone ustawiacie - aby uzyskac ostrosc na kolejnych "planach" - tzn moze z jakiego zakresu ? (bedzie latwiej mi zrozumiec moze)
Wiem juz, ze robiac panoramy nie powinienem robic kadrow na maks szerokim kacie
Mam tez pytanie o ustawianie AF - czy robicie to na C-AF, S-AF czy na manualu wogole
Jesli ktos znajdzie czas i ochote na napisanie co nieco na ten temat bede niezmiernie dzwieczny :))
Pozdr
fotografia cyfrowa
tomay
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:17:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w zyciu nie robilem panoramy ale na logike biorac to najlepiej full manual + korekcja w zaleznosci od zmieniajacych sie warunkow oswietleniowych
zeby wsio bylo w jednej tonacji utrzymane :)
AF tez moze zdziczec i zlapac ostrosc raz tu raz tam...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:22:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oczywiscie AF na multipatern robicie ?
fotografia cyfrowa
tomay
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:23:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja bym full manual robil i ustawienia czasu,przyslony jak i ostrosci, to trudna sprawa i wolalbym miec nad tym kontrole...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:26:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Manual to jasne ;) a kto wogle robi na tematycznych :) ja w kompakcinie moze robilem z tydzien na tematycznych tylko :)
fotografia cyfrowa
sniper
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:28:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
niech sie wypowie Licaeon albo LonelyWolf oni tylko takie zdjecia tu pokazują,

przesłona nie mniej niz 8 a czas... ja najbardziej lubie robic fotki w trybie preselekcji przesłony więc czasem się nie przejmuję, pod warunkiem ,że jest nie za ciemno bo wtedy już automat daje dłuższe czasy i poruszenia są, ale i oejzazy malo robie wiec mysle ze raczej manual pełny i statyw raczej wskazany
fotografia cyfrowa
tomay
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:32:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
na tematycznych nigdy nie robilem, ale zazwyczaj trzaskam na Av (priorytet przyslony) czas mi dobiera automatycznie...
focus to juz zaleznie od rodzaju zdjecia i obiektywu czasem AF z pomiarem punktowym (w sumie z reszty nie korzystam) czasem MF...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:34:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Spot - punktowy to chyba do krajobrazu zbytnio sie nie nadaje ? No nic poczekam na kogos z "wysokoprocentowych" :)
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:39:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co to jest "AF z pomiarem punktowym"?
fotografia cyfrowa
tomay
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:50:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wlasnie spot... moze nie do tego przeznaczony, ale przynajmniej masz pewnosc ze zawsze bedzie ustawiona ostrosc na ten sam punkt...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-26 20:58:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tomay - ale jak stoje przed widokiem gor zapierajacym dech w piersiach w przeciagu kilku kilometrow to co ja sobie w spocie mam lapac na ostrosc ?
fotografia cyfrowa
tomay
fotografia cyfrowa
2006-04-26 21:05:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
eee to juz musialbym zobaczyc ten widok.
na tyle sie nie znam... trza popytac wyskoprocentowych landszafciarzy :)

ja generalnie ustawiam na charakterystyczny punkt w oddali - patrz u mnie w foli zdjecie z lodka na morzu...
ale robie to zazwczaj na czuja...
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:18:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme, aby mieć ostrecałe zdjecie ustawiasz wysoką wartość przesłony (w zależnosći od apararu) i usatwiasz ostrość na kilka metrów od siebie (lub ew. dalej). Nie znam dokładnej recepty - to kwestia wyczucia.
C-AF do niczego nie jest tu potrzebny.

AF multipattern? Chyba chodziło ci o pomiar światła a nie ostrości. :-) Ja zazwyczaj mierzę światło właśnie w ten sposób, korygując "na wyczucie" w zależnosci od sceny.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:25:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mariush - dzieki za porady - tak pomylilem sie chodzilo mi i fotometrie oczywiscie :)

Widze juz, ze robilem duzy blad przy tych zdjeciach - nigdy nie ustawialem ostrosci kilka metrow przed soba tylko walilem w horyzont....
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:41:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme, jesli masz odpowiedni wysoką wartość przesłony - nie ma znaczenia czy walisz w horyzont czy kilka metrów przed sobą... Ważne żeby nie łapac pół metra przed sobą :-)
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:42:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kilka spraw się przewija
ustawianie ostrości, wybierz w aparacie punkt na który ma być ustawiana ostrość, pewnie masz taką możliwość

przysłona, w wielu przypadkach, szczególnie przy szerokim kacie przyslona 8 wystarcza by pokryć większość planów
zerknij na kalkulator
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
i przelicz sobie jakieś przykładowe dane

w panoramach najlepiej manualny pomiar światła (można zrobić preselekcje z pamięcią ale to niewygodne), wszystie klatki muszą być tak samo naświetlone. I tak nie będą, nie ma się co łudzić, trzeba jasność poszczególnych klatek korygować potem w PSie, niemniej trzeba zrobić w trakcie robienia fot tyle ile sie da zeby tych roznic nie bylo

ostrosc tez manualnie w przypadku panoram i nie zmieniac miedzy klatkami

fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:42:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No narazie do czasu zakupu lustra to z przeslona cieniutko - przy szerokim maks F8
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-04-27 08:45:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
lonely_wolf świetny link, dzięki.
można by stworzyć specjalny wątek z samymi linkami do takich stron.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-27 09:02:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wilku - dzięki ! :)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa