fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Czy opis do zdjęć wpływa na ocenę?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:03:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
CannonCat - a kto mówi, że tekst jest obroną zdjęcia? Stereotypowy stosunek do kilku liter.
wowa - a co jest złego w temacie tego wątku? Kolejne pytanie. :)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:05:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sepa -> złego? Nic. Czy ja wspomniałem o źle? ;o)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:06:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie, tak odebrałem. Sorki. ;)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:09:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sepa -> cieszę się, że rozwiałem. :o)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:12:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Generalnie moim zdaniem problem tkwi w odbiorcy - inaczej reaguje na opis osoba np. z wykształceniem humanistycznym np. filozofia, socjologia a zupełnie inaczej np. matematyk, czy elektronik. Zakładam, że wykształcenie nie jest dziełem przypadku i znajomości ale rezultatem zainteresowań i uzdolnień. Dla każdego typu odbiorcy winien być napisany inny komentarz - jest to nierealne. Natomiast odbiorca jeżeli nie rozumie, nie lubi określonego typu opisu to zwyczajnie niech go pomija a nie mówi, ze cos jest do d....
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:12:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja przede wszystkim patrzę, może jestem zimna i wyrachowana ale widziałam już w swoim życiu dużo rzeczy i dużo przeczytałam(nie twierdzę że wystarczająco dużo, wręcz przeciwnie) i mało co robi na mnie piorunujące wrażenie poza tym dla mnie jako plastyka liczy się przede wszystkim obraz i przekaz wizualny, który może być wzmocniony przekazem werbalnym albo pisemnym, ale w galeriach zazwyczaj jest tak że ludzie niezbyt chętnie czytają opisy i zajmując się sztuką wizualną trzeba pamiętać o tym by nie polegać zbytnio na opisie...
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:14:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
byłem ostatnio na kilku wystawach foto w kraku
i wszyscy czytali podpisy

fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:14:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A zresztą mamy podobno wolność słowa i wypowiedzi - więc niech każdy robi swoje - opisuje lub komentuje (zazwyczaj komentarze są łatwiejsze i nie wymagają tyle odwagi - co zreszta widac na OB):)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:20:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Podpis (opis) jest integralną częścią dzieła (fotografii, obrazu, rzeźby), jeśli tak zadecydował jego twórca. Negowanie tego, to negowanie jego idei i pracy.
fotografia cyfrowa
tt73
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:22:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
często bywa
że opis jest lepszy (dowcipniejszy?) od zdjęcia
nie przeszkadza mi to
...
ilu odbiorców tyle interpretacji
no bo przecież w tym łańcuchu
ostatnim ogniwem jest właśnie widz-konsument
a czas i tak weryfikuje t.zw. wartość obrazu
do jednych zdjęć wracamy
inne znikają w niepamięci
mimo doraźnie zaliczonych miliona punktów
i przeraźliwie wstrząsającego komentarza


:o)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:26:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przymusu czytania nie ma. Wiadomo.
CannonCat - tka, masz rację. Ktoś kto przybywa na wystawę zdjęć skupia się i na zdjęciach. Jednakże wciąż pozostaje kwestia jakiego gatunku jest to zdjecie. Czyli - krajobraz - ładny - nie muszę wiedzieć gdzie to i tak mi się podoba. Ok.
Ktoś inny (nawiązanie do sapphire'a) interesujący się tematem, być może z wykształcenia będzie czytał bo to go interesuje. A zdjęcia ogląda bo uwielbia.
Obaj będą równie zadowoleni.
Ale, jeśli idziemy na wystawę autora, któy np. spędził dużo czasu na wyprodukowanie np. reportażu o miejscu, ludziach, a wszystko kosztowało go mnóstwo wysiłku...zdjecia to jedno - obraz. Ale tekst/opis autora - to drugie. Autor poczuwa się do tego, że musi - ba! - chce podzielić się wiedzą, którą sam zgłębił przy produkcji tego reportażu. Chce nim coś przekazać, pokazać, opowiedzieć...
...nieprzeczytanie jego tekstów byłoby okazaniem braku szacunku dla jego pracy - a przyjście na tę wystwę byłoby pomyłką adresu obecnie otwartych wystaw. :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:26:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
O F-uck - wowa napisał to samo - tylko krócej. ;P
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-05-27 23:47:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wowa - muszę przyznac, że potrafisz zaskoczyć - w sensie pozytywnym oczywiście:) Tak na poważnie - a dlaczego mamy się ograniczać tylko do zdjęcia w przekazie. Jimi Hendrix na koncercie muzycznym podpalił gitarę - stworzył wraz z muzyką przekaz, który przeszedł do historii. Już nie wspominam o tym, że na codzień słuchamy czegoś co jest połączeniem muzyki i tekstu - czyli piosenek.
fotografia cyfrowa
Travis
fotografia cyfrowa
2008-05-28 00:12:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sapphire, to podobnie jak z filmem obraz i dźwięk tworzą całość;) Co do reportażu to owszem, bardzo przyjemnie jest poczytać o miejscach/wydarzeniach przedstawionych na zdjęciach i jest to całkiem naturalne. Jednak zakładając wątek miałem na myśli trochę inną sytuacje. Mianowicie, czy z przeciętnego zdjęcia za pomocą dobrego opisu, jakiejś ciekawej historii do niego dodanej, można zrobić zdjęcie świetne. Jeśli tak, to czy przypadkiem nie oceniamy tu tylko talentu pisarskiego autora, a fotografia schodzi na plan dalszy?
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-05-28 00:24:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Travis - to jest prawo subiektywnego obiektywizmu:) Zauważ, że często dzieje się odwrotnie. W jednym i drugim przypadku świat się nie zawalił. Traktujmy tę galerię, jako miejsce gdzie można pooglądac fotki - mniej lub bardziej ciekawe. Dobrze jak możemy coś o nich powiedzieć, czasami odkrywamy przy okazji samego siebie a czasami autora danego zdjęcia... Traktujmy to jako przyjemność...
fotografia cyfrowa
Travis
fotografia cyfrowa
2008-05-28 00:31:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale, ale... ja jestem tylko ciekaw tak teoretycznie, bo prawdę mówiąc rzadko w ogóle opisy czytam. Dużo większą radość sprawia mi samo oglądanie zdjęć;)
A ponieważ już późno jest, to mówię wszystkim Dobranoc:)
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2008-05-28 03:04:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Travis,
Jak zobaczysz taki opis przeciętnego zdjęcia i wysokie oceny pod nim, to prześlij mi linka.
;-))))
fotografia cyfrowa
Travis
fotografia cyfrowa
2008-05-28 10:18:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobra, tylko obawiam się, że tutaj to te wysokie oceny byłyby czymś innym akurat spowodowane ;-)
fotografia cyfrowa
stare_wino
fotografia cyfrowa
2008-05-28 11:49:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W kazdej dziedzinie sztuki-tak i w fotografii,tytuł odgrywa istotną rolę. Owszem,wyobraznią oglądającego,
steruje tytuł,który tworzy z nim integralną całość,ale nie moze"robić zdięcia"! To zapis ilustracji,emocji,
wrażeń,stanowią obraz,czy to obraz teatralny,malarski,fotograficzny, powinien sprawiać "odbicie uczuć"
który porusza prawdziwością,szczerością i całym bogactwem formy.
Przywołam tu rzeczonego T.Kantora-malarza teatralnego-mistrza iluzji i formy,który w swoich spektaklach
osobiście wprowadzał,kto jest kto! a i tak dodawał,ze te postacie są"wynajęte"
Więc póki co powinniśmy uczyć się"czytać" a nie "omiatać". Ucząć się paru terminów,których i tak nie rozumiemy
znaczenia,też nam nie pomoże.

Cieszy mnie,ze co niektórzy szukają w fotografii czegoś ponad poprawność i wrazenie estetycznej ładności
i mają w czterach literach cały ten szum,robiąc to z całą prawdziwą szczerością i dla własnej przyjemności!
(Te ostatnie słowa dedykuję własnemu synowi: Piotruś, najlepiej wypasiony sprzęt,też nie robi fotografii! )

fotografia cyfrowa
mirekfoto
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:07:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Od opisu zawsze dużo zleżało nikt nie jest jasnowidzem i nie wie jakie były warunki a co najważniejsze co ma przekazać to zdjęcie.Wielokrotnie spotykałem się że to samo zdjęcie ale z różnymi opisami zmieniało całe spojrzenie na oglądających a w szczególności w fotografii reportażowej .Robiłem w statystykach ile każdy poświęca na zdjęcie czasu to wychodzi przeróżnie .Zdjęcie bez opisu lub bez tytułu ogląda się nijako czasem bez emocji..Opis pozwala a nawet wymusza zastanowienie się nad tym co jest w kadrze i widz stara się wychwycić szczegóły zdjęcia .Piszecie że --zdjęcie samo się broni ---tak owszem przeważnie ale brak opisu i tytułu to jak pizza bez dodatków po prostu słabsza smakowo .Oczywiście widzę że wszyscy się zgadzają z jednym że kiepskiego zdjęcia nic nie uratuje .
fotografia cyfrowa
naturella
fotografia cyfrowa
2008-08-31 23:03:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
opis wzbogaca zdjęcie, często lubię opisy :)
choć nie zawsze są potrzebne a czasem wręcz narzucają interpretacje czy też upraszczają, tłumią jakieś przeżycia i myśli, które moglibyśmy mieć :)
więc najpierw weźmy pod uwagę co i po co wstawiamy a potem podejmijmy słuszną decyzję co do opisu :)

ale stopnie? kogo obchodzą stopnie?

i zgadzam się z _M choć to już trochę koło tematu
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2008-09-01 10:01:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Travis - dla mnie w pewnych przypadkach i odpowiednio dobrze napisane, mają ogromne znaczzenie,... nie od dziś wiadomo, że są częscią/ spójnością fotografii...

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-260981.php
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-289340.php

fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa