fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Obietywni fotoamatorzy czy graficy?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 14:45:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dziwne zjawisko zauważyłem ostatnio na obiektywnych... Ogromne wzięcie mają prace z kategorii "Photoshop", obrazki te zbierają masę bezkrytycznych, bardzo wysokich ocen.
Nie jestem ortodoksyjnym przeciwnikiem PSUcie, przeciwnie - skoro fotografia stała się cyfrowa - obróbka tez mui być cyfrowa. Gumka, warstwy, suwaki, wszystko jest dla ludzi... ale tak jak czyściocha - z umarem stosowane. Czy taki obrazek: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-26546.php jest jeszcze fotografią? Sam nie byłbym w stanie stworzyć czegoś takiego nawet gdybym siedział 2 dni przed kompem - ale na górze strony napisane jest jak byk "Obiektywni - galeria fotograficzna". To w końcu "obiektywni" są galerią fotograficzną czy galerią obrazków wszelakich?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-05-19 14:49:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm w sumie Obiektywni mają dział tematyczny "programy graficzne" ;) mi osobiście to nie przeszkadza - skoro jest taka kategoria niech ludzie ją "uprawiający" mogą się pokazać
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-05-19 14:51:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jest odpowiednia kategoria dla tego typu prac (i dobrze), więc osobiście nie widzę problemu.
A jeśli praca faktycznie jest bardzo dobra, to ocena wysoka jak najbardziej jest zasłużona.
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 14:52:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme, tak - tylko że grafiki takei są oceniane tak jak zdjęcia. Inaczej mówiąc - myślę ze mało kto, przeglądając zdjęćia w głównym katalogu, zwraca uwagę na kategorię... Bez sensu trochę się robi bo wiadomo, że takiego obrazka jak w w/w przykładzie bez fotomontaży nie wyprodukujesz...
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:00:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ludzie oceniaja to, co im sie podoba i tak, jak im sie podoba. Jesli widze obraz, ktory mnie przyciaga, wciaga, sklania do namyslu, pobudza fantazje czy po prostu sie podoba, to nie obchodzi mnie czy to jest fotografia czy tez nie. Jest to po prostu obraz, na ktory chetnie patrze, i juz.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:04:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mariush - ludzie nie patrzą na kategorię, ale jak sam napisałeś; "wiadomo, że takiego brazka bez fotomontaży nie wyprodukujesz..."
Jeżeli jest w nim chociaż trochę z fotografii to moim zdaniem jest oki. A wiem, że jest.
-M
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:05:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BernArt - chodzi mi o to, że zauważyłem ostatnio dominację grafiki nad fotogrfią w fotogrficznym serwisie (dominację - w sensie otrzymywanych ocen). Czy to normalne? I z czego to wynika?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:09:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Poza tym te pejzaże... :)
Myślę, że to wynika z postępujących zmian jakim podlega fotografia.
-M
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:14:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
O dominacji raczej bym nie mowil. Jest sporo, ale bez przesady, strasznego zalewu nie ma. A moze po prostu jest wiecej ludzi robiacych fotomontaze niz fotografujacych? Moze wiecej jest ciekawych fotomontazy niz zdjec?
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:19:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Moze wiecej jest ciekawych fotomontazy niz zdjec?"

A gdzie miejsce na żmudne kombinowanie ze światłem? Albo na pieczołowite dopieszczanie kadru? Albo na czekanie na ten jednen w swoim rodzaju układ chmur?

Ech, za stary chyba jestem... :-) A może to przez nawalający właśnie w Toruniu grad wielkośc ziaren fasoli? :-)
fotografia cyfrowa
Karez
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:26:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wolę dobry fotomontaż jak gnioty, które powoli zalewają ten portal i komenty od osób, które nie mają pojęcia o tym co piszą. Pl foto 2? Mariush te pretensje ale to nie dlatego, ze moze Twoje zdjęcia straciły zainteresowanie?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:28:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie można zrobić dobrego fotomontażu nie mając dobrych zdjęć i umiejętności montażu...
-M
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:33:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niekoniecznie, zdjecie niekoniecznie musi byc dobre. Wystarczy, ze bedzie dobry jego fragment oraz pomysl na zrobienie fotomontazu :)

Mariush, no wlasnie, gdzie to wszystko jest? Tutaj niekoniecznie, skoro mowimy o przewadze fotomontazy. Najwyrazniej nie ma zbyt
wielu, ktorzy lubia robic zdjecia. Natomiast w tym, ze jest duzo fotomontazy problemu nie widze. Pod warunkiem, ze sa to prace dobre.
Tak jak Karez napisal, wole tysiac fotomontazy, ale ciekawych, od jednego gniota, ktorego sam autor juz za kilka miesiecy nie bedzie
chcial ogladac.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:35:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Za malo gniotow sie moderuje - to inny problem
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:36:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Karez, z tym brakiem zainteresowania troszkę przesadzasz.. jakieś swoja małe TWA zawsze utrzymam... ;-)
Nie mam pretensji do grafików, wielu tworzy wspaniałe obrazy - po prostu zastanawiam się czy "obiektywni", z założenia - serwis fotogrficzny - to właściwe miejsce na ich prace?
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:37:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Też jestem za zwiększeniem moderacji w portalu.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:39:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Żyj i pozwól umrzeć" :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:39:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern: fragment - na upartego można fragment zdjęcia wystawić jako zwykłą fotografię... ale fakt faktem - ten fragment musi być dobry... nie mówię, że perfekcyjny, ale na pewno jakiś poziom musi przedstawiać.
Calme: zbyt szybka moderacja uniemożliwia naukę, a niektórzy naprawdę nie wiedzą jak zacząć przygodę z fotografią. Z durgiej strony dobrze, że po usunięciu zdjecia zostają komentarze ;)
-M
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:40:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Za malo gniotow sie moderuje - to inny problem"

Może oceny są zawyżone? Kiedy ostatnio wlepiłeś 0 komuś z twojego TWA? :-))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:40:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja moderacji mówię nie, bo niemożliwe jest stworzenie obiektywnego wskaźnika.
-M
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:42:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Eee... a kto powiedział, że trzeba posługiwać się pełnym zakresem ocen? Jeżeli moim zdaniem zdjęcia, które oglądam na nie nie zasługują - nie bedę ich wystawiał.
-M
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:43:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Poza tym przy zakresie -1 do 5 oceny -1 i 0 wyskakują niejako poza skalę; a między 1 a 5 uśrednienie następuje przy trójce... taki klasyczny sposób myślenia.
-M
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-05-19 15:57:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja zagladam najczesciej do tych zdjec, ktore mnie zainteresuja. Rzadko kiedy sa to "gnioty", ktorym mialbym chec -1 wystawic. Jesli juz nie bardzo wiem jaka ocene postawic, to po prostu pozostawiam bez oceny.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-05-19 19:10:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Widze natomiast jedno zagrozenie w tym co poruszyl Mariush - ogladajac super dopracowane grafiki - ludzie zaczna mimowolnie oczekiwac coraz lepiej dopracowanych zdjec - czyli coraz wiecej ingerencji PS'a i faktycznie moze to pojsc w strone malo ciekawa - ale nie kraczmy
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-05-19 19:51:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No ale mimo wszystko M ma rację, "Nie można zrobić dobrego fotomontażu nie mając dobrych zdjęć i umiejętności montażu...".
A poza tym warto pamiętać, że fotomontaż a grafika to nie to samo. Była o tym mowa już wiele razy. Nikt tutaj nie renderuje obrazów od podstaw, tylko montuje i dopieszcza zdjęcia (najlepiej gdy zrobione samodzielnie). Nie widzę w tym nic złego. Fotomontaż jest gałęzią fotografii i tutaj też jest jest dla niego miejsce w postaci osobnej kategorii. Nie należy też zapominać, że ogromny procent z tego "czarodziejstwa" można wykonać tradycyjnymi metodami.

No i nikt nikogo nie przymusza do oglądania takich prac ;)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa