fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
kadrowanie - softem czy w terenie?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:20:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ciekaw jestem Waszego zdania - pytanie do was - kadrowanie? - właśnie!
czy robimy fotki - ot tak aby uchwycić moment a dopiero potem w domu zastanawiamy się co z tym "fantem" począć - czy w trakcie naciskania migawki staramy się o pełną kompozycję kadru - takiego jakiego wystawiamy w necie?
Ja osobiście od pewnego czasu dopuszczam "ruch" do 80-85% oryginału - reszta fot idzie do szuflady...
a jak wy sądzicie ?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:30:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm przyznam sie, ze na poczatku mialem tak jak piszesz czyli moment potem soft - teraz lapie sie na tym, ze idac nawet bez aparatu - kadruje sobie w "glowie" jak bym to ustawil aby ciekawie wygladalo - to chyba przychodzi z czasem po lekturze ksiazki poogladaniu innych prac czy po uwagach doswiadczonych kolegow - od softu mimo wszystko sie nie wzbraniam - ale tez nie on przeciez ma robic za mnie wszystko - ma robic jak najmniej tylko w koniecznych przypadkach
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:31:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
100% - nawet w labie proszę, żeby skanowali mi 100% klatki, a w b&w kadruję z ramką z perforacji.
I nie ma litości, nie tnę, nawet, jeżeli minimalne przycięcie poprawi zdjęcie. Jedynym wyjątkiem jest kadrowanie do kwadratu, ale to inna bajka, bo wtedy zdjęcie powstaje z zamierzeniem docięcia, a niepotrzebny fragment jest bo być musi.
fotografia cyfrowa
attaboy
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:32:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w zasadzie moge napisac, ze mialem tak samo.
na poczatku przygody z fotografia wiekszosc zdjec kadrowane bylo pozniej softem, obecnie staram sie wykorzystywac 100 % kadru :)
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:33:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chyba obydwaj nie możemy kardować zdjęć w trakcie focenia, przy ptakach nie da się dokładnie tego zrobić (chyba że kaczką w parku). Ja osobiście uchwycam moment a w domu dopiero przeglądam i kadruje do najlepszego efektu.
fotografia cyfrowa
papkin
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:35:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja osobiście nie mam nic przeciwko kadrowaniu na PC.
Staram się jednak nie przekraczać granicy 80% pełnego kadru te 20% odpadu nie jest aż takie wielkie.
Druga sprawa zależy w jakim celu robimy fotki.
Ja np. mam marzenie zrobić w przyszłości wystawę fotografi przyrodniczej w realu nie w necie dlatego staram się robić fotografie jak najlepszej jakości.
Kto jeszcze nie robił odbitek swoich fotografi to polecam zrobić.
Format A3 powieszony na ścianie w antyramie czy ramce ozdobnej to jest dopiero frajda,publikacja fotografi w internecie nie jest jednak najlepszą formą prezentacji.Takie mam zdanie.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:36:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w wielu wypadkach - tu akurat wchodzi moja ulubiona dziedzina foto - w fotkach akcji, czy przyrodniczych - dopuszczalne kadrowanie to do 80% - przynajmniej z takimi opiniami się spotkałem, i fakt - też kiedyś była najpierw fota a potem zastanowienie co z tym zrobić, teraz łapie się na tym ... że każda fotka i przygotowanie do niej zajmuje jakby "więcej czasu" :))) - mniej naciskania jest a więcej myślenia :) - no przynajmniej dużo oszczędniej operuje spustem puszki :)
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:37:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Papkin - narazie to w A3 z mojej matrycy widze koszmar :) ale oczywiscie jak najb rozumiem co chciales przekazac
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:42:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No a ja słyszałem opinię, że a3 to z 5 mpix Oly E-1 pójdzie?,,,
jakkolwiek przy fruwającym obiekcie kadrowanie jest sensowne (chociaż ostatnio jak się w takie fotki bawiłem to po prostu połowę zdjęć odłożyłem jako nieostre, poucinane itp, bo próbowałem kadrowac do 100% jak zwykle).
W sumie nawet w ciemni się kadrowało zdjęcia (czasami minimalnie bo wynikało to z różnych proporcji papieru i klatki na filmie, ale jednak)
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:43:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
... jak jesteś oblatany w szopie to i a2 z 4mpx wyciągniesz sensownie :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:44:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
e tam... niby jak, zaczaruję??
fotografia cyfrowa
attaboy
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:45:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
w zasadzie to nic trudnego ;)
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:46:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
powiększanie o bardzo nieznaczny procent krok po kroczku .... można nawet szybkie makro do tego celu wyprodukować :) - korygując zmiany uzyskasz dobry efekt nawet z małej fotki.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:47:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mhm... no ale to interpolacja i jednak szczegóły uciekną. Zważywszy na to, że w portrecie zrobinym analogiem mogę liczyć włosy w brwiach...
fotografia cyfrowa
Robertus
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:50:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
HA, tu was moze zaskocze ale wlasnie ostatnio robie sobie odbitki A4 z Canona A60 , czyli 2mpix :D oczywiscie jest sporo pracy przy nich , nie tylko w shopie, ale efekty mnie zaskoczyly calkowicie. oczywiscie z 2 cm widac braki ale do normalnego ogladania np. na scianie nadaja sie wysmienicie.

a co do kadrowania ... z moja matryca nie powinienem sie za bardzo mylic hehe.
fotografia cyfrowa
papkin
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:52:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Generalnie sądzę że jakość optyki ma decydujący wpływ na jakość i wielkość odbitki.
Nie zawsze 8 mpx matryca jest lepsze od 6mpx.
Klatka filmu małoobrazkowego jest większa od matrycy światłoczułej przeciętnej cyfry,ale użycie kiepskiej optyki nie gwarantuje ładnych dużych odbitek.
Tak myślę.
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:55:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
po raz któryś sprawdza się dewiza :P - większy nie znaczy lepszy:)))) nie zawsze ilość mpx idzie w parze z jakością ... a szkiełka jak to szkiełka oddzielny temat i wiadomo... im lepsze tym lepsze:P
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:56:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Noo to wróć do tekstu o brwiach, dodam jeszcze, że jestem zatwardziałym analogistą i robię zuiko 50 mm f 1.4, skan z negatywu do rozmiwaru 15x21 ma 8 mpix...
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-03-21 23:58:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A kto z was robił kiedyś samodzielnie odbitki? Papier rozmiarami niedokładnie pasuje do klatki fotograficznej - i w tym sensie kadrowanie w PS to takie samo kadrowanie jak w ciemni. To nie oznacza, że nie należy dbać o kadr w momencie naciskania na spust - tak jak w fotografii analogowej tak i w cyfrowej jakość zależy m.in. od tego jaką część klatki wykorzystasz. To mit, że najlepsze fotografie nie są w ogóle "przycinane" - stopień tego przycięcia jest jednakże minimalny, inaczej nie byłyby najlepsze, właśnie jakość by je położyła!
Czyli - trzeba jednak myśleć w momencie naciskania na spust migawki.
Inna sprawa, że na potrzeby internetu można kadrować dużo silniej niż gdy robisz odbitkę...
fotografia cyfrowa
papkin
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:02:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zresztą jeszcze jedno.
Chcąc zrobić portret np:małego zwierzaka choćby ptaka trznadla na ten przykład.
Oczywiście zrobię wycinek zdjęcia i odpowiednio go interpoluję.
Nie będę robił zdjęcia trznadlowi z 0,5m żeby zrobić portret z całej klatki.
Focąc przyrodę zwłaszcza zwierzęta starajmy się je jak najmniej niepokoić.
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:04:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Papkin fakt - dlatego ptasiarze uzbrajają się w xmetrowe armaty :)
fotografia cyfrowa
papkin
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:05:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Robiąc foty w studio ma się trochę czasu w plenerze przy foceniu ptaków czasu nie ma wiele.
Dlatego zdania będą różne.
fotografia cyfrowa
xdarox
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:07:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dokładnie .. plener a studio to dwie różne bajki, fakt powinienem sprecyzować wątek - gdyż z założenia chodziło mi o fotki plenerowe, niekoniecznie zwierzaki .... ale jednak plener
fotografia cyfrowa
papkin
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:08:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie każdego stać na xmetrowe armaty:) dlatego musimy zadowolić się ty co mamy.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-03-22 00:09:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chrup - ja robię cały czas ręcznie b&w.
Myślę, że jednak oprócz formatu papieru była to też kwestia braku 100% obrazu w wizjerze, w cyfrach jest inaczej - często masz 100%, więc jesteś w stanie skontrolować obraz w momencie naciskania spustu migawki.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa