fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
K. Gierałtowski mistrz, czy szarlatan? Czyli pytanie do Kery.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 17:02:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.gieraltowski.pl/strona/kolorowe/zdjecia/JAGIELL.jpg
A w zasadzie dowszystkich. Padło pytanie co sądzę o tym portrecie.
Powiem tak... nie interesuje mnie w tym momencie dorobek tego człowieka, to że jest mistrzem od którego uczą sie inni, że jest nikoną fotografii (to akurat plus bo w tym systemie siedzę). Powiem krótko nie podobają mi się jego portrety. Nie zamierzam krytykować jego warsztatu i poziomu technicznego, czepiać się kadru, pozy osób portretowanych. Krytykuję jego wizję subiektywnego pokazania osoby portretowanej i sposobu w jaki to robi. Jego portrety są dla mnie ciężkie a przekaz łopatologiczny i agresywny wręcz, rzekłbym siłowy. Jakby chciał mieć 100 procent pewności, że zostanie właściwie odczytany. Dodatkowo zarzucam mu wykorzystanie koloru a w zasadzie sposób w jaki to robi - można powiedzieć, że jest to implikacja powyższych zarzutów. W dodatku jest w tym wszystkim pewien archaizm.
To tak na początek dyskusji... ZAPRASZAM WSZYSTKICH
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 17:30:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Widzę, że frekwencja spora:) Zajrzę poźniej. Pozdr
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2009-11-05 18:13:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire: wszystko zależy od wyrobionego nazwiska, wyobraź sobie, że zdjęcie owe wstawia nowy i co, jest minusowany, nawet moderatorzy by to w końcu usuneli, co innego mistrz....to jego wizja
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2009-11-05 19:42:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:)))
fajny wątek
:)))))))))))))))))))))))))))))
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:05:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Corazon - jednak moje pytanie zawarte w tytule pozostaje dalej. Bo o to chodzi, że nie o to chodzi (taka sobie tautologia:)).
A tak w ogole Kera, gdzie jestes???
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:11:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jestem
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:13:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No widzę:)
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:18:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
....." Generalnie rzecz biorąc, fotografia może co najwyżej utrwalić istniejącą realnie rzeczywistość. Fotograf powinien w sposób
niepowtarzalny zapisać otaczający go świat, albo zrealizować " coś" przed kamerą....."""
święte słowa
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:18:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kera pewnie coś pisze to ja idę gotować (niestety). Zobaczymy co z tego wyjdzie (z obu stron).
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:39:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przerwa w gotowaniu:)
AoP - pierwsze to fizyka i logika, drugie to pusty slogan a ostatnie to przepustka (zwłaszcza jak nie można sobie poradzić z pewnymi problemami - o tym poźniej) do artystycznych prowokacji.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:41:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z całym szacunkiem dla wypowiedzi mistrza:)
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-05 20:49:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale jaką odpowiedź chcesz uzyskać, w jakim celu? Mam wybrać, czy napisać po ile procent każdego, lub może uzupełnić innymi określeniami?

Nie widzę związku z moim pytaniem o jedno zdjęcie. Zwłaszcza, że nigdy nie twierdziłem, że Gierałtowski jest mistrzem, czy szarlatanem. Wydaje mi się nawet, że nie używam takich określeń w stosunku tak do fotografów sławnych, jak i anonimowych.

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-449702.php
Pod tym zdjęciem zapytałem się co sądzisz o tym jednym zdjęciu Gierałtowskiego. Było mi to potrzebne do dalszej argumentacji.

Natomiast strasznie jakoś nakręciłeś się na Gierałtowskiego. Jak chcesz, to w każdej chwili możemy zamienić się rolami, jednak teraz wezmę styl Gierałtowskiego w obronę:

1. Jest to jego styl i nie widzę powodu do jego atakowania. Tak samo, jak nie widziałem powodu do atakowania stylu usera, który wystawiał tu knoty z budowy z datownikiem, bo on miał styl, własny styl, to były jego kadry, po kilkunastu zdjęciach czułem oczami tamtego autora i nie przeszkadzały mi marne kolory, wielka smuta, datownik, czy odjechany kontrast.

2. Łopatologiczne podejście w fotografii, tak by 100% populacji zrozumiało kadr, nie jest błędem. W fotografii używa się tego chwytu nadwyraz często, a pewnego rodzaju jego odmianą jest chociażby minimalizm elementów w kadrze. Nie widzę niczego złego w takim portretowaniu, które odnosi się np do zaledwie dwóch głównych cech portretowanego. Można tak, można inaczej.

3. Zarzutu o kolor nie rozumiem. Nie wyjaśniasz go dokładnie. Mam nadzieję, że nie chcesz wymusić na Gierałtowskim, by zrezygnował z dojrzałości na rzecz utrzymywania kolorystyki możliwie blisko rzeczywistości jaka nas otacza - bo nasza dyskusja by się pewnie urwała z braku czasu z mojej strony.

4. Fakt, pozy nie są legitymacyjne. ;-) Widziałeś kiedyś jak on pracuje? Jest gdzieś w sieci taki film, jak robi portret Lemowi. Stary Lem, biedny Lem, o mało nie stracił 102 procent cierpliwości. Powiedział, że mu się wydawało, że ktoś przyjdzie i zrobi zdjęcie. Zgodził się na tego jednego fotografa, bo widział jego zdjęcia i wiedział dla jakiej gazety pracuje. A tu masz, wielogodzinna i męcząca sesja do jednego zdjęcia. Jednak twarz Lema na początku sesji i twarz na końcu, to dwie różne twarze. Widziałem na filmie (chyba innym) jak fotografował jakiegoś sztywniaka w garniturze. Włączył tyle lamp, że z gościa lał się pot. Gierałtowski ukradkiem wycierał pot z czoła i przeciągał sesję. Czy to źle? Czy to błąd fotograficzny? Moim zdaniem taki ma styl i tyle.

5. Agresywny przekaz też nie jest błędem w fotografii. Gierałtowski często portretuje osoby, które wręcz nienawidzi, czy nie pała do nich pozytywnymi wibracjami. Tak powstało linkowane w pierwszym poście zdjęcie. Gierałtowski miał zrobić zdjęcie Jagiełły. Model przyszedł. Gierałtowski niczego nie przygotował, zapomniał. Zobaczył kartony, poustawiał je jak szczyty gór. Ponieważ Jagiełło był nie tylko taternikiem, ale i komunistą, to zawalił wszystko na czerwono i już. Łopatologiczne? Ale to nie jest błąd w fotografii. Przecież 99% autorów dąży do prostego i jasnego przekazu, jednego tematu na jednym zdjęciu, do minimalizmu w kadrze. Może kicz? Pewnie tak. Często prace Gierałtowskiego podpadają pod kicz i nie widzę w tym nic złego, on dobrze operuje kiczem. Kicz nie jest błędem fotograficznym, zwłaszcza jak jest dobrze wykonany i nie jest słodkim pierdzielkiem.

... no, nie pamiętam co tam jeszcze pisałeś :-)

fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-05 21:20:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire , Kera Ci to łopatologicznie wytłumaczył,
dlaczego Ta Twarz, te kartony i ten kolor.
to jest to " cos" - nie puste słowa
tylko mala opowiesc

fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 21:28:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
AoP - akurat rozmawiam i nie mogę odpisać. Sorry ale idiotą nie jestem i jeżeli czegoś nie trawię to Wiem dlaczego. Nie popadam w zachwyty tylko z powodu jak to Corazon określił ''wyrobionego nazwiska''.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 21:57:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chyba muszę na raty bo inaczej nie dam rady (nagle wszyscy chcą do mnie dzwonić).
Do Kery:
1. Mistrz, czy szarlatan - to pytanie, ktore nie określa imperatywnie.
2. Dlaczego się nakręciłem - bo to nazwisko działa na mnie jak czerwona (nota bene jak to zdjęcie) płachta na byka a Ty je wywołałeś.
Ktoś powie nie wypada krytykować mistrza - niestety publikując swoje prace dokonuje on artystycznego ekshibicjonizmu i dlatego każdy ma prawo to czynić.
A ja mam innego mistrza (może kiedyś zorganizuje w Polsce jego wystawę).
3. Ja go nie atakuję - bo to co robi to jego wizja i ma do tego prawo - tylko krytykuję i mam do tego również.
4. Łopatologizm - zgadzam się że jest akceptowalny, co nie znaczy, że polubiłem:)
5. Zarzuty o kolor - no i tu się zacznie:) Ale za jakąś godzinkę bo moj czas jest trochę limitowany.
Przy okazji - przychodząc na OB liczyłem na takie właśnie wątki a nie o d.......... Maryni.
Dlaczego ten konkretnie - o tym na jego zakończeniu.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 21:58:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sorry że się punktacja nie zgadza:)
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-05 22:08:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire, myślę ze wstawiłeś link nie rozumiejąc fotografii.
negować można wszystko,
napisz proszę jakbyś Ty to lepiej przedstawił !!!
konkretnie

wszystko inne to bicie piany ,

(w zachwyt wpadam przy widoku nagich dziewczyn i zimnej wódki)
fotografie rozumie lub nie, jak rozumie to się odezwę
jak nie, to pysk trzymam, szybko za idiotę można wyjść
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-05 22:09:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire, 2009-11-05 21:28:08

Dziwna odpowiedź.

Nadal nie rozumiem. Nigdzie nie pisałem, że zachwycam się zdjęciami Gierałtowskiego. Nie kazałem nikomu się zachwycać. Staram się je tylko zrozumieć. Jeżeli chodzi o ocenę, to linkowane bym ocenił na 2 punkty (za zdecydowany charakter kadru, wyraz twarzy odpowiadający w jakimś stopniu symbolice użytych kolorów), a po dowiedzeniu się, że model jest taternikiem i komunistą, podniósłbym ocenę o 1 punkt. Podchodząc do jego zdjęć w taki sposób, nie czuję, bym był adresatem pytania z tematu wątku, czy jest to mistrz, czy szarlatan. Odpowiedziałem, bo poczułem się w obowiązku i przez grzeczność, ciekawość.

Pozdr.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-05 22:30:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak obiecalem dalsza wypowiedz za jakas godzinkę (wychodzę). Natomiast teraz tylko krotka odpowiedź dla AoP:
Stosujesz wulgaryzm w dyskusji i mniej lub bardziej bezpośrednio próbujesz mnie obrazić i ośmieszyć. Jak się z kimś nie zgadzam to dyskutuję - nie każe mu trzymać pyska i sugeruje upośledzenie umysłowe.
Co do zrozumienia tej konkretnej fotografii to chyba nawet laik nie miałby problemu - dlaczego? Bo bez nazwiska osoby portretowanej to zdjęcie nie istnieje.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-05 22:44:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire,
"Co do zrozumienia tej konkretnej fotografii to chyba nawet laik nie miałby problemu - dlaczego? Bo bez nazwiska osoby portretowanej to zdjęcie nie istnieje."

To ja jednak podziękuję za dalszą rozmowę. :-)
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2009-11-05 23:07:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sapphire - napisałeś "jeżeli czegoś nie trawię to Wiem dlaczego" tylko tego w odniesieniu do linkowanego (czy też pozostałych) portretu nie napisałeś. W gruncie rzeczy nic nie skrytykowałeś. Bo nie wiem co znaczy, że portrety są ciężkie, czym jest ta 'łopatologia' np. w portrecie Lema, czy tym linkowanym chociażby, że nie wspomnę o Wójcickim. Na czym polega agresja w przekazie i jego 'siłowość'. Użyłeś ładnych słów ale jakie ty za nimi widzisz treści - brakuje mi tu wyjaśnień. Rozumiem, że prace się Tobie nie podobają ale nie wiem dlaczego.
A bardzo zastanowił mnie ten kawałek "Bo bez nazwiska osoby portretowanej to zdjęcie nie istnieje" - mógłbyś to jakoś wyjaśnić. (Przecież nie można zrobić portretu bez osoby, a osoba zawsze jest konkretna, ma 'nazwisko' ->bez 'nazwiska' nie ma portretu ale to wydaje mi się oczywiste, więc pewnie nie o tym myślałeś)
fotografia cyfrowa
skimi
fotografia cyfrowa
2009-11-05 23:10:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kera - widzę, że mnie uprzedziłeś :)
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-05 23:10:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sorry to nie po mojej myśli ani zamiarowo ,
Ciebie ośmieszyć czy obrazić czy jakkolwiek ukrzywdzić,
młody, konkretny jestem, i jak ktoś pisze ze "nie" , to pytam grzecznie dlaczego,
jak dotychczas odezwałeś się 11 razy , dużo pisząc nic nie mówiąc,

konkretnie
co jest źle, dlaczego jest bee
co byś poprawił i dlaczego,
gdzie moje wulgaryzmy,

wszystko inne to bicie piany i badanie zawartości cukru w cukrze

sorry , bije się w pierś ( mea culpa x3) ze dałem się na ta idiotyczna dyskusje nabrać,
bez odpowiedzi
AoP


fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-05 23:13:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Co do zrozumienia tej konkretnej fotografii to chyba nawet laik nie miałby problemu - dlaczego? Bo bez nazwiska osoby portretowanej to zdjęcie nie istnieje."



dziękuje za rozmowę

większego bzdeta na portalach jeszcze nie czytałem
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-06 01:04:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to kontynuujmy:) No nie mogę chyba się poobrażali.
AoP - faktycznie ludziom młodym wydaje się, że wszystko wiedzą. Daruj sobie personalne obraźliwe wycieczki pod moim adresem. Czytając naucz się analizować i rozumieć treści zawarte w tekście. Nie czujesz się na siłach prowadzić dyskusji to jej nie prowadź. To Ty poza przytoczeniem cytatu K. Gierałtowskiego nie powiedziałeś niczego. Zarzucasz mi bzdety - kontrargumenty proszę. Mówisz, że to pustosłowie - ja swoje tezy rozwinę i uargumentuję. Ciekaw jestem jakich Ty argumentów użyjesz.
Skimi - nie żądasz chyba abym napisał książkę o p. Gierałtowskim:) Wydawało mi się jasne to co skrótowo napisałem ale tak jak powyżej stwierdziłem postaram się przedstawić moje argumenty. Odnośnie nazwiska osoby portretowanej - nie bądźmy śmieszni to oczywiste, że bez osoby portretowanej (która zazwyczaj ma nazwisko - a nie jak piszesz zawsze ma) ciężko (a nie jak piszesz nie można) zrobić portret. Niektórzy artyści fotografując przedmioty i otoczenie danej osoby tworzyli portrety. Jeszcze inni przedstawiali na zdjęciach skutki działania tych osób kreując portrety. Ale o tym zapewne Wiesz.
W przypadku Gierałtowskiego - tu wyrażam moje zdanie nie cytując danych encyklopedycznych, czy napisanych krytyk - nie podoba mi się (odnośnie tezy z nazwiskiem) to, że wykorzystując znane nazwisko i stosując prostą symbolikę wraz z ukiernkowaną barwą seruje nam to jako portret. Ma to być sygestywne oddanie cech osobowości. Jakich pytam się? Akurat w tym przypadku dowiedzieliśmy się niewiele a w zasadzie nic. To nie było subiektywne kreowanie tylko swoisty dadaizm upraszczający obraz (osobę) Jagiełły - nawiasem mówiąc b. ciekawej osoby i chyba jednak nie komunisty.
Gdzieś na OB napisałem, że na szczęście to nie Afganistan i można wyrażać swoje zdanie a nie tylko regułki z cytatami zgodne z vox populi.
c.d.n.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa