fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Przerabianie fotografii innych autorów i wstawianie do netu.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
belfer
fotografia cyfrowa
2006-05-11 12:47:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo mnie zbulwersował sposób podejścia KRIMA do jego wizji poprawy cudzych zdjęć. Otóż przeglądając krytyki KRIMA można zauważyć dość ciekawą praktykę - otóż w celu pokazania swojej wizji wyglądu zdjęcia KRIM ściąga je na swojego kompa, przerabia i wystawia w necie na stronie www.arka.tivi.pl. Wydaje mi się to wysoce nie etyczne, gdyż robi to bez zgody autorów, a jak wiemy "Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione". Faktem jest, że często w krytyce KRIM wpisuje: "MZ powinno wygladac tak: (pozwoliłem sobie edytować) ..." - no właśnie - sam sobie pozwolił!!!
Co ADMIN na to powie?
Wiem, iż nie ma możliwości zabezpieczenia się przed wykorzystywaniem przez innych fotki wystawionej na portalu, ale jeżeli sami wśród siebie nie przestrzegamy podstawowych reguł, to jak mamy je egzekwować od innych użytkowników netu? Przecież mozna skontaktować się z autorem poprzez prywatną wiadomość lub maila i zapytać o zgodę, albo prywatnie przedstawić mu swoją wizję.
fotografia cyfrowa
kate_rinka
fotografia cyfrowa
2006-05-11 12:59:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ta sprawa była już poruszana http://www.obiektywni.com.pl/forum/watek-574.php .
fotografia cyfrowa
belfer
fotografia cyfrowa
2006-05-11 13:01:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
OK, THX za info - przeoczenie!!!
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-05-11 13:02:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nikt nie wykorzystuje niczyich fot
ludzie, zejdzie na ziemie, ktos poswieca wam czas zeby cos pokazac, docencie to
fotografia cyfrowa
noel
fotografia cyfrowa
2006-05-11 13:02:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a o co tyle szumu? Zachowanie nie jest niezgodne z prawem a co do etyki... daruj sobie belfer, bo jeszcze chwile a zaczniesz zachowywaś sie jak Jarosław "Dark Shoes" K.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-11 13:04:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli ktoś przerabia czyjeś prace to zakładam, że ma zgodę tej osoby - jestem pewien, ze tak samo jest w przypadku krima. Gdyby komuś to nie odpowiadało, zapewne poprosiłby o usunięcie. Administracja chyba nie powinna się tym zajmować, bo przecież (uogólniając) 'nie ma przestępstwa bez zgłoszenia'.
-M
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-11 13:08:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wszystko już było wyjaśnione w linku który podała kate_rinka, więc nie widzę sensu ciągnięcia dalej tego tematu

pozdrawiam / krim

EOT

fotografia cyfrowa
hensoft
fotografia cyfrowa
2006-05-11 14:00:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cóż, racja leży po stronie poszkodowanego, i nie ma tutaj znaczenia w jakim celu foto zostało skopiowane. Wg prawa autorskiego i regulaminu tego portalu krim postąpił nielegalnie. Nie prawdą jest założenie photoM iż nie ma przestępstwa bez zgłoszenia - praktycznie pod każdą fotografią w tej galeri stoi jak byk za przeproszeniem "Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione."
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-11 14:29:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie tylko ja stosuję tą metodę w swoich krytykach, która służy zobrazowaniu problemu, błedu który popełnił autor

wiadomo że wszystkiego nie można wyrazić w słowach, wizualne zobrazowanie błędu znacznie bardziej pomaga w krytyce

i z tym na pewno zgodzi sie lonely_wolf


w takim przypadku moim rozwiązaniem dla krytykujących używających tej metody najlepsze byłoby dopisanie na fotografii

która została edytowana w celach dydaktycznych, napisania formułki w postaci znaku wodnego na zdjęciu:

"portal Obiektywni.pl / autor "XXXXX" / zdjęcie edytowane przez uż. "XXXX" w celach dydaktycznych, mające na celu zobrazowanie problemu opisanego w krytyce"

taki napis można umieścić np. w dolnej części zdjęcia i problem jest rozwiązany.
fotografia cyfrowa
noel
fotografia cyfrowa
2006-05-11 15:03:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hensoft, proponowałbym rpzeczytać ustawę o prawie autorskiem. "Kopiowanie" w sensie powielanie a nie Ctrl+C. A o rozpowszechnianiu nawet nie ma mowy. Zanim zaczniesz cos pisać, to prosze, poczytaj najpierw trochę.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-11 15:21:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hensoft: chodziło mi raczej o praktyczną stronę i to ze sporą generalizacją
krim: rozwiązanie całkiem fajne
A tak poważnie to czy ktoś z Was miałby za złe, jeżeli inny użytkownik posłuży się w ten sposób jego zdjęciem? Bo ja nie... a wyjątki napisałem wcześniej ;)
-M
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-05-11 15:28:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
praktyczne wyjscie jest stosowane na trekearth

nazywa sie to warsztat, kazdy uzytkownik moze zedytowac dowolna fote i umiescic ja kolo oryginalnej
dziala to bardzo sprawnie

jesli ktos nie chce do tego dopuscic to przed umieszczeniem foty zachacza pole "nie dopuszczam warsztatow"

fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-11 16:11:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bardzo ciekawe rozwiazanie wolf, jestem za

zaawansowani userowie dzieki temu mogliby kosztem swojego czasu, przekazać wizualnie swój zamysł odnośnie fotografii która nie została wykonana poprawnie.

wiadomo, że może to pomóc tym użytkownikom a na pewno juz nie zaszkodzic
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-11 16:16:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zreszta na tym serwisie przeciez o to chodzi zeby pokazac wszystkie błędy, konstruktywna krytyka jest tutaj podstawą

co jest oczywiste, nigdy pisząc nie można wszystkiego dokładniej pokazać (czyt. zobrazować)

same słowa często nie starczają

krytykę również w formie wizualnej uważam za doskonałe uzupełnienie części merytorycznej

więc jeśli to właśnie krytyka jest najważniejsza tutaj jestem jak najbardziej za tym żeby możliwość krytykowania usprawnić także w formie wizualnej
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-05-11 16:41:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no widze ze "obiektywni" wreszcie przychodza po rozum do glowy ;)
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-05-11 16:43:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to do kompletu jeszcze ten watek
http://www.obiektywni.com.pl/forum/watek-521.php
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-11 17:37:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:) Lonley - takie rozwiązanie działa też na "uwielbianym" fotoik ;)
-M
fotografia cyfrowa
iceman
fotografia cyfrowa
2006-05-11 17:58:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
oczywiscie, zawsze ten ktory chce pomoc i "obrazowo" ukazuje co nalezy poprawic (a pokazuje to na niekomercyjnej stronie) oczywiscie zawsze ma przechlapane.

Krim - znam ten bol ;-)

pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-11 18:02:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mi możesz tak "obrazowo" pokazywać, pod warunkiem, że napiszesz dlaczego ;) i będziesz przygotowany na odpowiedź, dlaczego się nie zgadzam ;)
-M
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-18 00:48:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przecież nie twierdziłem inaczej ;)
-M
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-18 01:17:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
racje ma wolf, zreszta topic juz jest zakonczony. Uwagi sluszne lolo ale juz jest


EOT
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-18 01:21:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
lolo to pewnie wysłał miesiąc temu, ale dopiero teraz dotarło :)
-M
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-05-18 01:33:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
-M hehe ja musze sie w koncu zebrac na tą 110 krytykę, bo nie chce żeby tak wyszło jak z lolo ;)

moze lolo wyslal ta wiadomosc poczta polska i zapomnial wykupic priorytetu ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-18 01:36:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:) rotfl :)
-M
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-05-18 01:56:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Krim zgadzam się, że zobrazowanie porad może być lepsze od samych słów albo też może być doskonałym uzupełnieniem i potwierdzeniem konstruktywności krytyki.
Cytując zasady serwisu: "Konstruktywna krytyka to taka ocena, która zwraca uwagę na szczegóły, pokazuje aspekty zdjęcia, które można by poprawić." Zatem dlaczego nie pokazać wad i możliwych poprawek dosłownie. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie mogące służyć nie tylko autorowi krytykowanego zdjęcia ale i wszystkim użytkownikom.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa