fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Średni format
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
madroz
fotografia cyfrowa
2006-08-10 20:03:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jaki aparat średnioformatowy polecacie dla kogoś kto chce zacząć w tej materii????
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2006-08-10 20:35:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dawno temu pstrykalem Ami ;-)
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2006-08-10 21:43:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To chyba zależy ile kasy możesz wydać na taki aparat, dobre średnie formaty do tanich nie należą........
fotografia cyfrowa
Willow32
fotografia cyfrowa
2006-08-10 23:52:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a do czego Ci ten aparat będzie służył? do zabawy czy do pracy? Od jakichś 2 miesięcy intensywnie szperałem w świecie średniego formatu i w końcu zdecydowałem się na Bronicę, ze względu na dobry stosunek cena/jakość.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2006-08-10 23:55:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mamiya 645 ok. 1400-2000 zł. (jakość, gigantyczne możliwości rozbudowy zestawu, obiektywy z shiftem do prostowania perspektywy, pryzmaty, kominki, różne matówki, pierścienie do mocowania tanich obiektywów od Kieva)
kiev88 ok 600-800 zł. (sporo tanich obiektywów dość dobrej jakości na Allegro)
Pentacon six ok. 250-450 zł. (mają wadę prawie wszystkie - nakładają często na siebie klatki i to nawet do 10%)
Holga do 200 zł (artystyczne zacięcie jak masz)
Moskwa 5 ok. 250-500 zł. (mieszkowy format 6x9 cm co ciekawe, podobno dobra optyka)
Lubitiel 66 - ok. 70 zł. Dobrze ostrzy, fajne zdjęcia pod świetło, nie ma lustra, bo patrzysz przez dodatkowy obiektyw)
Yashica mat 124 ok. 600-800 zl. (konstrukcja typu Lubitiela, ale wysokiej klasy i wymienne obiektywy)
DRUH ok. 20 zł.
;-)
fotografia cyfrowa
Willow32
fotografia cyfrowa
2006-08-11 00:17:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bronica :) ja kupiłem zestaw z 3 obiektywami 50mm, 75mm i 150mm oraz dwoma kasetami (jedna polaroid) za 2300, niestety nie mam pryzmatu z pomiarem więc musiałem zainwestować w światłomierz :) na eBay w Anglii i USA zdażają się super okazje, na Alledrogo jak sama nazwa wskazuje :)
(ja kupiłem w Anglii)
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2006-08-11 08:38:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ciekawy jest też FUJI, średnioformatowy compakt 6x9 cm. (po wyskanowaniu na Nikonie 9000 ED jedna klatka to 120 MPix), ale to jest idioten camera za kilka tysięcy. Nowoczesny i ma nawet sporo zwolenników.
fotografia cyfrowa
tadam
fotografia cyfrowa
2006-08-11 09:22:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fuji 6x9 to kompletne manuale, i ten z 90mm i ten z 65mm...
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2006-08-11 15:22:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ta, mogłem pomylić nazwę. Zna ktoś jakieś śtrednioformatowe compacty wysokiej klasy?
fotografia cyfrowa
tadam
fotografia cyfrowa
2006-08-11 15:27:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nowsze fuji 645... za 1200-1500 mozna kupic
fotografia cyfrowa
madroz
fotografia cyfrowa
2006-08-12 16:29:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki chce wydać do 1500,- zastanawiam się nad fuji który poleca tadam lub coś podobnego fuji
fotografia cyfrowa
palindrom
fotografia cyfrowa
2006-08-16 15:40:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Madroz: w Twoim portfolio są głównie portrety i to spokojne, formalne, studyjne. Więc w średnim formacie naturalnym wyborem jest lustrzanka, i to raczej jednoobiektywowa. masz do wydania 1500 zł, a więc de facto wchodza w rachube następujące systemy:

645:
Mamiya 645 / Bronica ETRS(i) / Pentax 645

Kwadrat:
Bronica SQ

Do Haselka jeszcze troche brakuje gotówki, a szkoda, bo szkła ma przeuroczo rysujące.


O fuji raczej przy takim kierunku fotografowania nie myśl. Ale jeśli chcesz o nich poczytać, to są to modele z serii GA645 (W/Zi) - wszystkie z AF, jeden ze standardem, jeden z szerokim kątem i jeden z ciemnym zoomem. odsyłam do google.com

fotografia cyfrowa
tadam
fotografia cyfrowa
2006-08-16 17:02:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dwuoczne rolleie , mamy 330/220
fotografia cyfrowa
tadam
fotografia cyfrowa
2006-08-16 18:19:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes, w czwartki gwalca, we wtorki okradaja...
fotografia cyfrowa
palindrom
fotografia cyfrowa
2006-08-17 14:04:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes: wiem, ze sa osoby, ktore uzywaja rolejow, mamijek c i stada innych z sukcesem. Tymniemniej powinno byc to ich swiadomym wyborem, bo zyskuja de facto przenosnosc plus brak znikniecia obrazu kosztem wcale nie takim malym:
a) paralaksa (i to, ze czesc dwuobiektywowych lustrzanek ma ramke do jej korekcji nie zmienia faktu, ze ona pozostaje, widzisz z innego punktu)
b) poza mamiyami praktycznie niemoznosc zmiany ogniskowej (inaczej niz jakies nasadki ktore sa wszak proteza)
c) utrudniony dostep do filtrow (nie mowie, ze nie ma dostepu do nich, mowie, ze jest trudniej znajdywac filtry czy to przez przejsciowke jakas montowane czy to z mocowaniem bayX
d) utrudniony w swiecie TLR'ow (a czasem niemozliwy) (znow - poza mamiyami) dostep do duzych zblizen, face-shotow itp.

to w kwesti dlaczego _raczej_ (podkreslenie moje) optymalniejszym wyborem bedzie jednoobiektywowa (jak napisalem).

czy chcesz rowniez rozmawiac o przewagach pseudodalmierza z AF'em nad lustrzanka w fotografii studyjnej w tym portretowej? bo tu pozwolilbym sobie nawet pominac slowo "raczej" :-)

madroz nie wyglada na kogos specjalnie zaawansowanego, dlatego tez wydaje mi sie, ze doradzenie mu jednoobiektywowej lustrzanki jest mozliwie najwiekszym przyblizeniem czegos, co mu zaoferuje najwiecej.

Tymniemniej to milo, ze chcieliscie pomoc koledze :-) ale na prawde - odradzam fuji z AF'em do studia :-)
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2006-08-17 14:40:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Myślałem kiedyś o średnim formacie, ale koszty zdjęć szybko mi go z głowy wybiły.

Gdyby był w moich rękach w stanie na siebie w całości zarabiać to by było do przemyślenia.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa