fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Ocenowa katastrofa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
aklyt
fotografia cyfrowa
2008-02-19 15:13:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zaskoczyła mnie infantylność tego postu. Myślę ze trzeba zrozumieć jedną rzecz, wystawienie oceny 1 czy 2 nie pomoże nikomu w rozwinięciu swojego warsztatu, a większość tak zwanych doświadczonych fotografów na tym portalu ogranicza się tylko do tego. Jeśli ma się zamiar komuś pomóc to trzeba uczynić to słownie, jakimś mądrym i przemyślanym komentarzem.
Tak naprawdę cały system oceniania, jest bezwartościowy i niemożna krytykować tych którzy, oceniają wedle własnego uznania i własnych kryteriów.
fotografia cyfrowa
K.S.N.S.
fotografia cyfrowa
2008-02-19 15:17:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bez ocen portal umrze!!! zmiany są konieczne w systemie oceniania :)
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 15:18:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Całkowicie zgadzam sie z tym co napisał aklyt. Oceny to tylko dodatek.Wiadomo,ze każdy ma inny gust ,na coś innego patrzy w fotografii i każdemu co innego sie podoba.Dlatego oceny to tylko zabawa.A na solidny komentarz mało komu sie chce poświęcać czas.
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-02-19 15:41:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aklyt, w tym, co napisałeś (że "wystawienie oceny 1 czy 2 nie pomoże nikomu w rozwinięciu swojego warsztatu" oraz że "Jeśli ma się zamiar komuś pomóc to trzeba uczynić to słownie, jakimś mądrym i przemyślanym komentarzem") jest sama prawda, ale - niestety - nie cała.
Ta druga jej część sprowadza sie do tego, że wiekszość użytkowników po prostu nie korzysta z tych mądrych i przemyślanych komentarzy.
Dlatego też - przed ewentualnym napisaniem komentarza do niskiej oceny - patrzę jak ten konkretny autor reaguje na próby rzeczowego dialogu (przeglądam jego portfolio, otrzymane wcześniej komentarze, odpowiedzi i te werbalne i te zawarte w kolejnych zdjeciach). Na tej podstawie kwalifikuję przypadek do trwale monologujących (wtedy "ech..." ocena=0) albo - zdecydowanie rzadziej - takich, z którymi rozmowa coś daje (najlepiej, gdy obu stronom).
fotografia cyfrowa
Swistakolis
fotografia cyfrowa
2008-02-19 15:52:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Żaden system nie zmieni gustu i podejścia ludzi. Zawsze da się jakoś promować swoich ulubieńców niezależnie od wartości ich fotografii.
Jeśli ktoś wierzy w masowy zachwyt pod swoim słabym zdjęciem i przestaje się dalej rozwijać to jest to tylko i wyłącznie jego porażka:)

Aktyl - nie zgadzam się z Tobą. Kilka 0 i 1 bez komentarza też pomaga. Człowiek wtedy zaczyna sam się zastanawiać co jest źle, zaczyna porównywać z innymi, zaczyna SAM poszukiwać. I to jest najlepsza dorga. Wiem po sobie i swoich początkach przygody z fotografią... Wiadomo, że łatwiej jest wedle instrukcji "zrób tak, tak i tak. A tak nie". Ale znacznie więcej satysfakcji daje poszukiwanie i samodzielne znalezienie rozwiązania;)
fotografia cyfrowa
aklyt
fotografia cyfrowa
2008-02-19 17:41:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sposób patrzenia i postrzegania rzeczywistości zmienia się wraz z wiekiem, trudno więc oczekiwać żeby jakiś tam 15-latek „X”, który zaczyna swoją przygodę z aparatem zmienił się w profesjonalistę, po otrzymaniu od kogoś parę zer lub jedynek. Moim zdaniem raczej go to zniechęci niż doda odwagi.
W mojej prawie dwuletniej obecności na tym portalu, zauważyłem że wielu dobrych fotografów, ma bardzo wysokie ambicje, tak bardzo wysokie, ze nie są wstanie zaakceptować zdjęć gorszej jakości, Charlie Chaplin powiedział kiedyś, nikt z nas nie żyje wystarczająco długo, by stać się kimś więcej niż tylko amatorem. Być może wszyscy jesteśmy tylko amatorami :)
fotografia cyfrowa
Wojciech
fotografia cyfrowa
2008-02-19 17:42:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Swistakolis - w 100% racja
Jeżeli ktoś jest zdolny do autorefleksji, to oczywiście dobry komentarz może mu pomóc. Jestem zwolennikiem komentowania, ale miewam odczucia takie, jak Marta.
Cóż, to jest otwarty portal i wszelkie z tym związane dobrodziejstwa występują obficie.
Zamiast narzekać, trzeba pracować nad sobą. Jak kogo denerwują oceny, można założyć blokadę (co przyznam, rozważam).
fotografia cyfrowa
.,. , . , .,
fotografia cyfrowa
2008-02-19 18:47:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@skimi -Jak pewnie przeczytales, nie twierdze wcale ze robie super zdjecia..
Zaczynam od siebie, kiepskie zdjecia sa nizej oceniane, zdjec ktorych nie rozumiem-nie komentuje, a szmira jest szmira..
Trudno miec wplyw na ludzi ktorzy oceniaja Twoje prace, nieprawdaz?A jesli sie cos komus podoba to poprostu dziekujesz- taki ludzki odruch.
Kwestia ocen, moze faktycznie je zniesc i wprowadzic skale jedynkowa. Mam tu na mysli 1 punkt od osoby na jedno zdjecie, a nie skale punktowa..
Podoba Ci sie zdjecie-dajesz jedynke, a pod zdjeciem skala z iloscia punkcikow..
Pozdrawiam
Staram sie pracowac nad swoim warsztatem i robic lepsze zdjecia..poprostu sie ucze i probuje..
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-02-19 18:57:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
szmyku, pora zgrać czyny z deklaracjami
fotografia cyfrowa
.,. , . , .,
fotografia cyfrowa
2008-02-19 19:00:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Prosze o rozwiniecie...
fotografia cyfrowa
shaheen
fotografia cyfrowa
2008-02-19 19:31:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oceny na "obiektywnych" są rzeczywiście w większości przypadków zawyżone, moich fotek to też tyczy. Ja również oceniam tylko te zdjecia, które mi się podobają, ale, kierując się opisami ocen, często daje im 2 (niezłe) lub 3 (dobre i bdb); 4 to juz zdjęcie świetne, a takich nie ma tak wiele.
fotografia cyfrowa
Marioz
fotografia cyfrowa
2008-02-19 19:56:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moje zdanie na ten temat jest takie, że bez względu na to jak będzie wyglądać system oceniania, to i tak idea, dla której istnieje ten serwis będzie spełniona tylko wtedy jeżeli sami będziemy tego chcieli. Mam tu na myśli właśnie rozwój jego użytkowników, bo jeżeli ktoś jest zatwardziałym zwolennikiem teorii, że jego zdjęcia są och i ach to nigdy się nie nauczy niczego nowego i przestanie się rozwijać, będzie tylko do końca świata wstawiał tu swoje zdjęcia a inni będą mu bić brawo i sypać dobrymi ocenami, bo przecież on ma tyle dobrych zdjęć w PF, to po co mu psuć wszystko mówiąc mu szczerze co się o tym myśli. Tylko gdzie tu sens? Czy właśnie tego oczekuję po OB? Nie. Ja wystawiając swoje zdjęcia jestem świadom, że jestem amatorem i nie spotkają się one z miejsca z niepohamowanym zachwytem, bo nie są czymś niesamowitym, zasługującym na MAXa ;) Ale właśnie dlatego tu jestem - bo chcę się nauczyć czegoś więcej, dowiedzieć się jakie popełniłem błędy i wyciągnąć wnioski z rad innych użytkowników, bo w końcu to o to chodzi. Dlatego też uważam, że zdjęcie, które dostaje nawet te tak zbesztane oceny pod tytułem "4" wymagają komentarza i kk dla wyłuskania autorowi gdzie popełnił błąd. Toteż bez względu na oceny, jeżeli autor będzie prezentował zdrowe podejście do tematu, nawet danie samych 4 powinno mu dać coś do myślenia, bo w końcu z jakiegoś powodu nie dostał 5 ;) I wspomniane kk. Dla mnie to one są kwintesencją tego co OB ma mi do zaoferowania i sam już kilka napisałem z uwzględnieniem tego, że nie powinno się udzielać rad lepszym od siebie - pisząc je pod zdjęciami jakich już teraz na pewno bym nie zrobił. Ktoś zajrzy do mojego PF i powie: tak ale przecież sam też popełniłeś trochę błędów. Tak, zgadzam się, ale te zdjęcia niedługo znikną... pojawią się nowe, myślę, że lepsze... I teraz warto się zastanowić: czy gdyby, dostał za swoje najgorsze zdjęcie same 5, a jednocześnie ktoś wystawił by mi kk wykazując wszystkie błędy uważał bym to zdjęcie za takie, jak zostało ocenione? Nie, bo jednak ma błędy i trzeba jeszcze się czegoś nauczyć. Dlatego uważam, że zmiany w punktacji nie są konieczne, to tylko liczby. To co przydało by się zmienić to ilość osób wystawiających kk, bo to one tak na prawdę są potrzebne w tym serwisie. Tylko kolejne pytanie: kto jeszcze tak uważa? ;) I jeszcze jedno: kto przeczyta cały pój post? :P:P
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:04:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marioz -zadałem sobie trud i przeczytałem Twój post ;) i w wielu kwestiach przyznaje ,że masz rację.
fotografia cyfrowa
Marioz
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:20:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cieszę się bardzo ;)
fotografia cyfrowa
silhouette
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:21:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo rzadko wyrażam swoje zdanie na forum, ale przeczytałem większość wpisów i postanowiłem napisać coś od siebie. Po pierwsze oceny to 'szczególna forma komentowania' zdjęć i być muszą, jak każdy ocenia i komentuje przyjmuję jako 'subiektywną' formę wyrazu swych upodobań...jedni zwracają uwagę na stronę techniczną inni na wrażenie, która praca pozostawia, jeszcze inni na szczegóły, które 'poruszają'...całkowite ukrycie ocen przy braku możliwości sprawdzenia 'kto co dał' i jednoczesnym wyeksponowaniu komentarza, jaki by nie był, fajnie działa. Regis dobrze napisał, o limitach, które mogą znacznie poprawić jakość, ale przede wszystkim ilość oglądanych zdjęć. Kosz to fajna opcja, ale trudno obarczać użytkownika opcją kasowania zdjęć, może to mieć pozytywne jak i negatywne konsekwencje...Administracja 'administruje' galerią i wyraża swoją aprobatę lub jej brak co do zdjęć publikowanych i tu IMHO spoczywa ogromna odpowiedzialność. Warto pamiętać o stronie wizualnej galerii jak i wielu pozytywnych zmianach, które są wprowadzane dla usprawnienia działania serwisu...wszystko super, ale należy też pamiętać, że Administracja skrupulatnie pamięta o wygaśnięciu konta...nieco mniej o ilości i jakość zdjęć, które ciągle 'wiszą' w galerii oraz o przyzwoleniu na pewne 'zachowania'...leki ton 'złośliwości' zamierzony :)). Jeszcze jedna rzecz...kiedyś trudno było przebrnąć przez 3 pierwsze strony galerii, ponieważ było gro po prostu świetnych prac, ale była również atmosfera życzliwości i w dużej mierze akceptacji 'innego' gatunku... Hobbes i Pablo3style mają absolutną racją...warto skupić się na pracach, które lubimy...to jest galeria, każdy szuka tutaj czegoś innego, czegoś co lubi...warto pamiętać, że w sztuce nie ma 'bytów obiektywnych'...jeden lubi "rosół...drugi 'coś innego'" :)) Warto 'zerknąć' kto najwięcej udziela się w wątkach 'Komentarz dnia' i 'Salon piękności'...wątkach, które w dużej mierze służą 'wyśmiewaniu', wyrażeniu mocno negatywnych i subiektywnych opinii...czy to służy fotografii, raczej nie :)...myślę, że to właśnie jest powód odejścia Najlepszych, o których często jest mowa. W lewym górnym rogu po obiektywni.pl jest jeszcze 'rzeczowo i z kulturą'... Wszystko oczywiście IMHO :) Pozdrawiam forumowiczów.
fotografia cyfrowa
.,. , . , .,
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:26:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
silhouette -Samo sedno sprawy...
fotografia cyfrowa
Jotgie
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:35:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo mi się podobają komentarze Aklyta! Ma kompletną rację! Jest tu paru fotografów... dodam dobrych fotografów, którzy już nie potrafią konstruktywnie podejść do oceny zdjęcia. Dla większość to szajs. Mało tego, niedawno jeden z takich "pseudo-fotografów" ocenił mój komentarz takim zdaniem: "oceniłeś wysoko, ciekawe jak ocenisz naprawdę dobre zdjęcie?"! Toż to totalny przejaw egoizmu! Uważa, że tylko jego ocena jest adekwatna i każdy, który oceni wyżej, się po prostu nie zna! Mało tego, to posuwają się nawet do obrażania autorów takich ocen na PW!
Ludzie! Opanujcie się! Tu chodzi także o zabawę! Nikomu nic do tego, jak kto oceni zdjęcie!
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 20:46:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jotgie - słusznie piszesz
fotografia cyfrowa
Marioz
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:15:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak, zgadzam się... ja zauważyłem tu szczególnie jednego cwaniaczka (nie będę mówił kogo mam na myśli :P), który sam ma sporo dobrych zdjęć i równie dużo, nie bójmy się użyć tego słowa - bubli. I wszystkich ocenia na 0 :/ Widziałem zaledwie kilka razy kiedy dał coś więcej. Do tego nie pisze nic. Do mnie wpadł i ocenił prawie wszystko na 0 nie mówiąc słowa po tym jak pozytywnie się wyraziłem o części jego twórczości. Liczę się z tym, że ktoś może mieć inne zdanie i szanuję to, ale jeśli zdjęcie dostaje 2-3 pkt i on jako jedyny przychodzi i stawia 0, to chyba wypadało by powiedzieć dlaczego to zdjęcie jest do kitu i wyprowadzić z błędu wszystkich, którzy coś jednak dostrzegli w tym zdjęciu. Jeżeli już się ocenia to OBIEKTYWNIE, bo inaczej jest to oznaka buractwa w czystej postaci :/ Trochę kultury ludzie! :|
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:18:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marioz - wiem chyba o kim mowa , ale on już tak ma :)
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:19:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale uwierz mi ..takich osobników jest wiecej:)
fotografia cyfrowa
Marioz
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:20:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehehe ;) wiedziałem, że znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział o kim mówię :P I już zauważyłem, że on chyba tak lubi ;)
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:21:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
gdyby nie to, że "on", to bym pomyślała, że to o mnie ;->>>
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:23:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marta -tym razem to on ;) wiesz są jeszcze gorsi niz Ty :) ;)
fotografia cyfrowa
Cris70
fotografia cyfrowa
2008-02-19 21:24:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a na marginesie -ksiażka Barchacza -ciekawa ,dzis dostalem poczta ;)
fotografia cyfrowa
1 | 2 | 3 | Strona 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa