fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zgoda na publikację zdjęcia.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2009-11-29 16:08:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vilgefortz, praktyka bierze się z doświadczenia. Fakt, że różne gazety różną mają praktykę w tym względzie, ale generalnie swoboda, wbrew pozorom, jest bardzo duża
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-29 18:42:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@auto_joker : "kasę na areszt sobie zamienisz" - bardzo ciekawe ale nieprawdziwe.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-29 18:55:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - to podobnie jakbym powiedział, można przekraczać prędkość o 10 km/h bo fotoradary mają większą tolerancję i takie jest moje doświadczenie. Mają i co z tego ? Prędkości nie powinno się przekraczać bo jest to umyślne naruszenie przepisów drogowych i jest ok do czasy aż coś nam się nie przytrafi na drodze. Natomiast to o czym piszesz to jedynie błędne myślenie i fakt że jeszcze nikt nie próbował z tym nic zrobić. Co innego jakbyś napisał że pozew w takiej sytuacji został oddalony. Bo wiesz mi, że publikacja gazetowa nie rządzi się innymi prawami niż publikacja na portalu. Poza tym należałoby zacząć od tego, że nie ma znaczenia ile osób jest na zdjęciu tylko jak dana osoba została ukazana i jaką rolę pełni w obrazie. Dlatego dyskusja o 3 , 4 osobach jest warta funta kłaków. Jest konkretna fota jest rozmowa.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2009-11-29 22:16:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vilgefortz, nie rozumiem dlaczego wiec dyskutujesz, skoro chcesz mi tylko udowodnić, że niepotrzebnie dyskutuję?

Pokaż mi wyrok/orzeczenie w sprawie publikacji, gdzie na zdjęciu są trzy osoby, jest neutralnie podpisane i zostało opublikowane bez zgody, ale i bez sprzeciwu w momencie robienia zdjęcia osób na nim widocznych. Poinformuj mnie także o konsekwencjach i pokaż akty prawne, według których możesz rościć sobie prawo do odszkodowania w związku z opublikowaniem Twojej twarzy na zdjęciu robionym w miejscu publicznym, na którym są jeszcze dwie inne osoby.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-29 22:51:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - napisałeś coś, ja dopytałem, uzyskałem odpowiedź, ustosunkowałem się i w tym temacie kończę dyskusję.

Ja mam ci pokazać wyrok ? Wielce prawdopodobne jest, że taki nigdy nie został w Polsce wydany bo nigdy na wokandę nie trafiła taka sprawa. Ale jaki to ma związek ? Czy to potwierdza twoją tezę ? Oczywiście nie. To o co ty mnie pytasz to raczej ja powinienem zapytać ciebie bo ty coś wspomniałeś o 3 osobach a ja uważam, że to bzdura. Wybacz.
O aktach prawnych a raczej konkretnych przepisach pisać nie zamierzam. Wystarczy że chodzi o ustawę o prawach autorskich (..) i kodeks cywilny. Porad prawnych na forum nie udzielam ;). Ale wiedz że roszczenie mogę mieć. Kwestia tylko zdjęcia i kontekstu. Dopóki rozmawiamy o wydumanej fotografii bez konkretów (twarz w miejscy publicznym na którym są jeszcze inne osoby - z czego każdy może sobie inaczej taką sytuację wyobrażać) , dopóty nie ma to najmniejszego sensu. W razie dalszych pytań proponuję pw. Nie ma co śmiecić tutaj bo post jest o czym innym.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2009-11-29 22:58:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie przypominam sobie, żebym stawiał jakąś tezę, więc nie widzę sensu uzasadniania.
Padło pytanie o wizerunek, odpowiedziałem jak to wygląda w praktyce, uważasz, że to bzdura, więc to już nie moja sprawa.
Oczywiście, że każda sytuacja jest rozpatrywana inaczej, ale nie pytałeś o konkretną sytuację.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-01 09:41:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To ja podam konkretną sytuację - robiłem kiedyś zdjęcia do jednego teledysku, gdzie występowało wiele modelek. Do zdjęć i do ich przeróbki miałem nieograniczone prawo. Niedawno, z jednego zdjęcia wyciąłem jedną z modelek, która jest na nim nierozpoznawalna, twarz zasłaniają okulary i ręka. Użyłem tego, jako wklejki do foty reklamowej. Zostało to zakwestionowane i poproszono mnie o usunięcie tego zdjęcia.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-12-01 16:22:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo,
Czy dobrze zrozumiałem, że chciałeś użyć części fotografii (przy czym pozostaje bez znaczenia, czy to jest twarz, czy wiadro na kiju) z planu jakiegoś teledysku do komercyjnej, reklamowej fotografii?
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-12-01 16:23:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo,
Czy dobrze zrozumiałem, że kazał to usunąć inwestor / redaktor naczelny?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-01 16:38:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@kera, nie do końca zrozumiałeś.
1. Nie chodzi o część fotografii, a wyciętą modelkę - fota typu stock
2. Chodzi o umieszczenie jej jako szczegółu
3. Nikt nie kazał, a wyraźnie napisałem "poproszono mnie" i nie jest istotne kto.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-12-01 23:37:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
1. Z czego była wycięta modelka, skoro nie z fotografii?
2. Szczegółem całości był wycięty z innej fotografii?
3. Niech będzie, że proszono. Jednak jest istotne kto (wtedy też wiadomym jest, czy prośba jest prośbą). To ja wiem dlaczego jest istotne, bo wiem do czego zmierzam tymi pytaniami.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-01 23:44:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"... wiem do czego zmierzam tymi pytaniami." - ja też to wiem. :)))
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-12-01 23:46:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
;-)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-12-02 00:02:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Do krematorium - jak to "Kremator" ;)
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2009-12-02 05:40:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@neojmx w przykładzie, który podałeś, na końcu sam powinieneś zgłosić się do modelki ze zdjęcia, powiedzieć, że wykorzystałeś jej wizerunek bez jej zgody (miałeś zgodę na reportaż z teledysku, nie na zdjęcia do reklamy jak sądzę) a następnie wypłacić jej stosowne odszkodowanie :) bo gorzej dla ciebie by było, gdyby sama się zorientowała, nie wspominając o producencie teledysku :)
fotografia cyfrowa
arturdy
fotografia cyfrowa
2009-12-02 14:50:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmmm... problem (poza sferą etyczno-moralną fotografującego) można rozwiązać bardzo prosto i bezpiecznie (dla fotografującego). Wystarczy wykorzystać w trybie art. 467. ust. 1 k.c. instytucję depozytu sądowego by spelnić wymogi przewidziane w art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-02 16:09:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

Dokładnie o ten punkt chodzi, ze szczególnym uwzględnieniem jego ostatniej części.

Arturdy - a co ma do tego 467, bo nie bardzo rozumiem?
Zover - nie przeczytałeś uważnie treści.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-12-02 16:22:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A nie chodzi tutaj o to, że wizerunek ten mógł zostać wykorzystany pod kątem jednego, konkretnego projektu? W przypadku użycia wizerunku do kolejnego projektu potrzebna jest równiez kolejna zgoda?
fotografia cyfrowa
Benowski
fotografia cyfrowa
2009-12-02 16:41:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dyskusja bardzo ciekawa, wynika z niej, ze mozna zapomniec o street fotografii :)
Pytanie o pozwolenie na publikacje w 99% przypadkow konczy sie odmowa przynajmniej z moich doswiadczen.
Osobiscie nie zalezy mi na fotkach gdzie osoba fotografowana usmiechnie sie do obiektywu oraz pomacha bo kto chce ogladac takie street foty?
Temat jest bardzo sliski, pozostaje wiec aranzowac sytuacje z wlasnymi modelami lub blurowac twarze :)))) ale to juz nie to samo...

Streetowcy nie wchodza nikomu do ogrodka tylko fotografuja w publicznych miejscach wiec jesli jakis "pijaczek" zdecyduje sie na drzemke przed np Kosciolem Mariackim to tez powinien sie wczesniej zastanowic, ze robi to w bardzo publicznym miejscu gdzie przewija sie pelno turystow obladowanych aparatami i na pewno przyciagnie ich uwage :)))))) Taka sama sytuacja jest z osobami zebrzacymi, ktore zazwyczaj wybieraja sobie miejsca bardzo publiczne, na karteczkach badz w jakis inny sposob kieruja do przychodniow jakis apel, a wiec zwracaja na siebie uwage i powinny sie liczyc z tym, ze ktos ich sfotografuje. To jest ryzyko, ktore podejmuja sami pokazujac sie w takich miejscach. Takie moje zdanie. Oczywiscie to tylko takie przyklady sytucji zastanych na ulicy.

Jednak prawo jest prawem i streetowcy maja przechlapane :)))))))))
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-02 17:50:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"wiec jesli jakis "pijaczek" zdecyduje sie na drzemke przed np Kosciolem Mariackim to tez powinien sie wczesniej zastanowic, ze robi to w bardzo publicznym miejscu" - ale to jest bardziej info dla służb miejskich typu straż, bo drzemać sobie pod kościołem, czy w innym miejscu publicznym, pod wpływem środków odurzających ten pijaczek nie ma prawa, chyba, że został wynajęty na sesję dla streetowców, a tę z kolei sponsuruje dane miasto z funduszy jeuropiejskich. :)))
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2009-12-02 22:12:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zakładam, że naiwność jest już na wymarciu, zgoda na zdjęcie w reportażu do teledysku, nie jest zgodą na zdjęcie w reklamie (dowolnej) zgodna na zdjęcie streetowe tak samo. można opublikować zdjęcie street bez zgody i nikt się na to nie obrazi, ale jeśli takie zdjęcie wykorzystasz w prasie, reklamie, czy jakkolwiek na tym zarobisz jako fotograf, to już jest zupełnie inna historia i zainteresowany może dochodzić swoich praw nawet po 100 latach :)
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2009-12-02 22:16:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@neojmx przeczytałem uważnie, chciałeś wykorzystać czyjś wizerunek do reklamy bez zgody (może nie wiesz, ale wizerunek to może być palec od nogi, jeśli będzie w stanie to udowodnić, w przypadku sesji z teledysku nie jest to skomplikowane, w ogóle nie jest to skomplikowane - fotografa, twórcę reklamy można zapytać o źródłowe pliki (i prawa do nich) i wszystko staje się jasne).
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-12-02 22:28:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja już o tym pisałem na str. 2 tego wątku, uważny "czytacz" znajdzie odpowiedź. ;)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-12-02 23:09:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Konfabulacja to też metoda. :)))
fotografia cyfrowa
arturdy
fotografia cyfrowa
2009-12-02 23:22:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Art. 467 ust. 1 ale kodeksu cywilnego mówi o spełnieniu swiadczenia (wymóg art. 81. ust. 1 ustawy o prawach...) poprzez złozenie należności do depozytu sądowego jeśli wierzyciel nie jest znany. Zatem wymagana art. 81 ust. 1 zapłata jest w ten sposób spełniona:), jedynie trzeba się zastanowić nad kwotą złożoną do depozytu:).
fotografia cyfrowa
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Strona 7 | 8
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa