fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Tytulowa lekka obsesja :)
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2007-01-16 09:56:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
L

Powiem w skrocie o tym, co mnie tu czasem meczy - lekcewaznie tytulow zdjec.

Moi drodzy fotkownicy. Tytul jest TAKIM SAMYM elementem fotki jak kadr, swiatlo, ramka etc. Tak, tak. Takim samym. Dobry tytul naprawde potrafi dodac fotce ognia, czy nowego wymiaru. Ba, dobry tytul moze z banalnej fotki wydobyc zupelnie nowe tony, ukierunkowac sposob patrzenia na nia. Dobry tytul to efektowna pointa, to jakas opowiedziana historia. Dobry tytul to takze wizytowka fotki - patrze na miniaturke, jeszcze sie waham... i wtedy dobry (albo niedobry) podpis przewaza szale.

Tymczasem sporo z was idzie po k*** najmniejszej linii oporu, dajac tytuly banalne, oklepane (ile razy sa dwie wieze w kadrze, to tytul MUSI byc "Dwie wieze" - powiedzmy w 99 na 100 wypadkach), wymeczone i wystękane w pocie czola i umyslowym zatwardzeniu.

A juz dobijaja mnie tzw. podpisy opisowe, czyli autor opisuje to, co jest na zdjeciu. Widzimy kota - podpis "Kot". Widzimy morze - podpis "morze" (Żeby chociaż "a może morze" albo cos, ale nie - "MORZE" i juz! Co się będziem wysilac...). Drodzy moi, jak ktos nie jest slepy to sam widzi, co jest na fotce. A jak jest slepy albo powaznie niedowidzi to i tak podpisu nie odczyta.

Proponuje zatem albo sie wysilic MOCNO i kombinowac ORYGINALNE podpisy albo tez po prostu dawac +++ albo *** w momentach, gdy sie pomyslu nie ma. Albo nawet poprosic zeby ludzie podrzucili pomysl i potem podmienic.

PS. Nie zebym sam nie byl bez winy. Mi sie tez trafiaja podpisy... nie za oryginalne. Ale - jak to powiedzial bohater "lotu nad kukulczym gniazdem" - "ja chociaz probowalem".

PSS I nie mowcie, ze "fotka sie powinna bronic sama, trescia/forma, podpis nie jest wazny". Jasne, a kobiety sie nie powiny malowac. A na koncertach nie trzeba swiatel. A filmom wysokich budzetow. Wystarczy sama utroda, muzyka, gra aktorska. Jasne. Macie racje. Ale jednak jakos ta otoczka zwykle pomaga. :)

PSSS. Zauwazcie tez, ze jednakl wiekszosc obrazow - tych slynnych - MA podpisy. :)
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:09:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No... na przyklad "Mona Lisa" albo "Dama z lasiczka"... ;D

A tak swoja droga, widze, ze powoli zaczynasz wskakiwac na wlasciwy dla siebie tor. Znaczy, piszesz konkretnie i z jajem. No! :)
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:28:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zupełności się z Lifterem zgadzam.Odpowiedni tytuł nadaje fotce odpowiedniego znaczenia i często pomaga w odbiorze.
fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:36:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BernArt - No wiesz, tak to bys myslale, ze to moze Anna Lisa czy Anne-Marie-Klopstock... albo ze to ladacznica z kuna :).
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:39:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fotka sie powinna bronic sama :))))))
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:45:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme:pewnie tak ,zwłaszcza w krajobrazach,macro czy akcie,ale są fotografie których tytuł jest integralną częścią i bez niego zdjęcie jest nic nie mówiącym mazem.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:47:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Toc ja sie ino dorcze ;))) oczywiscie, ze macie racje
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:49:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lifter, tak szczerze powiedziawszy, gdyby Leonardo nie napisal, ze to Mona Lisa, to tylko bym sie zdziwil, ze komus sie chcialo malowac laske wygladajaca prawie jak facet ;D
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2007-01-16 10:59:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Lifter lekceważenie tytułów to picuś !!

piszesz w opisie - przepalenie lewego skrzydła u sikorki, a ty ci co drugi wpada pod zdjęcie i pisze o przepaliłeś lewe skrzydło

żenada żeby nie przeczytać tytułu i opisu wiele rzeczy można się tam dowiedzieć !
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-16 11:00:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lolo, o Lifterze wiedziec musisz jedno - jest on niezlomny w walce z wiatrakami :)))
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-16 11:01:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Motyw, to tak jak w takim kabarecie, ktory kiedys widzialem:

- Doktorze, boli mnie gardlo i glowa, do tego mam goraczke... mysle, ze zlapalem grype.

Doktor:

- No tak, jest goraczka, skarzy sie pan na bole glowy i gardla... to chyba grypa.

:)))
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2007-01-16 11:02:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no przynajmniej ma jakąś pasję "walka z wiatrakami też może być"

E-OM !
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2007-01-16 11:03:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
spadam w krzaczki łapać ptaszki

później wpadnę !
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-01-16 11:16:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Rozesmiana/usmiechnieta Polka"? Nie znam :)
Znaczy, Polke znam nie jedna, choc nie zawsze usmiechnieta. Obrazu nie znam :)
fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2007-01-16 15:58:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z tego co pamietam to raczej rzezba byla, a ta Polka nie zyje od ponad 500 lat :)
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2007-01-16 16:21:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zdecydowanie ponad...

"śmiejąca się Polka" to Regelinda, córka Bolesława Chrobrego
jej posąg znajduje sie w kościele w Naumburgu
---
http://pl.wikipedia.org/wiki/Regelinda
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-01-16 18:31:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lifter, przytłaczająca większość to zdjęcia wykonane bez zamiaru przekazania czegokolwiek.
Jeśli na zdjęciu jest pustka, wynikająca z całkowitego braku koncepcji, to i w tytule będzie pustka.
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-01-16 19:40:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o dobry temat. jest ktoś nao. kto tego raczej nie rozumie ;)
fotografia cyfrowa
zdechlypies
fotografia cyfrowa
2007-01-16 20:16:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie zgadzam się!! ;P
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-01-16 20:19:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zdechłypsie, ale z czym/kim się nie zgadzasz?
;)
fotografia cyfrowa
zdechlypies
fotografia cyfrowa
2007-01-16 20:23:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
z tym, że tytuł jest aż tak ważny oczywiście.
Jest ważny ale nie aż tak.
Jak jest morze a tytuł morze, to juz wole tytuł morze niz jakas poetycka szmire, ktora ma mnie nie wiem przeszyc na wskros a wcale tak nie robi :P
ale tytuł czasem moze zwrócić uwagę na to co autor chciał powiedziec. To tak jak u mnie, tytuł kilka razy zrobił fotę - czyli bez sens,
aaa sam juz nie wiem, ide się upic
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-01-16 20:34:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Najlepszym, tak na szybko przykładem związku tytułu ze zdjęciem jest fotka z VOX DEI pt:valentiness.gdyby nie tytuł wszyscy patrzyliby na nią jak na dobre macro,ale tytuł podpowiedział jak na nią patrzeć i stworzył historyjkę,przez co odbiór stał sie zupełnie inny.
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-01-16 20:35:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czasem tytuł jest swoistą grą sensów, żartem, prowokacją do innego spojrzenia na zdjęcie, jest zabawą, igraszką...

Szkoda, tylko że niektórzy są nazbyt poważni, nazbyt napuszeni w swym pojmowaniu fotografii i nie potrafią dostrzec pewnych płaszczyzn odbioru.
fotografia cyfrowa
jalens
fotografia cyfrowa
2007-01-16 22:38:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"nie potrafią dostrzec pewnych płaszczyzn odbioru"
Czy nadawania?
fotografia cyfrowa
... . .. . .
fotografia cyfrowa
2007-01-16 23:10:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no nie wiem... lifter ma może trochę racji... z drugiej strony brak dobrego tytułu mnie nie razi... pompatyczny (albo naciągany, wciskany na siłę) super-wypasiony tytuł pod marną fotką (oczywiście fotka z podpisem, heh...) są chyba jeszcze gorsze... nie uważacie?
w sumie to zależy chyba od zdjęcia, są takie że można wymyśleć kilka dobrych tytułów, są jednak takie jak np. krajobrazy że się chyba zwyczajnie nie da... tytuł będzie hmmm... raczej opisowy...
właśnie popatrzyłem na tęczę... podpisałem je tęcza1,...2,...3,...4... :)
no co?, mam podpisać: 'nadzieja', 'znak z nieba', 'pozdrowienia', 'zakrzywiona smuga anielskiego ogona'?... ;)

starajmy się ale nie na siłę please...
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa