fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zgoda na publikację zdjęcia.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:41:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo - jak to nie? Jako fotografujący mam swoje prawa. Ale często będąc samemu fotografowanym, również mam swoje prawa.
Nie jestem inny od tych, których sam "pstrykam".

Od samego początku starałem się przytoczyć inny aspekt prawa. Wszyscy zawiesili się na Filipie, bo nadużył swoich praw. Patrz, ludziska po fachu. Prawie "judaszowo" - ośmielę się rzecz. Oczywiście to wszystko było po koleżeńsku.
"Filip - tak nie wolno. Dla twojego dobra - wiedza na przyszłość."
Tyle, że Filip doskonale znał swoje granice. Mimo to odważył się coś pokazać. Ale każdy niech się pochawli znajomością prawa. Wszak to takie wyniosłe.
"Wiemy ile możesz, więc nie przeginaj."
A co z jego prawami? Z dziwnym zapowietrzeniem w mózgu dziadka? Ten może pluć nam w świeżo wyczyszczone buty? Sądzę, że nie.
To tak w nawiązaniu do głównego tematu topicu.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:41:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Aż sprawdziłem, czy ktoś mi nie wymoderował tego: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-85201.php , bo już raz było wymoderowane.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:44:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Może i nie w nawiązaniu do topicy to było. Tutaj chodzi o publikację.
Filip - po raz enty. Nie masz prawa pokazywać tego zdjęcia, bo dziad sobie tego nie życzył.
Powiedz mu tylko, że wisi ci "parę zeta" za "smycz". Tak dla zasady. Ta przecież była pamiątką po prababci.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:57:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@separatysta - tutaj masz odpowiedź o prawach fotografującego / z tym, że ja w tym przypadku fotografowałem zgodnie z prawem, ale gość działał nieprawnie: http://www.jmaciejowski.pl/z,306,atak.html
Innymi słowy kwestia wygląda tak, że w Polsce nie działa - póki co - kodeks Hammurabiego. Czasami, tak osobiście myślę, że szkoda. :)
fotografia cyfrowa
filipwrx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:09:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dziękuję wszystkim za zabranie głosu w dyskusji. Sprawa była dziwna bo spotkałem się z nią pierwszy raz. Zazwyczaj zarówno ja w stosunku do ludzi jak i oni w stosunku do mnie są ok. Nie często się zdaża coś takiego. Opublikowałem zdjęcie miedzy innymi ze względy na żadkość sytuacji. Zdawałem sobie sprawę gdy je publikowałem że mogą pojawić się różne opinie. Portal zrobił swoje. Ja zdjęcia raczej nie usunę bo bardzo je lubię.
Myślę że nie jestem odosobnionym przypadkiem i wiele osób ma w galeri zdjęcia o których osoby fotografowane nie wiedzą.
Niestety nie miałem okazji porozmawiać z bohaterem mojego zdjęcia.
Może kiedyś go spotkam to z chęcią zapytam może po zobaczeniu zdjęcia się zgodzi;p.
Co ze zdjęciem przy którym posiada się ustną zgodę na publikację?
Czy można potem je publikować i pokazywać na wystawach i konkursach?
Gdyby osoba która wyraziła ustną zgode zobaczyła zdjęcie i jej się nie spodobało czy ma prawo do rozczeń i pretensji?
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Tachion
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:29:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neojmx, cyt."Ktoś kilka postów temu napisał, że nie powinno się pytać o zgodę, bo wtedy traci sens pojęcie street photo - totalna bzdura. Focisz i pytasz o zgodę na prezentację foty, a nie na sfocenie."
>2 osób idących w różne strony świata raczej technicznie trudne do wykonania
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:35:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neojmx - prawo Hammurabiego?

Przykład marginalny:
Już teraz wystarczy, że dasz w dupę swojemu dziaciakowi za to, że napluł z głupty panu pod nogi. Jakiś homo-sapiens wzywa policję i już masz sprawę za znęcanie się nad dzieciakiem. :) Pranoja, nie?
Ja osobiście myślę, że nie szkoda, iż takie prawo nie działa. :) Żaden człek bogiem nie był i nie będzie.

A zdjęcie twe - winszuję strzału, obrony również.
Ja nieraz z familiadą swą wywalałem z progów naszych zły lud. Nasza ziemia, nasze prawo. :)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:41:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Tachion - nie bardzo nadążam za Twoim tokiem, albo nie Ty nie zrozumiałeś mojego, sorrki. :)

"Gdyby osoba która wyraziła ustną zgodę zobaczyła zdjęcie i jej się nie spodobało czy ma prawo do roszczeń i pretensji?" - prawo ma nawet, gdy masz pisemną umowę. Powiedzmy, że ktoś wyraził zgodę, dał ją na piśmie, ale nie widział gotowej foty i jest Ci to w stanie udowodnić - wtedy, gdy nie dojdziecie do porozumienia, on daje sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd, a wtedy to już jest inna bajka niż bajki na forach. Zaraz ktoś to zakwestionuje, ale nikt nie da rozwiązania, chyba, że znajdzie wyrok w podobnej sprawie, na którym można się oprzeć. Jeśli nie, to nadal to będzie bajdurzenie.
Moja propozycja jest taka - masz wątpliwości, skorzystaj z prawa odstąpienia od focenia lub ryzykuj i żyj w niepokoju. Niektórzy lubią, jak pod ich fotami są kontrowersyjne dialogi, inni wolą, jak są rozmowy na temat foty - moim zdaniem, to proste. :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:43:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oczywiście my broniliśmy własnej ziemii.
"Twój" typ to jakiś odrębny przypadek. Kolejny przykład tego, że prawo na publikację zdjęcia jest nikłym problemem względem innych.

Pytanie.
Czy "zasłonka" podyktowana jest postawieniem gościa w stan oskarżenia, czy chodzi tu o brak jego zgody na publikację zdjęcia?
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:44:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@separatysta - bez przesady , nie masz sprawy za znęcanie się. Słyszałeś o czymś takim jak kontratypy w prawie karnym ? Okoliczności wyłączające bezprawność czynu ?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:48:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Pytanie.
Czy "zasłonka" podyktowana jest postawieniem gościa w stan oskarżenia, czy chodzi tu o brak jego zgody na publikację zdjęcia?"

Nie miałem prawa do pokazania jego twarzy.
fotografia cyfrowa
filipwrx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:49:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niestety ja tak z moim zdjęciem zrobić nie mogę bo twarz tworzy to zdjęcie. Myślę że rozwiazaniem jest odszukanie Pana. Może nie być łatwo ale kto wie.
fotografia cyfrowa
Tachion
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:50:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neojmx, tok jest taki: przed nie pytam, aby zachować naturalność motywu, po nie mogę bo motywy pouciekały w cztery strony świata.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:50:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Niestety ja tak z moim zdjęciem zrobić nie mogę bo twarz tworzy to zdjęcie." - tak, ale ta twarz jest właśnie Twoim problemem. :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:50:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vilgefortz - widzę, że masz dzień na łapanie mnie za słówka. I to w prawny sposób. ;)
Przyjmijmy z góry. Ja nie jestem prawnikiem i jak mówię, to po prostu-ludzku, a nie prawno-formalnie.

Stwierdzenie "znęcanie się" - zamknij w cudzysłów. Ja mam na myśli intencje, a te odczytujesz jako definicje prawne. Ech :/

Kontratypy. Słyszałem, poznałem - swego czasu moje czyny wobec pewnego człowieka zostały tak zinterpretowane, gdyż działałem na rzec obrony własnej i osób bliskich. Najwyższy sąd oznajmił mi to prosto w oczy.

fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:51:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"neojmx, tok jest taki: przed nie pytam, aby zachować naturalność motywu, po nie mogę bo motywy pouciekały w cztery strony świata." - ale mogą wrócić z pozwem. :)))
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:53:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Ja nie jestem prawnikiem i jak mówię, to po prostu-ludzku, a nie prawno-formalnie." - mnie to z kolei kiedyś sąd oznajmił prosto w oczy i jeszcze mnie pieką. :)))
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:54:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Że co oznajmił? :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:54:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Visinki kroplnij sobie. :)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:55:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Że niekoniecznie moje prostoludzkie wypowiedzenie się miało charakter zgodny z prawem. :)))
fotografia cyfrowa
filipwrx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 22:57:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tachion porusza ważny problem. Co jeżeli scena jest dynamiczna bohater zdjecia np na rynku znika. Co powinno się wtedy zrobić?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 23:00:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Co powinno się wtedy zrobić?" jeśli masz wątpliwości i obawy, że jak szybko zniknął, to może kiedyś niespodziewanie wrócić - nie publikować i spać spokojnie, jesli to nie jest fota życia. :)))
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 23:01:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
filip - powinienneś dać wcześniej krótszy czas naświetlania. :)

A ogólnie. Póki nie ma problemu, nie róbmy sami sobie problemów. Tak będzie lepiej.
Restrykcje nie są wcale tak restrykcyjne jakby się wydawało.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-26 23:01:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Separatysta - Dawałeś przykład i wyszedł on kiepsko ale fakt obrona konieczna to jeden z kontratypów.
@Tachion - niezły masz tok powiem ci.... :)

Mam wrażenie że zbliża się pora zamknąć temat.

A i jeszcze jedno. Myślę neo, że warto wracać do tego tematu za każdym razem gdy ktoś poweźmie jakąś wątpliwość i chciałby zapytać. Mimo, że temat wg ciebie wałkowany warto od czasu do czasu odgrzać bo może znajdą się tacy co nie czytali , są nowi i czegoś się dowiedzą - nauczą. To tak jak apelowanie o bezpieczną jazdę samochodem, wypadki dalej będą ale może kilka osób ich uniknie.
fotografia cyfrowa
filipwrx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 23:01:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Osobiśćie nie mam specjalnie wyrzutów sumienia (może powinienem). Robiąć zdjecia staram się być miły i uprzejmy czasem się nie da.
fotografia cyfrowa
1 | 2 | 3 | Strona 4 | 5 | 6 | 7 | 8
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa