fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Pytanie o prawa autorskie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 17:25:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A właściwie dwa pytania.
1. Robię zdjęcie, na którym znajduje się billboard /ale bez widocznych znaków logo itp./
2. ta sama sytuacja, ale z graffiti

Czy mogę te zdjęcia publikować, oraz twierdzić, że mam do nich prawa autorskie?
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 17:36:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie bardzo czaje problem. To jakies uliczne street? No to wszelkie neony, plakaty billboardy itp sa naturalnym (niestety) wystrojem miasta. Pytanie czy beda chcieli publikowac zdjecie gdzie jak wół widac ten billboard?;) Uwielbiaja naduzywac takiego "czarodziejskiego" slowa jak: kryptoreklama...hehe.
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 17:50:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
konkretnie chodzi mi o coś takiego:
http://www.obiektywni.pl/upload/real/43/214722_499705.jpg

fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 17:57:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Autorem zdjecia jest sie zawsze i do konca. Prawa do zdjecia mozna sprzedawac i tu jest wiele podpunktow. Nie widze problemu z billboardem, ale to tez zalezy pewnie gdzie to zdjecie ma byc sprzedane.
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 17:59:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no właśnie pytam ogólnie... bo na tej fotografii jest fotografia innego autora. i to jest właśnie sedno.
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:09:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To nie ma nic do sprawy. Zdjecie jest fragmentem wystroju miasta i mozesz fotografowac. Co innego gdyby bylo cos robione w PS lub wyciete samo i przerabiane. To juz sąd na bank, ale rozumiem ze nie o tym mowa:)
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:10:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ok. dzięki ;)
fotografia cyfrowa
BlueDun
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:13:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie masz racji Svolkenie :)
według Twojej interpretacji , fotografowany przez szybę obraz z galerii ( albo jego część w kontekscie planu ), możesz publikować jako twoja fotę - możesz jak ci właściciel płótna pozwoli - taki przykład .
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:14:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak, ale chodzi raczej o sytuację pokazaną w linku powyżej ;)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:16:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MA: miałem podobną sytuację ok. 10 lat temu; na mojej fotce wejścia do stacji metra był ogromny billboard z reklamą papierosów i zdjęciem dziewczyny... moje zdjęcie miało być publikowane (wystawa w klubie foto) zasięgnąłem więc opinii ekspertów i powiedzieli mi dokładnie to samo: to jest element otaczającej rzeczywistości, a nie kopia czyjejś pracy... zdjęcie było wystawiane, no problems...
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:20:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BlueDun - my o jednym a Ty o drugim! Czy napisalem WNETRZA, czy ulica i wyglad miasta? ULICA, bo o tym jest mowa. To co w srodku budynkow rzadzi sie swoimi prawami a galeria to juz zupelnie inny temat, wiec nie plącz koledze i nie rozwadniaj tematu, ok? :)
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:20:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ok. a teraz sprawa nr 2.
chodzi o graffiti. chciałbym udokumentować kilka prac widniejących na murach w moim mieście. nie jestem w stanie dotrzeć do autora.
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:21:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A musisz czy chcesz?
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:22:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a chcę. nie muszę ich sprzedawać ;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:23:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pytam czy chcesz poznac autorów, czy tez cos tego wymaga? To nie ma nic wspolnego z mozliwoscia publikacji.
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:24:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
gdybym do niego dotarł, to chciałbym poznać.
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:25:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Graffiti rowniez nalezy do wystroju (niestety) miasta i jest tzw dobrem ogolnym, tak wiec mozesz focic i publikowac. Naogol autorzy sa nieznani, bo i honorarium za to nie pobierali;) Chyba ze zdjecie ilustruje artykul a autorach i wtedy dobrze wiedziec kto jest kim, ale to juz raczej problem piszacego tekst, zeby wiedziec kto jest kim i co sfotografowac. Ufff....chyba nie zaplatałem?;)
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:28:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie zaplątałeś. dzięki za radę. uważam temat za wyczerpany ;)
fotografia cyfrowa
BlueDun
fotografia cyfrowa
2007-10-13 18:58:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie mieszam , wystawa prac to jedno wykorzystywanie wizerunku to drugie , jednej strony pojawiają się zdjęcia nawet tutaj z ludzmi w portrecie którzy napewno zgody na publikacje nie wyrazili , al;e jakby takie zdjecie zostało wykorzystane w reklamie np na bilbordzie to jak sie bohater rozpozna to moze być kłopot ( tantiemy itp. )
jest tez takie coś :
Property Release
Property Release (PR) to pisemna, wieczysta zgoda właściciela obiektu przedstawionego na zdjęciu, dana autorowi fotografii, na wykorzystanie zdjęcia do celów komercyjnych.
Odpowiedzialność związana z uzyskaniem tych zgód oraz uzyskanie informacji, czy te prawa są w danym przypadku wymagane, spoczywa na Kliencie ( czytaj -wstawiającym foty ).
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:15:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bluedun - co w momencie, kiedy autor graffiti nie podpisał się pod nim, lub podpisał się, ale nie można ustalić kto to?
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:21:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Grafficiarze mają problem z miejscem na swoje prace. Nie sądzę, żeby którykolwiek z nich miał obiekcje do wykorzystania ich pracy. Jeśli taki by się trafił to jakiś...nieważne.
fotografia cyfrowa
MiguelAngelo
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:23:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
chyba będę musiał wnikiliwie przeanalizować ustawę o prawach autorskich ;)
mnie się wydaję, że do użytku w celu niekomercyjnym mogę takie zdjęcie posiadać i wystawiać... ale mogę się mylić.
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:25:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BlueDun - o co Ci chodzi? Padlo konkretne pytanie i padly konkretne odpowiedzi NA TEMAT. Po co rozwadniasz temat? To o co pytasz to sa zupelnie inne zagadnienia i pelne niuansow, wiec nie uogolniaj i nie mąć w glowach ludziom;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:27:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MiguelAngelo - sprawa publikacji tzw wizerunku, czyli mamy tutaj portret jest opisana i mozesz poczytac, ale tez nie mozna uogolniac bo co innego w prasie, co innego na ulotce, a co innego na portalu inernetowym, itd itd. Kopalnia wiedzy i tlumaczenia, ale nie mam sily na te dyspuity, bo juz kiedys opadlem z silm w dyskusji na temat plagiatu...jak glowa w mur:)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2007-10-13 19:30:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dochodzę do wniosku, że jeżeli pstryknę zdjęcie sylwetki samochodu, to projektant owego wozu może "wsadzić mnie do pierdla". Nie sądzę. :) Chyba, że chce zrobic z siebie idiotę. Co innego, gdybym uwidocznił na zdjęciu logotyp marki. Wtedy rzeczywiście moge mieć problem.
To samo tyczy się powyższych tamatów.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa